Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЦЯЛОСТНА топлоизолация на фундамент

Публикувано от topurov 
Re: ЦЯЛОСТНА топлоизолация на фундамент
02-02-2009 - 15:05:40
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> По този въпрос засега съм 50:50.

Любо, здравей !

> За вертикална ТИ по периферията съм "ЗА".

По този въпрос мисля, че има пълна яснота и единомислие.

> Гледал съм обосновки и за допълнителна хоризонтална отвън
> (1-2м, под плочника).

Моля за някакъв допълнителен коментар тук. Нещо не мога да включа тук. 1-2 метра под плочника ?? Ако може няколко приказки повече.

> Как стои въпросът обаче за по-вътрешните части?
>


Re: ЦЯЛОСТНА топлоизолация на фундамент
02-02-2009 - 18:26:10
Здрасти Начев,
Вероятно съм се изразил неточно - усетих се и турих една запетайка, ама...
Имах предвид това, което после Салвадор е показал - дори май същата картинка съм гледал.
За "по-вътрешните" части не съм категоричен - някой по-горе настояваше, че има "геотермална печалба". Тук не разбрах какво точно съветва Фло, но другаде постоянно напомня (и аз съм съгласен с това), че топлин. поток ще бъде отвътре надолу - вярно, колкото по-изолирани са тези кубици, толкова по-малко ще са загубите към студения безкрай (въпросното "крило" също помага). Сигурно е вярно твърдението за есенно акумулиране (временна загуба), която се отдава (временна печалба) пролета, но това не отменя подходяща ТИ - "акумулиращите" материали, като правило пропускат повече.
Абу вероятно ме надценява, считайки, че сам бих могъл да го сметна, особено в динамика, но си е ясно, че ако отдаваме към по-топла почва (баластра), ще загубим по-малко, отколкото ако този обем има пряк допир с "простора" и изстива по-интензивно.
Въпросът беше - колко и дали печелим съществено "геотермално" за да спестим хоризонталната ТИ някъде около първата плоча (под/над).
При пасивните къщи се мяркат подобни картинки, но там допълнително има системи за сезонно (лятно) акумулиране на природна топлина, която да се оползотвори през зимата. Също и по-големи!? прозорци с прилежащи черни подове, които пък да вършат това в дневен/нощен план. Това вероятно са неща за манияци.
Наскоро, край кризата, един чичко даваше някакви сметки за съвременна Гърция - какъв (доста малък) процент от електропотреблението би се покрил, ако цялата площ на страната се насити със соларни системи!?
Re: ЦЯЛОСТНА топлоизолация на фундамент
02-02-2009 - 19:32:58
Любо, благодаря ти за положеното усилие.
Щом и ти не се наемаш да направиш опит за изчисление, какво да кажа ...

За мене хоризонталната ТИ под основите на къщата си остава нещо доста неясно.
Признавам, че единственото, което съм мислил "да спасявам" с подобна ТИ - да не се изсмуква топлина през зимата надолу. За другите ефекти не съм мислил - признавам.

По-горе един колега вероятно коректно задава един сериозен въпрос: Какво правим ако се получи спадане на основите с 5 см. (вероятната визирана дебелина н а ХПС).
Не знам дали е коректен този въпрос, не ми стига капацитет, но не ми звучи добре, притеснителен е.
Искам да споделя, че в "зората" на масовото коментиране на темата ТИ, за първи път видях един зелен материал - прословутия т.н. СТИРОДУР на едно Стройко. Познат материал - коментирали сме го. Тогава не знаех абсолютно нищо по въпроса.
Заговорих се с консултантите. Обясняваха ми разни неща. Подробностите не помня, но ми показаха снимки от хориз. изолирани пътища в Германия. Отнет земен слой, положени разни материали (нямам спомен за датаили), после платна ХПС, нагоре имаше и чакъл и асфалт.
Та, казаха хората, че е предназначен за хор. ТИ, за основи, за фундаменти, мазета и т.н.
Странното е, че питах за сплескване и т.н. Мисля, че ми отговориха мъгляво за разпределение на усилия и т.н.

Хубаво е, че има и такава тема тук. Дори и колебанията и съмненията ме карат да си задавам въпроси, а това е по-важното.
Re: ЦЯЛОСТНА топлоизолация на фундамент
02-02-2009 - 19:47:24
Любо,поста ти ме провокира за едно леко отклонение.Това за "маниаците" ме навежда на една мисъл:дали някога ще разберем,или пък някой ще каже-от всичките тея задълбавания по изолациите колко е реалния ефект?Ясно е,че ефект има,но той е от изолирането като такова,в смисъл че у нас то не се е правило преди,или поне не по този начин.Да не излезе работата като соларите-голяма далавера,ама като ти се изплати-той се счупил вече....Дали трябва/или не трябва/ да станем като западняците,където спестени 2-3 евро на месец от отопление са голяма радост.Да не забравяме,че масово тук всичко което правим по къщурките си, се купува по цени несъобразени със средните доходи,отделно че се влага от хора без квалификация или опит,т.е. ефекта още в началото не е гарантиран.Давам за пример себе си: фибран под кота 0 - 750лв /материал,труд/.Е колко зимни месеци трябва да живея,за да ми се изплати спестената енергия за отопление от тази изолация?Някой ще каже:да,ама ти е топло.Ама това топло си го плащам предварително.....Е кво излиза:все си го плащаш,къде е икономията?Както казваш"колко и дали печелим съществено".Моя отговор е,че просто си предплащаме,а не печелим.Поне в момента.
Иначе съм "за" ТИ около кота 0. smiling smiley
Re: ЦЯЛОСТНА топлоизолация на фундамент
02-02-2009 - 19:58:19
Аз мисля че изолирането на пода в сутерена (плочата) е от полза, както и стените от вътре. Дори температурата да е 15-16 градуса на почвата и от там и на фундамента, защо да го затоплям до 21=22 градуса?
Re: ЦЯЛОСТНА топлоизолация на фундамент
03-02-2009 - 01:27:47
Аз го неправих ей
Re: ЦЯЛОСТНА топлоизолация на фундамент
03-02-2009 - 13:14:59
Karapuz Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз го неправих ей http://

Малеййййййй,кво ли ще е като направиш отвънка изолацията някой ден
clap: clap:
Мераклия,евала!!! clap:
Re: ЦЯЛОСТНА топлоизолация на фундамент
03-02-2009 - 17:07:19
Don Balon Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз мисля че изолирането на пода в сутерена
> (плочата) е от полза, както и стените от вътре.
> Дори температурата да е 15-16 градуса на почвата и
> от там и на фундамента, защо да го затоплям до
> 21=22 градуса?


*ok* Съгласен съм с тая постановка и затова например шотландската асоциация на архитектите препоръчва 5 см. стиропор върху плочата,а не под нея!
Любопитна древна технология по нашите земи е полагането на дървени трупи под глинения под .Глина и слама е финишното покритие в древността.

В днешно време ,долната плоча,ако не и се възлагат допълнителни функции,а представлява просто пода на първия етаж , може да се изпълни с олекотен или лек бетон от цимент,пясък и полистирол на топчета,без арматура и изравнителна замазка.Носи всякакви подови покрития!Вместо стиропора на топчета става и талаш,тъй наречения дървобетон/амбролит/,ако има някоя дъскорезница наблизо.Пролетта и лятото талаша е в повечето случай безплатен.Примерна рецепта: 1/2 част вода,1част цимент,1 част пясък и 2 части едър талаш.Слага се първо водата,цимента,пясъка и накрая талаша -бърка се 2-3 мин. *beer*
Re: ЦЯЛОСТНА топлоизолация на фундамент
07-02-2009 - 21:28:46
Топуров, даи инфо докъде си стигнал с основите и аз ще ти дам варианти на изпълнение. Аз ги поназнаивам тия работи, но не знам дали изпълнението ти позволява такива решения.
Re: ЦЯЛОСТНА топлоизолация на фундамент
07-02-2009 - 22:25:51
Не съм ги започвал още - надявам се след месец да открия обекта. Отворен съм за всякакви идеи и съвети, за които благодаря предварително!
Наистина ми се иска да инвестирам в нещо, което се доближава до пасивните къщи, но в България се оказва доста трудно. Само като им кажеш на простите продавачи на строителни материали, че търсиш 20 см. ЕПС и са готови да звънят в Психодиспансера. За т.н. "майстори" да не отварям темата - ще бъде дълга и жестока. Рекуператори се предлагат само за промишлени нужди, дограма за пасивни къщи почти не се намира - абе ходене по мъките си е, но съм си навил на пръста и ще се мъча, на инат!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход