Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Акт 16-Що е то???

Публикувано от Don Balon 
Re: Акт 16-Що е то???
26-07-2008 - 15:00:13
Гугъл :] и всички останали, благодаря за отговорите. Само г-н Николов напоследък е "едносричен". Питам щото съм си наумил да купувам някой селски имот със стара къща, значи там няма смисъл да питам дали имат Акт16.
Re: Акт 16-Що е то???
26-07-2008 - 15:24:47
Там питайте за за строителни книжа или за удостоверение за търпимост за по-старите къщи - преди 87г.
Re: Акт 16-Що е то???
26-07-2008 - 15:39:12
А как стои въпроса с ремонта на една стара селска къща, някакви разрешителни необходими ли са, може ли човек вземе една порутена къща и да я ремонтира тотално без да виси по кметства и да се лута из лабиринта на бюрокрацията?
Re: Акт 16-Що е то???
26-07-2008 - 15:42:19
Всички къщи без строителни книжа ( много са за съжаление ) са незаконни според ЗУТ и подлежат на събаряне ( за сметка на собственика ), с изключение на такива строени преди 1987г. Те са в режим на търпимост и за тях се издава удостоверение за търпимост, но САМО ако са били допустими по нормите действащи по време на построяването им. Незаконни строежи след 87г. не се премахват ако са били допусти по градоустройствените норми и са декларирани от собствениците пред одобряващия орган до 6м. след влизане в сила на ЗУТ, което е 2.01.2001г. Ще се учудите обаче, колко много къщи са незаконно построени и собствениците ги е домързяло даже да ги декларират. Това обаче не им пречи да искат много пари. Аз лично се отказах от покупката на селска къща - на пазара се предлагат предимно лошо подържани съборетини. Ще търся парцел, макар да не ми се строи.
Re: Акт 16-Що е то???
26-07-2008 - 17:02:23
Без разрешение за строеж можеш да извършваш:
1. вътрешно и външно боядисване
2. подмяна на покривни материали ( не на конструкция)
3. вътрешни преустройства в които :
- не се засяга конструкцията
- не се премахват зидове или пробиват отвори
- не се променя предназначението на помещенията и натоварванията в тях.
4. Текущ ремонт на инсталации
Това е по закон (чл. 151 от ЗУТ), дали ще го спазва човек, си е негово решение. Трябва да се знае обаче, че неможеш да надстрояваш или пристрояваш незаконни къщи. И макар засега да няма случаи на съборени къщи, то постепенно ще се сложи ред. Например няма да могат да са предмет на прехвърлителни сделки. То май вече направиха изменение да не се допуска при продажба на парцели да се добавя "и построената в него къща" без да е описана подробно като конструкция, квадратура, етажи и т.н. (тоест без проект), но дали се спазва вече незнам. Във всеки случай, човек купува чужди грешки и проблеми.
Re: Акт 16-Що е то???
26-07-2008 - 17:09:49
Мерси р_стома, това е все цена информация!!
Re: Акт 16-Що е то???
26-07-2008 - 19:01:18
Дон-е... не е нужно да си учил икономика на недвижимо имущество че да знаеш какво е акт 16 smiling smiley
е може би донякъде си прав... щото аз се интересувам от материята понеже ще почвам брокер да бачкам . Сори ако съм те засегнал. Както и да е просто ми се стори странно... smiling smiley
Re: Акт 16-Що е то???
27-07-2008 - 13:40:54
avatar
Мир и любов процъфтява в сайта..... clap: clap: clap: clap: :loveu: :]

Чест и почитание
Re: Акт 16-Що е то???
27-07-2008 - 15:10:43
че досега да не е имало воина бре сирджия smiling smileyspinning smiley sticking its tongue out spinning smiley sticking its tongue out spinning smiley sticking its tongue out :} просто му зададох въпрос... явно е бил по заядлив.. макар да не съм имал такава цел.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-07-27 15:11 от kalinski.
Re: Акт 16-Що е то???
27-07-2008 - 17:11:59
avatar
confused smiley confused smiley confused smiley

Чест и почитание
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход