Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Таксите при нотариусите?

Публикувано от bulhomes 
Re: Таксите при нотариусите?
13-04-2009 - 14:36:46
Здравейте,

да се включа и аз. Преди 2 седмици подписах договорна ипотека с банка при теглене на ипотечен кредит. Банката първоначално ме попита дали имам определен нотариус - моят отговор беше "НЕ". След като два пъти бях при нотариуса, който направи т.н. обследване на имота (включено в таксата за кандидатстване която се удържа чак след отпускането - много странно) го попитах какво ще дължа при една евнтуална сделка (учредяване на договорна ипотека в полза на банката) при него. След няколко сметки цената беше около 560 лв (В обосновката се û нецо като 202,00 написване). Аз защото си питам по принцип си направих калкулация на държавните такси на pariteni.bg т.е. 356,37 с ДДС за 39116,6 BGN материален интерес.

Въпреки всичко се обадих на обслужващият ме адвокат и той ме посъветваЧ "ела при "моя" нотариус и ще си платиш само таксите".

Е стана по друг начин оказа се че имам познат в банката, който се чу с нотариуса който те (банката) бяха избрали и си платих само държавните такси.

Според мен си е пазарлък. Така или инъче намерихме грешки по подготвената ипотека по време на четене (затова и се събираме двете страни и нотариуса). Отне около 15 мин. на нотариуса предполагам още 15 мин за да се запознае деловодителката и да подготви ипотеката.

Сигурен съм че този труд трябва да се заплати, но колко е стойноста му (на час или твърдо)не се наемам да кажа. Според мен това е услуга която се предлага от доста правоимаци лица и е на лице истински пазар на услугата. Това бе моя случай.

Дълбок Поклон
BAT_GOIKO
Re: Таксите при нотариусите?
13-04-2009 - 17:08:28
Ей bulholmes какви са тия филми дето ги приказваш тука да промиваш и без това вече промитите мозъци на народа болгарски....В кое село са тия нотариуси тия такси smiling smiley Само говорите глупости по адрес на колегите без да сте наясно. Таксите за 40000 ДО са 322.20 лв. с ДДС, 40лв. такса вписване, а за 8000-те хиляди - съответно 118.20лв. и 8лв.
Предполагам ти е взел и за изготвянето на нотариалния акт - виж ТАРИФА за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност т.17 във връзка с т.1, а именно 15лв. Изготвянето на проект на нотариален акт не влиза в Нотариални такси според изразходваното време (лв./час). Между другото За устен правен съвет или консултация 3 лв/час
15. За писмен правен съвет или консултация и при посредничество за изясняване волята на страните 6 лв/час
16. За справки, набавяне на документи, книжа и др. 5лв/час spinning smiley sticking its tongue out spinning smiley sticking its tongue out spinning smiley sticking its tongue out spinning smiley sticking its tongue out spinning smiley sticking its tongue out
И един съвет - при адвокат, нотариус и лекар винаги с най-старите дрехи smiling smiley)))) Все пак сме българи....
Re: Таксите при нотариусите?
13-04-2009 - 18:09:06
avatar
tino76 Написал:
-------------------------------------------------------
>
> И един съвет - при адвокат, нотариус и лекар
> винаги с най-старите дрехи )))) Все пак сме
> българи....
>

Ако разрешиш да те цитирам отвреме навреме - имаш една бира!!!!
:] :] :] :]

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Таксите при нотариусите?
14-04-2009 - 08:21:05
Тино,хайде да ми ги направиш ти.Незная защо си мислиш,че говоря глупости и това съм си го измислил? Ако искаш да ти пратя името и телефона на нотариуса?
Re: Таксите при нотариусите?
14-04-2009 - 14:49:06
avatar
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> За 2 констативни нотариални акта с данъчни оценки
> на имотите 40 000 и 8 000 лв нотариуса ми заяви,
> че трябва да заплатя малко над 1000 лв (~1174).
> След като видя, че се втрещих свали на 616 лв,
> защото с баща ми се познават и нямало да взима
> неговото. Та въпроса ми е - някой знае ли какво
> плащаме при нотариуса.
>
> Ако това, което ми казва е истина - 4-500 лв за
> час (максимум) за това, че си написал няколко
> листа, без да рискуваш нищо, труд, инвестиции и
> т.н.????????? Сега ще ревнат някои - да си учил -
> еми учил съм - дето се казва прост инженер съм.
> Смътно си спомням преди няколко години, че за
> място за нотариус се започвало най-малко с рушвет
> от 20 000 лв. Мисля, че ако искаме да се развиваме
> към по-добро - ще трябва да се борим с това.
> Според мен не е нормално.


Ето ти линк- сам си направи сметката. Това са официално определени тарифи- със закон. Никакъв пазарлък няма. За София излиза
1119.50+277.50= 1397
Re: Таксите при нотариусите?
15-04-2009 - 18:29:42
avatar
Браво на Камелия - добър и полезен линк е изпратила..... *bow* *bow* *bow*

Чест и почитание
Re: Таксите при нотариусите?
15-04-2009 - 19:17:48
Не ми е ясно защо се дебатират неща, които са далечни...
Какво плащане при нотари-
1. Такса по тарифа/ за изповядване на сделка на база материален интерес, за преписи- на страница/
2. Такса за вписване на сделката
3. Изчислени МДТ по съответната Наредба на ОС
4. Банкови преводи и прочие.
Това, ако отидете с готови книжа и нотариуса само изповядва сделката, ако ще пише и проекта на НА- отново по тарифа/ тук е възможно да се спазарите някак/.

Не заплащате- нито лев за консултация и прочие щуротии при изповядване на сделката.

Няма пазарлък в тези цифри!
Това е твърдо установена цена- материалният интерес е движещата сила.

Мога да изпиша още много, но ще се въздържа...

............................................
[www.save-darina.org]
Мъдрият се учи да може, умният - да знае. Само на глупака всичко му е ясно.
Re: Таксите при нотариусите?
17-04-2009 - 18:29:41
Проверих при още трима нотариуси от различни градове - искаха около 750-800 лв. Значи съм уцелил най-лакомия... *beer*
Re: Таксите при нотариусите?
26-02-2014 - 18:33:18
НЕ ползвайте услугите на нотариус АННА ЦОЧЕВА НАЙДЕНОВА с № 558 и също ПАВЛИНКА АТАНАСОВА - помощник нотариус по заместване! Пълни некадърници, клиентите са като на конвейер, ако си доверчив и си очаквал да ти свърши услугата - ще си имате главоболия като мен. С мъжа ми искахме генерално пълномощно преди да замине в чужбина, вкл. казахме, че ни предстои продажба на имот. Естествено не ни беше обяснено, че тази обща форма /3 стр пълномощно - ставало за всичко по техни думи/ НЕ ни свърши работа, сега ми струва нерви и пари и изпуснах клиент относно продажбата, а мъжът ми замина за чужбина и сега ще пътува до посолството на 500 км. Искат само да лапат пари без никакво отношение. Отваряйте си очите на 16.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход