Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Вярно ли е, че вече няма акт 16 ?!

Публикувано от Sanita 
Вярно ли е, че вече няма акт 16 ?!
23-04-2006 - 14:03:08
Здравейте, скоро си закупихме жилище с предстоящ до 2 месеца акт 16. Но миналата седмица разбрах, че вече жилищата се "предавали с акт 15 с право на ползване", нещо средно между акт 15 и акт 16. С този акт 15 можело да се кара дълги години, а собственик, който иска да има акт 16 заплаща допълнително 5000 лв eye popping smiley . Това направо ме стресира....ако трябва да се доплаща такава сума, защо никой не ни е казал предварително или просто такава е практиката, за да се вържем, а после да ни "сюрпризират" !? Моля ви, да споделите опит и ако това твърдение е вярно или не да го подкрепите с правна информация!
Анонимен потребител
Re: Вярно ли е, че вече няма акт 16 ?!
23-04-2006 - 15:27:33
Акт 16 е заменен с "Разрешение за ползване" за сградите от 1-ва, 2-ра и 3-та, а за сградите от 4-та и 5-та категория има "Удостоверение за въвеждане в експлоатация"
[www.dnsk.mrrb.government.bg]
[www.dnsk.mrrb.government.bg]
Вярно ли е, че вече няма акт 16 ?!
23-04-2006 - 16:18:49
Еее плаща ли се някаква такса за това разрешение или удостоверение според категорията и от кого?
Анонимен потребител
Re: Вярно ли е, че вече няма акт 16 ?!
23-04-2006 - 16:40:31
предполагам утре 4ovek ще ти каже точно. Аз нямам представа колко се плаща и кой го плаща.
Re: Вярно ли е, че вече няма акт 16 ?!
23-04-2006 - 23:17:33
Дано има някой, който се занимава активно с това и ми разясни положението...
Re: Вярно ли е, че вече няма акт 16 ?!
24-04-2006 - 06:10:52
Spored men kategorichno ne se plashta!!!! To si se izdava ot komisiata kam obshtinata, koito idva, gleda i dava stanovishte, che sgradata e gotova i godna za polzvane - ottam i "razreshenie za polzvane". Bi bilo absurdno da te karat da plashtash za tova??? Da ne e neshto drugo - naprimer izdavane na notarialen akt? Zashtoto s predvaritelnia dogovor i razreshenieto za polzvane mislia che udostoveriavash sobstvenost, no ako iskash notarialen akt za apartamenta (a ne za pravo na stroezh i t.n.) da sa niakakvi darzhavni taksi i za notarius...ne znam???
Re: Вярно ли е, че вече няма акт 16 ?!
24-04-2006 - 14:44:13
Ние вече си имаме НА продажба на недвижим имот - апартамент в груб стоеж и право на строеж, но много късно се замислих за други подробности около самото право на ползване. :ami:
R. Velchev
Re: Вярно ли е, че вече няма акт 16 ?!
25-04-2006 - 09:36:43
Това е измама, такъв термин не знам да има, но 4ovek предполагам ще ти каже по-подробно защо, но без крайния документ не можеш да си узакониш партидите в енергото и водата и това е най-малкото. 5000 лв са прекалено много, аз за 373 м2 къща в Симеоново платих 600 лв такса за удостоверение за въвеждане в експлоатация. Така че си търси правата ако не е късно. Но е задължение на строителя или надзорника (който води документацията) да ти извади този документ
Re: Вярно ли е, че вече няма акт 16 ?!
25-04-2006 - 11:01:17
Не знам какви са ви взаимотоношенията със строителя и какво пише в договорите. Обикновено предприемачът изкарва тези документи разрешение за ползване или въвеждане в експлоатация. Обаче ако не е написано в договора по закон инвеститорът е този, който подава в общината или ДНСК документите. Т.е. ако нещо сте се сдърпали с предприемача той може да ви тегли една майна и да ви каже оправяйте се, защото собствениците на апартаменти са инвеститор. И не можете да го осъдите.
5000лв. са много на апартамент, таксите не са толкова. Най-много общо за блока да са толкова.
Има и един друг вариант - не вие, а общината да са се опитали да рекетират предприемача, а той да им е казал - Пари няма да ви дам, на мен не ми е нужно да приемате сградата. В интерес на истината вие и общината сте заинтересувани да се приеме сградата. Вие , защото инаме няма да имате пълната мощност за ток, общината, защото докато не е приета сградата не се дължат данък сгради и такса смет.
Re: Вярно ли е, че вече няма акт 16 ?!
26-04-2006 - 11:12:08
За жалост и аз не знам какви са ни отношенията със строителя....надявам се да не плащаме нищо повече и без това платихме предостатъчно!!! Искам да ми връчват там каквото трябва, за да мога по бързо да си обитавам новото жилище smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход