Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Варосване върху гипсова замазка - да или не?

Публикувано от svoboden 
Варосване върху гипсова замазка - да или не?
24-07-2008 - 15:13:09
Имаме една стара кирпичена къща. В едната стая положихме нова мазилка, и сега върху нея направихме гипсова шпакловка. Искам след това да варосам стените. Ако питате защо вар, а не латекс: искам стената да диша, а не да я запечатвам с латекса. Предпочитам традиционни, ако щете остарели материали и технологии, в краен случай с използването и на нови материали, стига крайния резултат да е по-добър. Искам да е по-здравословно, да се "диша" и да е прохладно вътре. Не ме притеснява че на 2-3 години ще трябва да освежавам стените.

ТА ВЪПРОСА МИ Е:

Има ли проблем да варосам върху шпакловката? Един стар бояджия ми каза, че варта трудно хваща върху гипса, и след време ще се излющи. Дали не сгреших като правих тази шпакловка - може би естествената вентилация на стената щеше да е по-добра ако върху мазилката бях варосал директно? На други места четох че някои слагат С200 във варта. Но това не пречи ли на "дишането" на стената, и ако не - колко се слага? Бояджията ми каза, че накрая "фиксирал" мазилката, като в една машина разтварял само вода и боза, и фино напръсквал стените, като захарта служела да фиксира варта да не пада. Като знам че в сегашните бози едва ли слагат захар, та се питам - това не е ли по-добре фиксацията да стане с обикновен захарен разтвор? Той каза че другото с което фиксирали варта е някакво декстриново лепило на прах, което взимали от някакъв завод. Лепило за тапети няма ли да свърши същата работа, разтворено в много вода и разпръснато фино? Ако не, какво друго мога да ползвам?

В другата стая е имало тапети, които сега са свалени. Ще се хване ли варта върху стената с лепилото, или е по-добре и там да шпакловам първо?

Нямам голям опит в строителството, но се налага да се образовам, защото повечето майстори гледат от технологичната страна (да е лесно за работа), а не да е здравословно и комфортно за живеене след това. Очаквам вашите коментари....
Re: Варосване върху гипсова замазка - да или не?
24-07-2008 - 16:08:25
Здравей,
Аз не съм майстор, нито съм вещ в тези работи, но понеже говориш за здравословната страна на нещата бих те посъветвал да се придържаш към простите решения и естествени материали. Ц200, лепила, химикали, синтеточни бои.... нали не вярваш, че щом изсъхнат стават безвредни moody smiley В днешно време у нас хората гледат само цената и лекото, а здравето...?!
Поздравявам те, правилно се замисляш за тези нещаclap:

Успех!
Re: Варосване върху гипсова замазка - да или не?
24-07-2008 - 16:21:41
Напълно съгласен. Въпроса е че използването на тези естествени материали изисква опит, който аз нямам. Старите майстори не ползват Интернет, а новите (повечето) ползват само нови технологии и материали. Така че търсенето не е толкова лесно. А нямам свободни седмици наред които да отделя за търсене в англоезични сайтове за еко строителство...
Re: Варосване върху гипсова замазка - да или не?
24-07-2008 - 18:01:11
Хем е така, хем не е така...
Да, боите на варова основа са най-дишащите, но и най-нетрайните. Проблема е не, че след година-две ще трябва да се "освежава", а че покритията са нездрави и миниятурни частици се отделят и ги гълтаме при дишане и т.н., а варта не е най-здравословната съставка на въдуха. Има вносни бои на варова основа, при които този проблем е отстранен. В българските бои въпреки, че твърдят, че са "варови" не са! В тях варта е заменена с креда, която има съвсем други свойства.
Силикатните бои са много добър вариант, когато дишането е приоритет.
Re: Варосване върху гипсова замазка - да или не?
24-07-2008 - 18:01:33
avatar
Привет!
Няма нищо лошо да се връщаме към старите майсторлъци,ама това с Ц200 и захарните дивотии едва ли ще ви допадне много.....
Върху гипсова шпакловка вар лови без никакви проблеми стига първо да минете грунд от материала-т.е. силно разреден разствор на вар със водица....
Има толкова съвременни латекси на варова основа ,че не виждам смисъла да се колебаете да използвате тях ,а не чиста вар....
Наясно ли сте ,че след време ако се наложи боядисване на стените и таваните с нещо различно от вар,то ще ви се стъжни живота?
На вар почти нищо не лови поради зърнестата и структура и песъчливостта и , и всеки грунд /контактен/ би се изчервил при допир с нея /щото няма да си свърши работата естествено.../....
Не мога да ви кажа с какво и как да си свършите работата,но не ви съветвам това да става с вар.....
А и нали не мислите,че варосвайки всичко около вас ще си вдигнете живота с поне 10 години?
Щото отровата си е във въздуха и стреса,не в материалите ....
Още повече ,че продуктите на известните марки задължително минават микробиология и ако са опасни за здравето ,то нямат място на пазара... :]

Чест и почитание
Re: Варосване върху гипсова замазка - да или не?
24-07-2008 - 18:16:09
Такова понятие като латекс на варова основа, поне сред професионалистите в занаята НЯМА!!! Една боя или е на варова основа или е на латексова, а у нас родните производители отдавна са на водна дисперсия, т.е. нито латексова, нито варова.
Re: Варосване върху гипсова замазка - да или не?
24-07-2008 - 18:59:20
asdf123, благодаря за коментара!

> Да, боите на варова основа са най-дишащите, но и
> най-нетрайните. Проблема е не, че след година-две
> ще трябва да се "освежава"

Това не ме притеснява. Стаите са малки, мебелите не са чак толкова много. А доколкото знам варта има и дезинфекционни свойства...

> , а че покритията са
> нездрави и миниятурни частици се отделят и ги
> гълтаме при дишане и т.н., а варта не е
> най-здравословната съставка на въдуха.

Ако нашите баби и дядовци са живели така в продължение на много векове, вероятно и ние ще го преживеем. Освен това ако има начин варта да се "фиксира", така че да не се отделя при допир, предполагам това отделяне също ще е намалено.

> Има вносни
> бои на варова основа, при които този проблем е
> отстранен.

Може ли да ми кажете имена на такива бои, и ако не ви затруднява - цени (ориентировъчно). Защото икономическият фактор също има някакво значение при избора :-)

И - какво мислите за това с С-200? Предполагам запечатва стените? Ако съм решил да действам с вар, можете ли да ми дадете съвет за фиксирането му?

> Силикатните бои са много добър вариант, когато
> дишането е приоритет.

Не съм чувал за тях, може ли имена и цени?

gogol, благодаря за коментара и на Вас!

> Няма нищо лошо да се връщаме към старите
> майсторлъци,ама това с Ц200 и захарните дивотии
> едва ли ще ви допадне много.....

Защо? Ако е евтино и здравословно, и сравнително дълготрайно, ще ми допадне и още как. Вече съм видял белите на латекса, така че се налага да търся друго. А старото (не забравяйте) е тествано стотици години.

> Върху гипсова шпакловка вар лови без никакви
> проблеми стига първо да минете грунд от
> материала-т.е. силно разреден разствор на вар със
> водица....

Благодаря! Това ми е много полезно. С машина ли трябва да го положа, или с четка на ръка?

> Има толкова съвременни латекси на варова основа
> ,че не виждам смисъла да се колебаете да
> използвате тях ,а не чиста вар....

Аз пък се чудя при положение че най-добрите латекси ги рекламират като антибактериални и дишащи, защо да не ползва човек вар, която по природа си е такава, и е много по-евтина?

> Наясно ли сте ,че след време ако се наложи
> боядисване на стените и таваните с нещо различно
> от вар,то ще ви се стъжни живота?

Бъдете сигурен че ако намеря начин да го фиксирам здраво, няма и да поискам нещо различно. Ако все пак се случи, ще му мисля.

> А и нали не мислите,че варосвайки всичко около вас
> ще си вдигнете живота с поне 10 години?
> Щото отровата си е във въздуха и стреса,не в
> материалите ....

Ами тук където живея въздуха е сравнително чист, а стреса зависи донякъде от нас, нали? И донякъде от неестествения начин по който живеем. В частност - неестествените ни жилища, дрехи, храни. Те създават едно съвсем трудно доловимо чувство за дискомфорт, отнемат от енергията ни неусетно почти, но всеки ден. В резултат на тази понижена енергия ние по-трудно преценяме и с повече усилие вършим неща, по-лесно се ядосваме и умаряме - въобще - ставаме по-лесно податливи на стрес и болести. Сравнете един месец живот в града с един месец живот сред природа и ще разберете за какво говоря.

Та мисля да коригирам (доколкото мога) тази част. И не, не мисля да живея 150 години, но искам годините които имам да ги изживея максимално пълноценно и пълнокръвно, а не едва кретайки на ръба на силите си, поддържайки се с хапчета и стимуланти. И за децата си желая същото.

> Още повече ,че продуктите на известните марки
> задължително минават микробиология и ако са опасни
> за здравето ,то нямат място на пазара...

Когато става въпрос за големи корпорации и за много пари, всичко е възможно - и черното да стане бяло дори. В Интернет има много информация по въпроса, за който се интересува. А и в продължение на колко години са тествани тези нови материали - 1, 2, 5? Защото една къща може да влияе на човек в продължение на десетки години...

Затова, в днешното не-съвсем-почтено време предпочитам да разчитам на стари и изпитани технологии и материали.
Re: Варосване върху гипсова замазка - да или не?
24-07-2008 - 20:10:41
Свободен,

Нали не си толко наивен да вярваш, че голямите корпорации на запад са херувими и самаряни за да мислят за здравето на ората, те мислят САМО за $$$$ и ние хората особено на изток сме често опитните им зайчета. Тука не мине па гръмне "новина" как някои учени в Харвард, "открили" че еди кое си нещо било ужасно вредно, а до вчера същите ни учеха колко е здравословно и как без него живота е немислимwinking smiley Всичко е реклама, всичко е пари и за твоето здраве на никой не му е през х-я sad smiley

Както казваш дедите ни са живяли стотици години и щом за тях е било добре от къде на къде за нас ще е лошо. Щом смяташ че това искаш и ти харесва хващай бъданарката и не му мисли smiling smiley

Успех!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-07-24 22:51 от Geto.
Re: Варосване върху гипсова замазка - да или не?
25-07-2008 - 07:35:04
avatar
Нанеси получения грунд с четка и не се притеснявай относно захвата на материала към стената след това.....
Боя на варова основа - зная че такова животно няма,но пък всички бои са на основа вар - нали е в състава им все пак...
Боите са дишащи всичките - ако щете дори и фасадните - просто имат различно предназначение а и трайността им е различна....
Големите корпорации могат да си позволят лукса да експериментират с нови продукти за разлика от малките и вярвайте ми /и ние произвеждаме бои/ минават жесток контрол....Нима ще пръскат пари за да доказват безвредност на боята?Та тя сама се продава доставена веднъж в търг.мрежа...
Не пиша за цени повлиян от факта ,че тук ни четат и производители и консуматори на бои и цените винаги са плаващи за всеки продукт....
Правих ремонт на бабата в провинцията и трябваше да подменям изцяло мазилките заради варта....Беше кошмар - търках до тухла.....
Не смятам ,че живота който ни остава да живеем зависи от нас - просто както и да живееш в един момент умираш...
Пък и имаше виц за разликите от пушача и непушача - нали била само 10 минути....
Не зная как е на село - бих искал със сигурност да си почина под дебелите сенки с питие в ръка и сред тишина,но....това просто няма как да стане за момента.... :cry:

Чест и почитание
Re: Варосване върху гипсова замазка - да или не?
28-07-2008 - 13:36:09
Не е вярно, че във всички бои има вар!!! Отдавна тя е зяменена с креда. Върху стара варова боя се полага само и единствено нова варова, в противен случай като Гогол миеш всичко да тухла. Това с С200 е най-голямата глупост на съвременния баш-майстор!!! За бои на варова основа, ама истинки питайте най-големите в бранша - DULUX, CAPAROL. Там сигурно и цени ще ви дадат.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход