Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

С какво да стопля 900 М2 сграда?

Публикувано от др. Иванов 
Re: С какво да стопля 900 М2 сграда?
21-06-2009 - 15:18:24
Иванов,
много близо съм до енергетиката, но не съм проектирал захранване на битови сгради . Все ми се струва обаче , че пропускаш един много важен момент. Елзахранването на сградата трябва да издържа като мощност сумарната инсталирана мощност на домакинствата , включително отоплителни уреди , умножена по коефициент на едновременност, който е по-малък от единица и е по БДС. Защо и отоплителни уреди ли, след като ще се топлят на газ или парно?
Защото , когато спрат парното за 3 дена през Януари при минус 3000 градуса поради спукана тръба, във всеки апартамент ще се включат поне 4 кв отоплителни мощности и тогава ако си натънил захранването ще ви гръмне таблото. Някой майстор ще ви го оправи и то пак ще гръмне, и пак ще го оправят с по-дебела тел, и то пак ще гръмне и накрая ще се подпалите и ще ви изпрожектират по телевизията и тогава всички ще кажем: " Язък за хубавата сграда"
Няма друг начин. При минус 3000 градуса дори командира на дивизията (нали такъв ти беше домоуправителя), не може да попречи на включването на печките.
Ако има достатъчно свободни мощности на съседна сграда, можеш да минеш и без трансформатор , но най-вероятно ще кихнеш нещо на предприемача там, което ще е доста по-евтино от инсталирането на трансформатор.

Успех , Ванка !



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-06-21 16:24 от Спиридон Тепавичаров.
Re: С какво да стопля 900 М2 сграда?
21-06-2009 - 20:44:14
avatar
Ей, тука се начетох на хубави постове от грамотни и читави хора. Благодаря!

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: С какво да стопля 900 М2 сграда?
22-06-2009 - 11:16:39
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Мислих го, но парцела е 250 м2. Питах архитекта и
> той смотолеви нещо, че няма да има дебит. Имам
> познати, които ги правят тези инсталации, но не
> съм говорил още с тях. Евентуално мога да сложа
> само на моят апартамент, но пак ще остане проблема
> с трафопост, ако всеки се топли индивидуално.


Не бързай да се отказваш от термопомпа, освен хоризонтално има и вертикално полагане на тръби в дълбочина ако ще е затворен цикъл. За отворен ти трябва наистина сондаж с голям дебит, но за да не разчиташ на това правиш затворен - няколко сондажа по 30-40 метра дълбочина, някои могат и до 100 метра да пробиват. А ако някой сондаж мине и през вода - това ще е плюс - ще подобри топлообмена. Съвсем грубо - за всеки 10 кВ отоплителна мощност ти трябват около 100 метра тръби.
Re: С какво да стопля 900 М2 сграда?
22-06-2009 - 16:06:50
С отвореният цикъл не знам как седи въпросът в България, ако трябва да плащаш водата/за над 10м3 се иска водомер/, си вътре.

Re: С какво да стопля 900 М2 сграда?
22-06-2009 - 17:45:31
Така е, за многофамилна сграда не върши работа, сложно става smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход