Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Възрожденско градоустройство

Публикувано от OwnerBG 
Abu
Re: Възрожденско градоустройство
28-03-2009 - 08:52:58
Еклектика (гр. εκλέγω, избирам, отбирам) се нарича подход към мисленето, при който човек не се придържа изцяло към едни и същи парадигми или заключения, а взема предвид различни теории, за да добие изчерпателна представа за някой феномен или за да приложи дадена теория.
Такъв подход понякога не е особено елегантен и еклектиците са критикувани за непостоянство в мисленето, но въпреки това еклектиката е често срещана в различните области на познанието.
В изкуството, по специално в архитектурата и приложните изкуства, терминът еклектика означава използването на елементи от различни периоди в една творба.



Просто е неизбежно, за да направиш нещо "старовремско" в ХХІ век, подходът трябва да е еклектичен. В зависимост коя теория надделява - по-съвременната или по-традиционната, или пък нещо средно, се получават и тези неприятни усещания за страничния наблюдател. Имам предвид, когато зрителят не схваща Главната Идея или смята, че не е добре изразена. Да ме прощавате за турцизма, най-точната дума за това е карашик.
И така, коя е Идеята? ... изпълнението после е лесно.
Re: Възрожденско градоустройство
28-03-2009 - 10:34:52
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
Просто е неизбежно, за да направиш нещо "старовремско" в ХХІ век, подходът трябва да е еклектичен. В зависимост коя теория надделява -
по-съвременната или по-традиционната, или пък нещо средно, се получават и тези неприятни усещания за страничния наблюдател.
И така, коя е Идеята? ... изпълнението после е
лесно.
.......................................

Не мога да се съглася - най-малкото защото еклектиката не е еднозначно явление: има еклектика, която е плод на просто объркване на стилове от глупаци / тя може да породи "неприятни усещания"/, има и еклектика, която е същинско изкуство, защото "смешението" е само привидно и носи идеен заряд. Вторият тип еклектизъм често адмирираме.
Въобще, идеята, че ако искаме да строим нещо "възрожденско" - иде реч единствено за еклектика е спорна. Еволюцията на определени типове европейска архитектура, които, изхождайки от Средновековието съвършено хармонично се изявяват и днес, го доказва. Такава трябва да е посоката и на нашето развитие, според мен - да еволюираме хармонично традициите си. Има от кого да се учим.

Abu
Re: Възрожденско градоустройство
28-03-2009 - 11:08:38
Аз не казвам, че еклектиката е лошо нещо. Нито че е невъзможно развитието на стари стилове... По-скоро се опитвам деликатно да намекна, че част от неприятното усещане на зрителя се дължи на неговото неразбиране. Далеч съм от твърдението, че съвременните кочини (за които говори Оунър), имат нещо съдържателно, но все пак, възможно е просто да не вдяваме замисъла на твореца. Затова ми се иска Идеята да е изтикана на преден план, изпълнението да е подчинено на една Идея, по възможност разбираема за простолюдието (мене). Тогава и оценяването става по-еднозначно - постигнат ли е замисълът или не. А не да смесваме (много)функционалност, стилово изражение, качество на изпълнение, връзка с околната среда и т.н.
Re: Възрожденско градоустройство
28-03-2009 - 11:10:17
ivorad Написал:
-------------------------------------------------------
Такава трябва да е посоката и на нашето
> развитие, според мен - да еволюираме хармонично
> традициите си. Има от кого да се учим.



Според мен ние , българите, трябва да преоткрием първо себе си , традициите си и чак тогава /или едновременно с това/ да ги впишем хармонично.

Наистина има от кого да се учим , но трябва да имаме очи за това , да "виждаме" , не да "гледаме".

Трудна , мнооого трудна задача.
Re: Възрожденско градоустройство
28-03-2009 - 12:03:44
Аз не казвам, че еклектиката е лошо нещо. Нито че е невъзможно развитието на стари стилове... По-скоро се опитвам деликатно да намекна, че част от неприятното усещане на зрителя се дължи на неговото неразбиране. Далеч съм от твърдението, че съвременните кочини (за които говори Оунър), имат нещо съдържателно, но все пак, възможно е просто да не вдяваме замисъла на твореца. Затова ми се иска Идеята да е изтикана на преден план, изпълнението да е подчинено на една Идея, по възможност разбираема за простолюдието (мене). Тогава и оценяването става по-еднозначно - постигнат ли е замисълът или не. А не да смесваме (много)функционалност, стилово изражение, качество на изпълнение, връзка с околната среда и т.н.
.................................
Е, тук вече не мога да не се съглася :-)




Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-03-28 12:21 от ivorad.
Re: Възрожденско градоустройство
28-03-2009 - 12:17:52
Извинения за повторения пост - нещо се е сбъгясало winking smiley
Re: Възрожденско градоустройство
28-03-2009 - 15:43:01
avatar
OwnerBG Написал:
-------------------------------------------------------
> С голямо уважение към авторката.
>
>
> Не е сложно ама си трябва знаене


За мен, най- важното от статията е това:

"В рамките на отделното селище всеки обект е предназначен да изпълнява определена функиця, да обслужва определена група хора по възможно най-точен начин, решенията се подчиняват на строга функционалност, в тях няма нищо излишно, нищо самоцелно красиво."


Май трябва да се прави цял квартал......

Re: Възрожденско градоустройство
28-03-2009 - 15:50:27
avatar
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> OwnerBG Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > С голямо уважение към авторката.
> >
> >
> > Не е сложно ама си трябва знаене
>
>
> За мен, най- важното от статията е това:
>
> "В рамките на отделното селище всеки обект е
> предназначен да изпълнява определена функиця, да
> обслужва определена група хора по възможно
> най-точен начин, решенията се подчиняват на строга
> функционалност, в тях няма нищо излишно, нищо
> самоцелно красиво."
>
>
> Май трябва да се прави цял квартал......
>
>

Точно това е спасението от половинчати решения.Цялостно внушение и атмосфера.
Re: Възрожденско градоустройство
05-04-2009 - 15:39:23
Здравейте,

Много интересна тема и затова искам да изкажа некои съображения.

Мисля, че е важно първо да уточня какви са разликите от времето когато са се строили възрожденските къщи и днес.
1.Нямало е ЗУТ
2.Нямало е бетон
3.Нямало е разпределение на труда, архитект- изпълнител.
4.Всеки архитектурен стил е възникнал в цивилизации достигнали своя апогей, докато Българското Възраждане е свързано единствено с икономическа свобода.Това са средства и ресурси придобити с много труд и постоянство, затова прагматичното им влагане е неизбежно условие.Всеки детайл има своето практично и логично обяснение, и дори ние да не го знаем той излъчва мъдрост и уют.
Ще дам няколко примера.Нормалната дебелина на каменна стена е един метър. Влагането на дървени греди в нея позволява дебелината да бъде намалена двойно, защото гредите играят ролята на арматурата в бетона.В началото гредите са били скрити след това са започнали да ги показват.На пръв поглед това нищо не струващо изобретение спестява много време и средства.За да добиете представа ще ви направя една сметка.За дувар, ако е дебел 1 метър, дълъг 10 метра и висок 3 метра са необходими 30 м3 камъни.Един камион ЗиЛ може да донесе 3 м3.Това са десет камиона, а колко каруци са това не знам -30,40 или 50.
Винаги са ми правели впечатление къщи с големи еркери.Ако те са в градска среда и целта е печелене на застроена площ е обяснимо, но в друга среда ми е било чудно защо е било това усилие.Ето едно интересно обяснение, което намерих случайно.Големият еркер обикновено е от южната или западната фасада.Еркера е толкова издаден, колкото е нужно сянката от него да покрие прозорците на долния етаж.Същото се отнася и за стрехата над последния етаж.Това условие разбира се се отнася за лятото, когато слънцето е високо и не позволява то да повишава температурата в стаите.Зимата слънцето е ниско и огрява прозорците и затопля помещенията.Мисля, че това е първия естествен климатик.Да спомена и северната стая без прозорци, която играе ролята на хладилник, долапите и миндерите който са правени докато се е изграждала къщата.С една дума мотото е било с един куршум два заека.
Разбира се нямало е общ градоустройствен план, но водещото е било практичност и простота в добрия смисъл на думата и това е довело до уникалния ансамбъл на Българските Възрожденски селища.Ако спазим това условие, мисля че е възможно да се съчетае всичко без да дразни естетическия вкус.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход