Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Да поговорим за актовете и .....

Публикувано от MB2316 
Abu
Re: Да поговорим за актовете и .....
11-03-2009 - 14:47:49
МВ, моите уважения, но от прочетеното в темата дотук не виждам какво е твоето мнение. Дали твърдиш, че сграда от 5-а категория е некачествена, когато документацията й не е водена прилежно, дали напротив - некачествената сграда става хубава, ако мине на одобрение пред гл. арх., или че няма връзка между СМР и бюрокрацията.
Моето мнение е, че не е редно да превръщаме строителя в чиновник, но пък едно елементарно ниво на водене на документация не би затруднило средно грамотен човек. Особено когато за това му се плаща...
Та, какво всъщност дискутираме?
Re: Да поговорим за актовете и .....
11-03-2009 - 15:04:31
Ами дискутираме воденето на документацията на един обект 5-та категория съгласно ЗУТ .
Не твърдя нищо друго освен , че има ЗУТ , който казва какви са изискванията за съответната категория строежи , ред за съставяне и съхранение на протоколи и приемането (регистрацията) на строежите . Застраховките , които плащат проектанти , строителни фирми , не бригади и т.н.
Тоя закон не съм го писал аз АБУ , не знам какво не ти е ясно или по-скоро не те устройва ?

Ами сори , ще си намериш по-високо ниво от средно грамотен човек да ти води документацията !

Не казвам , че бай Асан няма да я направи сградата , просто дискусията е за законосъобразното водене на документацията и реда по ЗУТ . *book* *book* *book*
Re: Да поговорим за актовете и .....
11-03-2009 - 15:32:12
Много добра тема и мен живо ме интересува. Аз ще разпитам тази вечер и ще пиша какво са ми казали.
Re: Да поговорим за актовете и .....
11-03-2009 - 15:38:13
Сисил , аз я пуснах за всички бъдещи строящи от форума :] .
Пуснах я вие да питате , а не да питате някой и после да пишете тук ! smiling smiley
Но нищо , пак ще стане добре темичката ! *ok*
Re: Да поговорим за актовете и .....
11-03-2009 - 15:38:58
Записвам си тая тема да я следя.До колкото ми е известно,БГ е сред малкото държави,в които 25 етажен блок и кочина за свинята се узаконяват по една и съща процедура.Относно актовете-16 е разрешение за ползване,14 се издава на завършен груб строеж и това е най-важният акт при суперфицията-в срок 5 години носителят на правото трябва да е упражнил правото си на строеж...т.е. да е вдигнал нещо си там,за което има подписан акт 14.Иначе правото му на строеж се погасява в полза на собственика на земята.

Другите актове не са ми трябвали...само знам,че са много,защото започват от 1 и стигаха до към 20 някъде.
Re: Да поговорим за актовете и .....
11-03-2009 - 15:52:40
хммм
На мен ми е интересна темата...
Наредбта не е нищо сложно, просто трябва да и се отдели време.
Мога дори да се включа конструктивно в нея, кое, къде, как? Участвам активно в изготвянето им, разправям се и с Общината.
Но в нашия случай независимо от желанието ни всичко да си върви заедно със строежа не стана. Стигнахме до Протокол 3, където се включва и Общината... ми не можем да си позволим 3 месеца да ги чакаме. Правим вече покрив, а нямаме подпис за фундаментите *pardon*
Re: Да поговорим за актовете и .....
11-03-2009 - 15:58:39
Добре де, МБ, аз питах, дали нещо изпускам...
Re: Да поговорим за актовете и .....
11-03-2009 - 16:13:19
Стефан , последно теб визирам за песъчинка в окото ми ! smiling smiley
Re: Да поговорим за актовете и .....
11-03-2009 - 17:05:28
МВ,

Имам една идея дискомфорт да те питам "на аванта", но понеже ти ни поощряваш, престрашавам се :-)))

Ще задам като начало един (надявам се) сравнително лесен и умерено глупав въпрос :-))) :

Кой са нормативните документи, с които трябва да се запознае задължително един кандидат инвеститор в проект за строителство 5-та категория?


За да не излезе, че съм съвсем готованец, нека посоча няколко за начало:
1. ЗУТ
2. Наредба № 1 от 30 юли 2003 г. за номенклатурата на видовете строежи.
3. Наредба № 2 от 31 юли 2003 г. за въвеждане в експлоатация на строежите в Република България и минимални гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи, съоръжения и строителни обекти.
4. Наредба № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството.
Други ....... ???


Други нормативни (и ненормативни) документи, които е препоръчително да се познават.

Има ли някоя актуална и скоро публикувана книжка (наръчник), която може да бъде препоръчана на кандидат инвеститорите за да се приспиват с нея :-))))


Re: Да поговорим за актовете и .....
11-03-2009 - 17:30:00
Начев , ти си отличник бе човек ! Това е ! В Наредба3 за всяка категория строежи са описани , актовете които се изискват с обяснения и разяснения , кой , какво , къде и как.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход