Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Започвам да строя....пак

Публикувано от markk 
Abu
Re: Започвам да строя....пак
02-03-2009 - 15:39:03
markk,
аз затова питам, щото "от питане глава не боли", а не да ти даваме акъл кое как да правиш (дори не съм си помислил!). Обяснения от типа "така го направи и няма да съжаляваш!" въобще не ме удовлетворяват и понеже виждам, че не ползваш такъв език, се надявах да отделиш време да обясниш поне накратко предпочитанията си.
Казано с други думи, технологиите са известни, но плюсовете и минусите им не са. И като няма как всичко да съм правил и да знам от личен опит, питам... а ако не на мен, може на друг да му е полезно.
Re: Започвам да строя....пак
02-03-2009 - 15:53:55
avatar
smiling smiley Abu,знам ,че си искрен в намеренията си,аз също-но всеки покрив,както и всеки строеж ,е сам за себе си.Зависи как е изпълнен грубият строеж,има или няма зададен наклон,бордове,барбакани,странични скосявания,предвидена ли е дебелината на самата система,какъв е начина на водоотвеждане и куп други.Обещавам ,независимо от това дали ще го правя или не,да изясним въпроса за това,че плоският покрив по нищо не отстъпва на скатния,даже напротив-има много предимства .Друг е въпроса,че не е удачно да се прави навсякъде-за какво му е например на някой плосък покрив високо в планината.

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Започвам да строя....пак
02-03-2009 - 17:00:03
Марк , в проекта ти грубо желязото е 42 кг/ м2 за 460 м2 РЗП , а при мен е 52 кг/ м2 за 500 м2 РЗП . Гора от колони и шайби ! Бетона е подобаващото по-голямо количество съответно - около 270 м3



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-02 17:02 от MB2316.
Re: Започвам да строя....пак
02-03-2009 - 17:07:16
avatar
Ако трябва накратко да се спра на основните положения,без да се спирам на марките на материалите(защото е важно да са качествени,а такива има много вече),то те биха изглеждали така:много отрано,още при грубия строеж,трябва да се предвиди какво ще е водоотвеждането-може да се заложат тръби в плочата,които впоследствие да се вържат към тръбите от покрива,а на повърхността да е със сифони,може да е повърхностно водоотвеждане,като оттичането да е през бакбакани,които трябва да са много точно заложени,най-вече да не са по-високи от крайното покритие,може и периферно водоотвеждане,с канали по периферията,с много плавен наклон,да не се задържа никъде вода.В зависимост от това ,дали има странични скосявания на покрива,да се водоотвежда чрез сифони само в ъглите,като най-добре е най -високата част на плоския покрив да е в средата и да се оттича към ъглите.Борда(ако има такъв),все пак нали трябва да има и парапет покрива,трябва да се отлее заедно с плочата,за да няма прекъсване и при изолирането да се изолира отвсякъде и той,без да се получават прекъсвания,шевове или кръпки.Препоръчвам най-малко двупластова хидроизоизолация,независимо рулонна или мазана,като аз предпочитам мазаната именно защото се избягват шевовете.Топлоизолацията също трябва да е много ефективна ,за да не напича и да не е студено-поне 15 см XPS или Neopor,защото плоският покрив е най-уязвимото място на една сграда откъм хидро и топлоизолация.Тук е мястото да спомена,че бордовете трябва да са предвидени достатъчно високи,за да не останат по-ниски след полагане на системата,обикновено проектантите изобщо не ги мислят.Разбира се трябва да има и пароизолация,и армирана замазка,достатъчно дебела-5-8 см,в зависимост от наклона,който в никакъв случай не трябва да е много голям,за да се чувства комфортно човек,ако си сложи маса на покрива да речем.Ако ще озеленяваш целия покрив ,трябва да предвидиш достатъчно дебел хумусен пласт,в зависимост от това,каква коренова система има озеленителният материал,като в тоя случай трябва да имаш допълнително още един слой от няколко пласта хидроизолация,геотекстил и дренаж,който трябва да е вързан към водоотвеждаща система.Ако крайното покритие е от плочи или някакъв друг материал,трябва да се има предвид линейното му разширение в температурен диапазон и да се полага с подходящите за целта свързващи хигроскопични свързващи еластични материали,непозволяващи напукване.Самото крайно покритие се реди "по конец",като не трябва да се оставя никаква възможност да се задържа някъде вода ,и отгоре могат да се разположат саксии,кашпи или каквото друго се сетиш.

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Започвам да строя....пак
02-03-2009 - 17:12:51
avatar
MB2316 Написал:
-------------------------------------------------------
> Марк , в проекта ти грубо желязото е 42 кг/ м2 за
> 460 м2 РЗП , а при мен е 52 кг/ м2 за 500 м2 РЗП .
> Гора от колони и шайби ! Бетона е подобаващото
> по-голямо количество съответно - около 270 м3
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 03/02/09
> 05:02PM от MB2316.


Това наистина е много,на знам точно в какъв вид е последно проекта ти,но за сметка на това пък аз дадох луди пари за бетон,по точно за бетоновози и помпи,защото не всичко можеше да се налее отведнъж и трябваше да е през ден-то не бяха стъпала,колони,греди,наклони и кули.

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Започвам да строя....пак
02-03-2009 - 17:49:18
Ще правя толкова кофраж и така ще смятам циклите , че да уплътнявам максимално машиносмените , а не да плащам цяла мсм при положение , че съм надхвърлил с някакви кубици половинката мсм ! Това много хора не го знаят и после ..... каква я смятахме каква излезе . Особено това е хватка на тези , които дават единични цени за видовете работи и доставката от инвеститора !
Re: Започвам да строя....пак
02-03-2009 - 18:05:40
avatar
Ако си с доставка от инвеститора,нещата трябва да са много добре стиковани,за да не се получават издънки .Мен за това много не ми се ще да се захващам за обекти само с труд,защото съм имал случаи -инвеститора да кара всякакви евтини материали-криви тухли или втора употреба,или да не ги доставя навреме,и да иска качество или да гоним срокове,а не си дава сметка че тия хора като стоят няколко дни,разходите по осигуровки,квартири,транспорт си вървят,независимо от това дали са работили или пък че качество скриви тухли не се постига или пък ,че ще даде много повече после за мазилки ит.н.В случая нямаше как да не давам,защото исках да приключа бързо ,а и технологично нямаше как да се изливат някои елементи с плочата да речем.

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Re: Започвам да строя....пак
02-03-2009 - 19:27:48
Ако се хвана само с труд , ще му се извие свят на доставчика !
Re: Започвам да строя....пак
09-03-2009 - 12:14:06
avatar
Понеже някой се интересуваше в друа тема-след декофриране на първите 2 етажа сградата е слегнала ,т.е. наместила с почти 2 см.Затова ,ако се маже веднага след грубия строеж,се пита защо се е напукала мазилката.Може да се избегне,като се направи подложна плоча.

Редакция-сега видях,че се нарича фундаментна плоча,грешка на езика-такава гражданственост е получила,МВ ме поправи ,без да знае,че го прави.

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-09 12:29 от markk.
Re: Започвам да строя....пак
25-03-2009 - 20:14:46
Я да вдигна малко тази тема ! Марк , я се завръщай , че тука рИвът за теб ! :]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход