Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Свлачища

Публикувано от Don Balon 
Re: Свлачища
06-09-2008 - 22:39:30
На местото има два стари ореха и 5-6 череши, всички растат доста право. Това е добра индикация, но сигурно ще е добре и да направя някое по-сериозно проучване, разбира се в рамките на нормалното.
Abu
Re: Свлачища
07-09-2008 - 08:21:08
наредба на днск - значи имаш дълбочина, скорост на преместване и застрашаващи обекти. Не е без значение и площта на потенциалното свлачище. Поне във Варна най-застрашаващо е наличието на попивни ями (Кабакум, Трифон Зарезан и Панорама). Подкопаването на скатовете (пътя за Галата), морската абразия (фарът на Галата), поройните дъждове (деретата от Франга дере до Траката) са малко по-рядко срещана причина. Интензивното застрояване, но с подходяща инфраструктура и добро водоотвеждане все още не е активирало свлачищата в горните части на Възраждане и Владиславово (е, сградата на ТЕРСНАБ е тръгнала, ама околните блокове са добре засега - 25-30 години). Натоварени големи пътища, използване на тежка строителна техника в близост или не дай Боже земетресения също са вероятни причинители. Та, едно свлачище може да си дреме десетки години и ако няма причина нищо няма да се случи. Пак повтарям любителските си наблюдения - поне за Варна най-опасни са попивните ями. Така че можеш да си прецениш както сегашното положение, така и бъдещото. Ако все още няма никакви по-масивни градежи или поне трайна пътна настилка, по които да съдиш за активността на свлачището, картинката няма да е много пълна. А само една сграда с или без канализация или път, подпорни стени и т.н. няма фатално влияние, ама щом ти си го харесал, ще го харесат и други и бързо може да се появи проблем...
Да си поръчаш професионален доклад е най-правилно, но преди да тръшнеш едни пари за тая работа, трябва да си елиминирал аматьорските съмнения, описани от мен по-горе. На мен ми е лесно, имам разни карти от соц-а (майка ми работеше точно в отдел за борба със свлачищата на тукашната Проектантска), но малко ме притеснява фактът, че някои зони с обозначени свлачища преди двайсет години сега са плътно застроени и по документи са си съвсем редовни... Или критериите са се променили, или измерващите, но свлачището самичко едва ли се е оправило.
Re: Свлачища
07-09-2008 - 14:40:54
Мерси Абу. Много полезна информация.
Re: Свлачища
07-09-2008 - 15:26:41
Земляк, аз правих пълно геоложко проучване (сонди и всичко останало) на моя парцел в Банкя, излезе ми точно 2000 лв. Нали не мислиш, че е мн. за такова важно нещо?
Re: Свлачища
07-09-2008 - 15:46:16
Добрутро Гето. 2000 лв. направо ми се струват смешно малко. Аз се уплаших че ще е някъде 15-20 хил. Имаш ли някакъви препоръки от тези хора? До колкото помня и ти си на баир?? Укрепване, стени, дренажни канали???
Re: Свлачища
07-09-2008 - 15:56:40
Няма какво, парите са според общоприетото. А хората си вършат работата професионално!
Re: Свлачища
07-09-2008 - 16:32:02
Ето с такива хора обичам да работя-професионалисти и афордабъл :} не се учудвай, това не е чуждица, по окончанието си личи че е българска дума!!
Re: Свлачища
07-09-2008 - 16:42:09
Какво приказваш, в България ако не използваш, американски думички в речта си ще те гледат като селянин winking smiley
Re: Свлачища
07-09-2008 - 16:56:55
Гето, не разбрах дали имаш някакви препоръки от геопожкото проучване което са ти правили, или просто ти казаха- строй и се не бой.
Re: Свлачища
07-09-2008 - 18:57:15
до Don Balon!

Хубавото на активното свлачище е ,че може да ти донесе в парцела къща!Дето се казва :"Кво му плащаш"!Ако,пък съседа по-надолу е твой човек ,закарай му къщата цяла,като обработиш основите с инжекционен воден разтвор от водно стъкло и калциев хлорид/инжектират се в основите последователно и концентрациите са публикувани/.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход