Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

EPS или XPS за топлоизолация под плоча на кота 0 без изба

Публикувано от BAT_GOIKO 
Re: EPS или XPS за топлоизолация под плоча на кота 0 без изба
11-05-2009 - 14:58:23
Пайки, по-добре си трай. Като трябва да се консултира с някой, а да не чете мнения във форум - по-добре не ги давай тези мнения. Напиши, че не разбираш, че трябва да се обърне към специалист и няма да те смятам за идиот. Дотогава няма да си спестя квалификации, които според теб са обидни, а според мен са си истина.
Re: EPS или XPS за топлоизолация под плоча на кота 0 без изба
11-05-2009 - 15:32:10
Явно не съм ти аз верното хапче-пробвай в аптеките. smiling smiley
Abu
Re: EPS или XPS за топлоизолация под плоча на кота 0 без изба
11-05-2009 - 17:01:25
4овек,
точно конкретния случай, сигурно ще ти е интересно. Снимки не ми разрешиха, но да опиша ситуацията не ми забраниха...
Преди две-три седмици друсна малко (колко, 3,8 ли беше?) и това се усети във Варна. Къща около 100 м2 ЗП на три етажа с ивични основи, на груб строеж от година и половина. Закрита, с топлоизолация, дограми и т.н. С колегата, който й прави мазилки и замазки я гледахме март месец - още тогава се усъмнихме в някои от бетоновите елементи, но уж била минала през одобрение на конструктора, всичко било със сертификати, фирмата-изпълнител много опитна... Че кви сме ний (особено аз) да търсим кусури? Оттогава са изпълнени около 6 кубика замазки и мазилки (това за тежестта), които си стояха направо перфектно. И една хубава сутрин, след въпросното друсване края на април, къщата осъмва цялата в "паяжини" - като се почне от бетоновото входно стълбище, трегерите, колоните, през стените - измазани или на поротерм - все с пукнатини, та чак до фугите на теракота по терасите... Ама хубави пукнатини, вярно под милиметър, но във всички посоки и дължини до метър.
След като попрочетох темата, звъннах на колегата и се уговорихме да отидем да проверим какво става на кота нула (той, като по-опитен твърдеше, че във височина трябва да има повече поражения, отколкото в основата). Да де, ама отидохме днес специално да зяпаме основната плоча. Поразчистихме и какво се оказа - ако другаде пукнатините са под 1 мм, на бетоновите подове са по 2 мм, при това доста интересни: От всеки ъгъл на помещенията е отрязан по един триъгълник с катети около метър (хипотенузата са цепнатините). Всеки ъгъл на всички приземни помещения! Нива не можем да вземем, щото не знаем колко е бил нивелиран подът преди това, но е очевидно, че се е движило.

Дали подът е пропаднал, или основите, или от страничните напрежения... все ми е тая! Аз ангажимент към този обект нямам. Споделям го, защото за мен основната причина е некачествено желязо и/или бетон, евентуално лошо изпълнение (но пък нали конструкторът е приемал?) или грешка в проекта (това пък съвсем не ми се вярва - къщата не е нищо особено и би трябвало лесно да се изчислява).

ПП Пак между другото, последните два месеца съм объркал лично около три палета цимент. Да ме прощават производителите (Девня-цимент), ама такава разлика между отделни торби в един палет... Още на око си личи при бъркането, а като свърже пък съвсем. И се почна пак едни пропорции повече по усет... че малко се пооправи. Ама с точните мерки хич не ставаше. Та идеята ми е, да не се прибързва с обвиненията за проекта, технологията, изпълнението и т.н. Има други съществени проблеми и нека ги имат предвид строящите. Аз преди доста години работех във фирма, дето търгуваше с метали и знам, че сертификатите на украинската стомана за нищо ги нямаха. Ако има причина - да се е променило отношението, но едва ли...

Пак се отплеснах, ама за плочата, която най-вероятно не стъпва на ивичните основи, а просто е отлята върху насипа, излезе отчайващо прав! И заради твоя пост отидохме да проверим, че под прахоляците въобще не го бяха забелязали колко е зле...
Re: EPS или XPS за топлоизолация под плоча на кота 0 без изба
11-05-2009 - 18:49:33
Жалко,че не са ти дали да снимаш...Статистически най-честата причина за повреди в основите на нови сгради е изпарението на водата от горните почвени слоеве.Характерно за къщи с плитки основи,най-често и когато изливането на бетона е станало в условия на много висока влажност на почвата.С първите топли дни на годината,особено когато настъпи рязко затопляне,започва активно изпарение,земята под основата изсъхва и самата основа провисва тук там,причинявайки щети из цялата сграда.
Това е статистика на щатските конструктори и не знам колко е относима към БГ условията.Некачествения материал се среща и там,ама заемаше доста задно място в класацията...след топ 5 определено. *yes*
Re: EPS или XPS за топлоизолация под плоча на кота 0 без изба
11-05-2009 - 18:59:33
Абу, ако говориш за земетресението във Вранча - над 5 по Рихтер беше магнитута.
Интересен случай описваш, странно е, че има такива поражения от все пак слабото земетресение. Може и да не са от земетресението - може и друго да е причинило пукнатините. В повечето случаи става въпрос за неравномерно слягане на основите.
Ако съм малко рязък тук, то е защото строителството е отговорен процес , а се осъществява безотговорно.
Abu
Re: EPS или XPS за топлоизолация под плоча на кота 0 без изба
11-05-2009 - 20:55:08
О, да! Коментирали сме го това - какво ще стане, ако се осуши (чрез дренаж примерно) слоят под основите на къщата. Но тук проблемът се появи за един уикенд и освен че преваля и беше хладно, определено трусът се усети.
Интересно, как са ги подредили американците като вероятни причини... Нищо чудно и тук да е така. Некачествените материали съм ги сложил на първо място, просто защото собственикът е убеден в несъстоятелността на останалите - липса на геоложко проучване, проектантска грешка, неправилно/недостатъчно армиране, неспазване технологията на бетоновите работи, претоварване на сградата и т.н. Моят човек има известно отношение само към претоварването, ама звучи несериозно... още и половината не е измазал.
Re: EPS или XPS за топлоизолация под плоча на кота 0 без изба
11-05-2009 - 22:49:35
Те варират малко по щати.Най-вече мястото на свлачищата.

1.Изпарение.Ясно е като механизъм вече...нищо ново няма.

2.Коренова система на дървета.Тука ще нагазим в една специфика на американското жилищно строителство...тия хора се отнасят крайно предпазливо към изграждането на дренажни системи.В случая с корените-дренажът иззема вода от горните почвени слоеве и това кара корените на дърветта да слизат все по-дълбоко.От една страна намалената влажност на почвата помага за това-земята става по-рехава,от друга-самите дървета търсят слой с повече вода.Изходът е на поне 5 метра от къщата да няма никакви дървета...ама пак не е гаранция.

3.Недостатъчна носеща способност на почвата.Може да го пишеш към претоварването,ама масово си е конструктивна грешка-анализът на терена се е ограничил в горните 2-3 метра.Пуска се сондата до 10 метра и истината излиза наяве.Георадара също хваща 10 метра.

4.Лошо трамбоване след промяна на характеристиката на почвата.Имат се предвид чакълено-пясъчните "възглавници" които се правят за да легне фундамента на тях.Предполагам в БГ е същото.Гребе се "оригиналната" почва,насипва се новото и се трамбова.

5.Poor Foundation Construction...ти е ясно...тука аз обърках...мислх,че е след 5-цата,а то се оказа точно на номер 5 smiling smiley

6.Течове от водопроводни тръби,канали и т.н. попадащи в категория Plumbing.

7.Дълбок дренаж.Това е най-интересната точка.От една страна-държат да има дренаж.От друга-да не слиза под основите.Освен,че пресушава почвата под основата,дренажът иззема от водата по принцип наоколо и така намалява налягането,което водата в почвата оказва върху по-долните слоеве.Така се създават условия да се повиши температурата и вода от по-ниските слоеве да започне да се изкачва към по-горните,причинявайки размествания на земните пластове и от там-пропадане на основите.Освен хоризонтално-във водоносния пласт,водата се движела и по вертикала-нагоре/надолу.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход