Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Акт 16-Що е то???

Публикувано от Don Balon 
Акт 16-Що е то???
25-07-2008 - 01:55:32
Извинявам се ако вече такава тема е разглеждана. Има ли някакво простичко обяснение на термина Акт 16, като за невежа като мене??
Каква е разликата м/у къща притежаваща Акт 16 и такава която няма??
Ако не се лъжа това е нещо ново и едва ли къщите строени преди 20-30-40 години имат този Акт, та ако имам такава къща с какво тя е по-лоша от тази която има Акт 16??
Re: Акт 16-Що е то???
25-07-2008 - 04:52:23
акт 16 е като личния паспорт .
можеш да ядеш и пиеш без паспорт , но не можеш да напуснеш страната spinning smiley sticking its tongue out
акт 16 указва,че при строежа си спазил всички императиви на закона , че сградата , т.е. къщата е читава , при продажба дава тежест пред купувача-не продаваш "нещо" а му продаваш гарантирана стока.
в общи линии - не е задължителен но е препоръчителен , дава "история" на имота , легитимира го.
Re: Акт 16-Що е то???
25-07-2008 - 10:40:22
Акт 16 не е ново нещо и къщите , които са строени преди 20 години също би трябвало да го имат. Както би трябвало да има поректна документация.
Андрешко не е прав - задължително е къщата да има документация. Даже има закон , който задължава всички до няколко години да си изкарат паспорти на сградите. НЕ знам как ще стане в действителност, аз ако бях министър на сторителството щях да вкарам закон според който за да се осъществи продажба на сгради и части от тях , който нямат документ за въвеждане в експлоатация или разрешение за полване да имат технически паспорт. Това е единствения начин да се юрнат хората да си изкарат документи.
Re: Акт 16-Що е то???
25-07-2008 - 11:17:27
АКТ 16 е термин останал от преди години. По старият ЗТСУ(Закон за териториално и селищно устройство), с този АКТ се дава юридическото завършване на сградата. Тоест от нещо което е било строеж, то с този акт се узаконява като съществуваща и завършена сграда, годна за обитаване. В момента имаме Образец номер 16, който предхожда Разрешението за ползване на сградата. Това което на вас ви тртябва е Разрешение за ползване на сградата или Удоствоерение за въвеждане в експлоатация на обекта/съоръжението, който документ се издава от сътоветният за категотията строеж административен орган. Това може да е гл. архитект за някои категории сгради, РДНСК за други, мисля че МРРБ също може да издаде за определени обекти.
Re: Акт 16-Що е то???
25-07-2008 - 16:20:22
е как пък влизате в форум за строителство и не знаете какво е акт 16 не мога да се начудя. Разбирате далеч по сложни неща пък питате какво е акт 16...
Остана да питате какво е и УПИ и нз.. smiling smiley
Нищо лично към никои smiling smiley нито се стремя да обидя някого ама ми е странно smiling smiley
Re: Акт 16-Що е то???
25-07-2008 - 17:48:19
avatar
Да бе..., - Какво ли е Акт 16 - седя и се чудя и се усещам по едно време че само си седя..... :loveu: :]

Чест и почитание
Re: Акт 16-Що е то???
25-07-2008 - 19:10:39
Гогол, точно вече бях решил че по ти ходи името Гугъл, ти сега ме разубеждаваш :loveu:
Калински, ти не разбра ли че тука има 2 вида хора, такива които питат щото не знаят и такива дето отговарят щото знаят и се опитват да са в помощ!! . Ех, има и 3-ти вид, но за тях няма да споменавам winking smiley .
Re: Акт 16-Що е то???
25-07-2008 - 20:22:42
kalinski Написал:
-------------------------------------------------------
> е как пък влизате в форум за строителство и не
> знаете какво е акт 16 не мога да се начудя.
> Разбирате далеч по сложни неща пък питате какво е
> акт 16...
> Остана да питате какво е и УПИ и нз..
> Нищо лично към никои нито се стремя да обидя
> някого ама ми е странно

Явно в седми клас учителката като е преподавала тази материя, аз съм бил я на мач, я на плаж!!!
:]
Re: Акт 16-Що е то???
25-07-2008 - 20:30:45
avatar
Ех Дон Балоне,стига толкоз сълзи - не виждаш ли че се шегувкаме с тебе....
Кво лошо има да не знае някои неща човек? :cry:

Чест и почитание
Re: Акт 16-Що е то???
25-07-2008 - 20:38:32
Я да залягам аз над дебелите буквари, все един ден и вие ще опрете до моите знания. Аз ще се шегувкам тогава. :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход