Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Принцип на работа на термопомпата?

Публикувано от bulhomes 
Принцип на работа на термопомпата?
14-12-2009 - 23:43:29
Досега съм си мислел, че принципа на термопомпата е следния:
Независимо дали ще е вода - вода, вода - въздух или тръби заровени в земята се касае, че ни трябва източник на някаква температура, която в зависимост от желанието ни охлаждаме или затопляме без да променяме източника. По-прост пример: сонда и целогодишно вода с температура 12°. Зимата входящата вода е 12° а изходящата 7°. Лятото входящата пак е 12°, а изходящата 17°. И ето темата: мислех, че термопомпата преобразува по някакъв начин разликата - тия 5° в енергия, която да затопля или охлажда къщата. Днес обаче убиха всичко детско в мен, като ми заявиха, че термопомпата ползва като отправна точка тия началните 12° а другото дозатопля или охлажда на ток. Убеден съм, че тук ще имам критики относно точността на изказа, но се надявам, че е пределно ясно какво искам да попитам.

P.S. Как пък досега нямаше един във форума, който да има термопомпа*xxx*

и още един P.S. към модераторите: Какво му беше на форума? Още ми е чужда новата визия.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
15-12-2009 - 00:15:52
Е как да няма, много пъти сме го коментирали. На мен даже ми изгоря компресора сега и чакам нов... sad smiley
Добре че е в гаранция още. Няма дозатопляне, това са глупости. Принципа се нарича Обратен цикъл на Карно - Как работи термопомпата



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-15 00:18 от Boby.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
15-12-2009 - 03:17:32
Зависи от типа термопопма и как е изградена системата.Може и да дозагряваа,и да доохлажда.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
15-12-2009 - 08:42:25
Ako e въздушна почти задължително е (при по-ниския клас машини) да дозагрява. Причината е, че при външни температури под 0 (има модели които работят добре и при -15гр) мощността спада рязко, както и КОП-а.
Вода-вода няма нужда да дозагрява. Ако инсталацията е направена както трябва няма дозагряване.



Боби, ква ти беше машината, от къде и с какъв компресор? Как така изгоря?
Re: Принцип на работа на термопомпата?
15-12-2009 - 10:11:05
На Коликовски сглобка, 20кВ топлинна мощност, Копеланд компресор. Не знам как така, според него имало разместване или изключване на една от трите фази. А може и просто да е имало дефект. Няколко дена преди да се повреди работеше странно, бавно вдига температура и накрая почна и много да ръмжи.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
15-12-2009 - 10:43:15
Те уж са сериозни...как са допуснали да не сложат защита на фазите?
Струва 20-30лв, накарай ги да ти сложат!!!
Не позволява старт, ако липсва фаза или се разменят....
Re: Принцип на работа на термопомпата?
15-12-2009 - 12:23:09
Ами след дъжд качулка... Каза че щял да слага сега.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
15-12-2009 - 14:52:59
Отговора на поставения въпрос е много дълъг. Мисля че имаше обширни дискусии някъде
из форума. Накратко термопомпата е просто
един обикновен климатик, който може да работи в инверторен режим.
При обикновения климатик се въвеждат два коефициента:
1. COP (Coefficient Of Performance) - отношение на получената към изразходваната енергия.
Въдежда се когато климатика се използва за затопляне на помещението.
2. ЕЕR (Energy Efficiency Ratio) - отношение на отнетата енергия към изразходваната енергия.
Използва се когато климатика се използва в режим на охлаждане.

Ако не бъркам COP се дава за външна температура 10 C и вътрешна 20 C.
За ЕER изобщо не съм сигурен, но най вероятно е нещо от сорта вътрешна 20 C и външна
30 C.

Климатика може да работи и при други съотношения в температурите, но най-общо казано
двата коефициента започват да падат. Колкото разликата във вътрешна и външна температура
е по-малка толкова климатика е по ефективен.
В случай на отопление ако външната температура е 10 C COP за добрите климатици е около 3-4
но при външна температура -15 C COP пада до 1.

Колкото разликата във вътрешната и външната температура е по-голяма толкова по неефективен
ще бъде климатика. Поради това са се изхитрили вместо въздух да се използва почвата или подпочвени води.
Температурата под 2 м. е почти постоянна през годината и е над 10 C. Това прави разлика между "външната" и вътрешната температура 10 (за лято и зима), което не е зле. В идеалният случай ако температурата на почвата беше 20 C просто трябва да се сложи една обикновена помпа която да върти водата smiling smiley.
Надявам се че това което написах е полезно.
Re: Принцип на работа на термопомпата?
15-12-2009 - 21:59:53
Quote
steppenwolf
Температурата под 2 м. е почти постоянна през годината и е над 10 C.

Това дали се запазва след монтажа на серпентините? Вярно, че източникът е почти безкраен и го помпаме в двете посоки евентуално, но и почвите имат някаква крайна проводимост/топлоемкост. Има ли сериозни наблюдения?
Re: Принцип на работа на термопомпата?
16-12-2009 - 23:09:53
Има доста изследвания.Смята се,но трябва да се знаят някои параметри на конкретната почва.Без почвена проба...никой не може да ти го сметне.Накрая трябва да изглежда като нещо такова:

[biomet.ucdavis.edu]

Идеята е да се "хване" при каква външна температура как реагира почвата и дали изобщо има смисъл от подобна термопомпена система.Това,че на два метра не замръзвали...няма такова нещо...Някои и на метър не могат да замръзнат,други замръзват и под два метра.За основи на къща няма значение-там по дефиниция се приема,че всичко е в замръзващия слой и така си го смятат.Ама при термопомпата 2 градуса нагоре или надолу вече ефективноста и се влияе сериозно.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход