Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Нулев цикъл.

Публикувано от pal 
Pal
Re: Нулев цикъл.
04-04-2006 - 17:59:11
До Стефан.

Благодаря за информацията, както и на другите участници във форума. Чакам да станат проектите и започвам да търся оферти. Ще споделя докъде съм стигнал.
Stefan
Re: Нулев цикъл.
04-04-2006 - 18:05:31
Това ще ти каже проектантът, но със сигурност ти самият ще искаш поне да ти проектират 3-фазен ток със съотв. мощност. Ако имаш газ 15 КВ са ти напълно достатъчни. Близо до мен има една къща, на които не са разрешили повече от 5 Кв, нямало мощност, и са на толкова, не ми е ясно как ще се топлят и как ще живеят. Но всичко е според квартала и трафопостовете наоколо.
По проекта ти - За частта Електро ти се прави табло в проекта, което вероятно ще трябва да завериш . Захранващият кабел е добре да го положиш при строежа, иначе после ще копаеш безмислено...Както и инсталацията да си направиш вързана на трите фази на таблото или по фаза за всеки етаж, иначе ще видиш зор. 5 Кв е малко, в един обикновен апартамен с парно и топла вода мощността е 12 кв, имай предвид.
При всички положения попитай в Енергото, ако не да минеш, поне им се обади, кажи им какъв ти е случая и се поинтересувай какви са стъпките, които ти предстоят ако искаш да полуиш по-голяма мощност. Със сигурност без проучване няма да мине, това е първото нещо, след което ще ти предложат договор, тоест начина, който ти описах. Твоят коз е, че не бързаш и не ти трябва строителен ток, обикновено с това те изнудват хората и ги карат да рлатят за мощността още при първия договор, често и при втория - за временен (строителен ток), както и отделно депозит, ти това няма да го правиш. Така че, обади им се и ще прецениш сам, но определено мисля, че в общината можеш да минеш без договор, ако проектираш еднофазно табло за 5 КВ., със съответната заверка на проектираното табло, аналогично или подобно на съществуващото, но то трябва да е на съществуващата ти мощност - 5 КВ. При това положение, после ще е нужно да проектираш ново, имай предвид това.
Защо като проектираш сега, и без това плащаш за проект (без него не може), да не платиш направо за проект такъв, какъвто ще ползваш после? Пестиш време, а и е възможно утре пак да вдигнат таксите за присъединяване. Сега до 15 КВ са 700 лв, бяпа в пъти по-малки.
Питай в Електрото и Прецени, според мен, това са вариантите, може и да изпускам нещо, аз тръгнах от нулата все пак и сега съм на строителен ток.
Re: Нулев цикъл.
04-04-2006 - 19:30:00
За Петър,
Виж това
Моят опит с общината показва, че би трябвало да ти минат документите и без мероприятия в Енергото - за после не знам, но промяна на мощност е по-просто от "новото" включване. Таблото ти от новите ли е? и тези 5кW строителни ли се водят?

Може да видиш подробности на линка даден в отговор на горния линк:
Цени и други
Там някъде ими и майл за контакт - на мен доста компетентно ми отговориха и същевременно доста различно от това, което ми разправяха в раойна. Мисля за полезно първо да се попита на мейла и с отговора да се ходи, за да има черно на бяло основание за "Ама що така и на какво основание". Моето усещане е, че при възможност те разтакават и те докарват на по-високите тарифи. Опитвай се да искаш обосновки за всичко, което не ти се връзва и главното писмени. Не влизай във въртележката донесете ми бележка, справка и т.н. Ако усетиш такъв подход, забивай молба в деловодството - то работи всеки ден и няма смешните им приемни времена.
В цитираната дискусията се споменаваше, че корпие до контролния им орган (ДКЕВР) също е ускоряващо.
Моето (може и грешно) впечетление е, че те връткат без нищо "черно на бяло" докато не намериш правилния човек за да почерпиш.
Успех!
Re: Нулев цикъл.
05-04-2006 - 15:12:44
Любо,

благодаря ти за отговора и за линка които ми прати.
Таблото ми е с двутарифен електромер и часовник, незнам от новите ли е или не е?!
За киловатите дали са 5 не съм сигурен но предполагам и не се водят строителен ток.
Имам в парцела фургонче и таблото е на него. Партидата е на мое име и имам абонатен Номер.

Quote

Моят опит с общината показва, че би трябвало да ти минат документите и без мероприятия в Енергото.

Каво имаш в предвид?
Не трябва ли да се предаде някъкъв документ от Енергото в общината за да ми се реазреши започването на строежа?
Ако може да се мине в общината без Енергото , то аз ще построя и след това схте поискам овеличаване на мощноста и прикачване към таблото на къщата.
Стефан
Re: Нулев цикъл.
05-04-2006 - 16:56:18
Петър, аз се опитах да ти отговоря какво е моето разбиране, нека някой ме поправи, ако бъркам
За да ти се издаде разр. за строеж трябва да имаш проекти по всички части, съответно и по част Електро
Ако си направиш проекта на базата на съществуващата вече във фургончето и на таблото мощност, според мен нямаш грижи от страна на общината, но проекта ти ще съдържа еднофазно табло в къщата и съотв. 5КВ мощност- тази която имаш.
Ако, обаче, инженерът който ти проектира електрото на къщата след като сметне ти каже, че мощността не му стига за да предвиди това, което ти естествено ще искаш да има в къщата (това е достатъчно за една печка, пералня, осветление и с много уговорки бойлер), ще трябва да пуснеш молба за проучване и в крайна смветка да приложиш към проекта документ от Електрото(такъв се явява договорът) за по-голяма мощност.
Това, което и по-горе се опитах да ти обясня бе, че може би ако направо проектираш с по-голямата мощност, ще спестиш впоследствие повторното проектиране - за да увеличиш мощността пак искат проект за новото табло на трифазния ток и т.н., с други думи сега наведнъж да решиш въпроса.
Ако, обаче не ти се занимава и бързаш, карай на еднофазния, 5 КВ а после ще му мислиш. Но си предвиди трифазния кабел и таблото в къщата, после ще ги узаконяваш.
Не пречи да пишеш един мейл чрез сайта им, да видиш какво ще ти отговорят.
Re: Нулев цикъл.
05-04-2006 - 20:11:45
За Petar,
Това, което имам предвид, че периферните общини май са по-либирални. В моя случай след доста дълъг танц с Енергото се сдобих със Становище по проучване и въз осново на него Предварителен договор, които описват как ще стане присъединяването и аз ще стана абонат.
Парадокса в моя случай е, че имотът е електорснабден, с ново табло на стълб на границата на имота и достатъчна мощност. (по-подробно епопеята можеш да я проследиш в линка с дискусията). Тънкия момент беше, че партидата не беше на мое име.
При опит за смяна на името (по съвет, че това ще е достатъчно от общината) бааавно се завъртя цялата законна процедура за "Голо поле", защото съм щял да сторя, защото "фургона" може да е незаконен и т.н.
Когато всичко приключи, в общината казаха защо не се обади - щяхме сами да проверим, че имотът е присъединен и можело да мина с формалните белележки за сметките и да си взема разрешителното 2-3 мец. по-рано. Това беше при мен. Може би този Предварителен договор ще си го туря в чекмеджето и на местно ниво ще уредя включването на новия кабел към съществуващото табло.
При теб нещата са по-сложни. Не пречи да опиташ да си вземеш разрешителното като при мен на база съществуващото положение, което ти стига за строежа. Паралелно със сттроежа да си движиш Енергото (с изготвения проект).
Тук има нещо което не ми е докрай ясно. Тези "новите" табла, които са извън имота и с каквото в крайна сметка вероятно ще се сдобиеш СА СОБСТВЕНОСТ НА ЕНЕРГОТО заедно с апаратурата вътре и стълба. В нормалния случай (когато решат да ви спрат кранчето за кражби) Енергото идва и изнася това стопанство навън ЗА своя сметка и по свой типов проект. Ако това стане до края на строежа при теб чудесно. И в двата случая обърни внимание кой трябва да изготви проекта за Външно табло.
В моя проект то е нарисувано като существуващо ел. табло тип ХХХ и вече кабела към него.
Още нещо - ако разгледаш официалния сайт с цените, ще видиш различни такси за проучване и най-вече за присъединяване според мощността. Това с присъединяването, което е скъпо трябва да се опиташ да го избегнеш. В краен случай - някой смяташе, че е по-евтино да присъединиш на по-малка мощност (на основание отопление с дърва) и после да увеличиш мощността. Виж и за трифазното как са сметките, че аз не се ориентирах кой Петър кой е, и какво строи.
Понеже май не си уверен за наличната ти мощност, виж какво пише на електромера и най-вече на главния предпазител - това което пише там като ток (А) умножено на 220 (волта) дава мощността във Вати. Делено на 1000 във кВт. Като махнеш някакъв запас 10-20 % и ако разчиташ, че назад във времето всичко е правено КОМПЕТЕНТНО, би могъл да разчиташ, че това е съществуващото положение като мощност.
Съветвам да се консултираш с конкретната община и на мейла в официалния сайт. Буташ главната задача - Разрешението напред и после другото, че виж какво временце се отваря.
Успехи!
Re: Нулев цикъл.
08-04-2006 - 11:40:32
Здравейте,
Предстои ми започването на нулев цикъл,
нямах друга работа ами прочетох за газа радон !
Прочетох в чуждите сайтове ,че това е голям проблем в стоителството.
Въпроса ми е правят ли се тези изолации у нас и от какви материали?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход