Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Питане относно СЕЧ в ЧАСТНА ГОРА!

Публикувано от ivo107 
Питане относно СЕЧ в ЧАСТНА ГОРА!
01-12-2008 - 14:43:43
Здравейте,

Няма подходяща секция за моят въпрос, та реших че тук е най-вероятно някой да има идея по въпроса, а той е:

Имам 2,5 декара дъбова гора (60-70 годишен дъб) в Тетевенския Балкан.Има черен път до мястото, веднага над селото. Знам че мога да извърша санитарна сеч след маркиране на дърветата от лесничейството.Тъй като съм започнал проекта по вилата и всеки лев е ценен *pardon* .... си мислех да сключа договор с дърводобивна фирма - те отиват, изсичат си дърветата, товарят си. Само че не знам дали си заслужава?

Имате ли идея при горния сценарий какви пари може да се изкарат от 2,5 декара дъбова гора (60-70 годишен дъб) - знам че не са много, ама?

Другия вариант е тъй като за вилата ще ми трябват OSB-плоскости, греди и т.н - дали е възможен бартер?

Поздрави,

smoking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-01 14:48 от ivo107.
Re: Питане относно СЕЧ в ЧАСТНА ГОРА!
01-12-2008 - 15:23:10
avatar
Не се стремете към бартер - няма да се получат нещата. Както се казва - най-изгодния бартер е за пари. А пък и трябва да се оцени дървесината. 60-70 годишен дъб - дървесината може да е перфектна, а може и да е кофти - само след сеч може да се оцени.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-03 13:13 от n.nikoloff.
Re: Питане относно СЕЧ в ЧАСТНА ГОРА!
01-12-2008 - 16:05:23
Здравей n.nikoloff,

Благодаря за мнението, но все пак може ли да се ангажираш с някаква сума за перфектна дървесина и при кофти дървесина за тези 2,5 дка?Не съм сигурен че някои тук ще има опит с това, но реших да опитам. А иначе е абсурд да се допитам до самите фирми - няма да е в моя полза :-)

Поздрави,

smoking smiley
Re: Питане относно СЕЧ в ЧАСТНА ГОРА!
01-12-2008 - 16:19:51
като отидеш в поземлената комисия да искаш скица на гората - пише каква дървесина има и колко /ориентировъчно/
след тва като идеш при горския /началник на района/ той въз основа на тая скица ти отпуска някви кубици за сеч
и т.н. и т.н.

но 2,5 дка е прекалено малко, освен ако не ти ги пуснат за гола сеч
доколкото си спомням преди години отпускаха 2-4 пространствени куб.м от декар за огрев и % материална дървесина в плътни кубици /в зависимост от тва какво имаш в гората/





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-01 16:21 от gateff.
Re: Питане относно СЕЧ в ЧАСТНА ГОРА!
01-12-2008 - 20:23:28
Здравей gateff,

Имам такава скица, всички данни ги имам - сега като поглеждам не е ДЪБ, а ГАБЪР (май като дърво още по-добре)

Показателите са:
1. Вид гора: ЗА РЕКОНСТРУКЦИЯ
2. Произход: ИЗДЪНКОВ
3. Предназначение: НЕЛЕСОПРИГОДНА ПЛОЩ
4. Дървесен вид: КЕЛЯВ ГАБЪР
5. Възраст: 60 години
6. Пълн.: 0.5
7. Височина: 5 метра
8. Бон: 5 метра
9. Диаметър: 6см

Това за голата сеч е идеално, но май искаха след това залесяване.Има ли вариант за гола сеч без след това да залесявам.Аз и без това гората съм я взел по-скоро като локация след последната къща на селото, отколкото да ми трябва като гора.

Поздрави,

smoking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-01 20:32 от ivo107.
Re: Питане относно СЕЧ в ЧАСТНА ГОРА!
02-12-2008 - 14:10:45
avatar
Келявия габър не е с добра дървесина за големи детайли, а само за малки - напр. за детски играчки. Иначе дървесината е най-здравата от дървесните видове в България. Мисля че нямаш пречки горското да ти разреши изсичане, но все пак първо се консултирай с тях.
Важно: дървесината не става и за горене - много е плътна, а цепенето е все цепиш гранит - огромна хамалогия.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-03 13:13 от n.nikoloff.
Re: Питане относно СЕЧ в ЧАСТНА ГОРА!
02-12-2008 - 16:05:45
Ще трябва да наемете и багер за вадене на корените.
Re: Питане относно СЕЧ в ЧАСТНА ГОРА!
02-12-2008 - 16:11:46
Здравей,


boyaneca Написал:
-------------------------------------------------------
> Ще трябва да наемете и багер за вадене на
> корените.


А това с каква цел? eye popping smiley

Поздрави,

smoking smiley
Re: Питане относно СЕЧ в ЧАСТНА ГОРА!
02-12-2008 - 16:48:47
ivo107 Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравей gateff,
>
> Имам такава скица, всички данни ги имам - сега
> като поглеждам не е ДЪБ, а ГАБЪР (май като дърво
> още по-добре)
>
> Показателите са:
> 1. Вид гора: ЗА РЕКОНСТРУКЦИЯ
> 2. Произход: ИЗДЪНКОВ
> 3. Предназначение: НЕЛЕСОПРИГОДНА ПЛОЩ
> 4. Дървесен вид: КЕЛЯВ ГАБЪР
> 5. Възраст: 60 години
> 6. Пълн.: 0.5
> 7. Височина: 5 метра
> 8. Бон: 5 метра
> 9. Диаметър: 6см
>
> Това за голата сеч е идеално, но май искаха след
> това залесяване.Има ли вариант за гола сеч без
> след това да залесявам.Аз и без това гората съм я
> взел по-скоро като локация след последната къща на
> селото, отколкото да ми трябва като гора.
>
> Поздрави,
>
>
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 12/01/08
> 08:32PM от ivo107.


Да mе прощавате аmа те заради такова плиткоуmие и алчност красивата ни природа се унищожава :g: Вчера изгребали пасъка от дуните, бетон по Странджа, сеч за някакъв изmушен "Mега" проект в Рила *sos* *sos* *sos*

Ако не те е грях, то поне би трябвало да те е сраm! А после защо децата ни били вандали :g:
Re: Питане относно СЕЧ в ЧАСТНА ГОРА!
02-12-2008 - 18:11:08
n.nikoloff: аз се топля с габър ..ламята ми е голяма и мятам целите пъне вътре
а иначе не се цепи трудно ако е суров, ако пък е от западен склон цена няма smiling smiley
иначе и аз не съм чувал някой да го използва като материал т.е. в мебелната пром.

ivo107: законен начин незнам ..но: почти никоя фирма няма да се захване да ти го добива по простата причина, че габърчето е тънко дръвче и трудно се цепи т.е. всеки би предпочел да събаря дебели букаци, щото като ги цепне и пускат още 20 см. от кубика /грубо казано/..в крайна сметка тука и да си говорим файда няма ходи с лесничея да говориш smiling smiley




Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход