Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.

Публикувано от bezopit 
Abu
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
22-05-2009 - 15:55:29
salvador,
формално къщите са еднакви, ама разликата е от земята до небето! И тук не става дума само за субективно виждане - на този му харесва, на онзи му е кичозна, недодялана... И без да си специалист, може точно да отгатнеш коя изработка има художествена стойност и коя няма. Не отричам правото на всеки да харесва каквото си пожелае, но за изкуството има сравнително точни критерии.

ПП В друга тема един архитект/проектант обясняваше липсата на детайли в работния проект с натоварването с 25 % на сумата за проектиране. За сложността на оригиналната е дори повече оскъпяването! После имаш и поне двойно заплащане за изработката (да ме поправи някой специалист, ако греша). Влаганите материали също не са ширпотреба. Абе ако трябва да се прави копие като хората, сигурно ще излезе тройно и повече от това, което е вкарал Лозенският...
А съвсем отделен въпрос е колко е редно да се копира цяла сграда.
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
22-05-2009 - 18:14:09
Абу прав си - истинската е по добра въпреки че може безброй пъти да е рестврирана с добавяне на нови елементи, благодаря и за снимките поне визуално сравняваме .Двете къщи са сигурно 500 километра една от друга и оригинала не може да бъде кичосан или лозенската засенчена от него.Ама нали темата е да се збъдне мечта за построяване на такава къща само че с тухли и бетон - и с тези материали резултата е лозенската.Само че ако видите къщите около нея понеже граничи с циганската махала - без мазилка ,недовършени,сиви , та тя направо е като паун сред кукумявки .



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-22 18:18 от filmatoplo.
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
22-05-2009 - 20:01:28
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> salvador,
> формално къщите са еднакви, ама разликата е от
> земята до небето! И тук не става дума само за
> субективно виждане - на този му харесва, на онзи
> му е кичозна, недодялана... И без да си
> специалист, може точно да отгатнеш коя изработка
> има художествена стойност и коя няма. Не отричам
> правото на всеки да харесва каквото си пожелае, но
> за изкуството има сравнително точни критерии.
>
> ПП В друга тема един архитект/проектант обясняваше
> липсата на детайли в работния проект с
> натоварването с 25 % на сумата за проектиране. За
> сложността на оригиналната е дори повече
> оскъпяването! После имаш и поне двойно заплащане
> за изработката (да ме поправи някой специалист,
> ако греша). Влаганите материали също не са
> ширпотреба. Абе ако трябва да се прави копие като
> хората, сигурно ще излезе тройно и повече от това,
> което е вкарал Лозенският...
> А съвсем отделен въпрос е колко е редно да се
> копира цяла сграда.


От моя опит до тук мога да кажа както съм казвал и друг път.За да се направи възрожденска къща са необходими няколко фактора.
Силно желание и ясна визия на собственика какво аджеба иска да построи.Някой беше казал тук"какъвто собственика такъв и проекта,такова и изпълнението"
Жив пример е Лозенската къща като с това не искам да обидя собственика,но според мен в тази къща липсва неговата намеса което е една от главните причини тя да изглежда по-този начин!После къде е бил архитекта?Защо е допуснал такова изпълнение?Звучи като критика,но то наистина си е така!Един архитект за да проектира и създаде духът на възрожденската къща не е достатъчно само да копира както е в случая.Като човек със опит трябва да следи изкъсо изпълнението на проекта и да дава съвети на собственика. Той трябва да познава възрожденската архитектура както и детайлите!Не съм чел другата тема където архитекта е искал повече пари за детайлите,но моя архитект ми проектира в долната ценова граница без допълнително заплащане за детайлите.Дава ми съвети и лично присъства при поръчката на дървенията.А и с това не свършват ангажиментите му към мен.Стига с печалбарството във всяка една професия трябва да има сърце и любов! :loveu: *drunk* Брех,че реч му дръпнах,но такъв съм си много се паля кой знае кога ще изгоря *xxx* *drink1*
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
22-05-2009 - 21:42:42
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> salvador,
> формално къщите са еднакви, ама разликата е от
> земята до небето!
И тук не става дума само за
> субективно виждане - на този му харесва, на онзи
> му е кичозна, недодялана... И без да си
> специалист, може точно да отгатнеш коя изработка
> има художествена стойност и коя няма. Не отричам
> правото на всеки да харесва каквото си пожелае, но
> за изкуството има сравнително точни критерии.
>
> ПП В друга тема един архитект/проектант обясняваше
> липсата на детайли в работния проект с
> натоварването с 25 % на сумата за проектиране. За
> сложността на оригиналната е дори повече
> оскъпяването! После имаш и поне двойно заплащане
> за изработката
(да ме поправи някой специалист,
> ако греша). Влаганите материали също не са
> ширпотреба. Абе ако трябва да се прави копие като
> хората, сигурно ще излезе тройно и повече от това,
> което е вкарал Лозенският...

> А съвсем отделен въпрос е колко е редно да се
> копира цяла сграда.

Абу, използвам поста ти ,за да подчертая някои моменти и да те допълня.
Разликата между двете къщи първо идва от това , че двете са строени с различни материали , които имат своите особености. Трудно е да направиш възрожденска къща и да има същото излъчване от бетон. Много голяма играчка има да се направи такъв проект , че да не си личи бетона.
За цената .... за тройното оскъпяване не си прав . Оскъпяване има , неоспоримо е, но то е около 20 -30 %. Наистина майсторите като не са правили нещо и са несигурни , обикновенно казват двойна цена... все пак "специална поръчка" winking smiley

Abu
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
22-05-2009 - 22:42:34
Разликата между двете къщи първо идва от това , че двете са строени с различни материали , които имат своите особености. Трудно е да направиш възрожденска къща и да има същото излъчване от бетон. Много голяма играчка има да се направи такъв проект , че да не си личи бетона.
За цената .... за тройното оскъпяване не си прав . Оскъпяване има , неоспоримо е, но то е около 20 -30 %. Наистина майсторите като не са правили нещо и са несигурни , обикновенно казват двойна цена... все пак "специална поръчка"



argonavt,
тройно, ако се прави с оригиналната технология и материали.
От друга страна, за съжаление си прав - колегите и за некадърна работа вземат "майсторски" пари (т.е. въобще не е сигурно, че е излязла евтино тази къща). Само забележи как е оформена дъгата на стрехата над еркера - от девет прави дъски! Обемът на фасадата просто е нарисуван, вместо да се прави двойната дървена рамка на всяко крило на оригинала... Туй капаците на прозорците, овалният сачак, декоративните парапети... въобще ги няма - как да не е икономия!? Дали е двойно или тройно не знам, ама не са просто 20-30%.
Като казвам, че формално са еднакви, имам предвид еднакви като пропорции, ама и в това малко се съмнявам - тоя навирения покрив... нещо ме съмнява да е оригиналният наклон, ама с чинията, комините и панела горе не мога да се съсредоточа... Бе, както и да е! Топлото хубаво го е казал - на фона на циганията наоколо тая си е екстра. Наистина, на хубавата къща не й е там мястото...
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
23-05-2009 - 10:55:39
smiling smiley Абу , мнението ми е , че строителството по оригинала е по-скъпо , но не в пъти. Това показва поне опита ми . smiling smiley Между другото , търся алтернатива на съвременните материали ,защото излизат скъпи.
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
23-06-2009 - 20:38:24
Някой да ми препоръча дърводелец къде Софииско за изработка на следния екземпляр?
Става въпрос за вратата от всички екземпляри на снимката.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-23 20:39 от bezopit.
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
19-07-2009 - 20:37:39
От няколко дни кипи осърдна работа на обекта.Зида става доста добре засега.Нямям търпение да го видя завършен!

Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
20-07-2009 - 15:00:08
avatar
Re: Моята мечта.Възрожденска къща от тухли и бетон.
22-07-2009 - 21:48:30
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход