Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за строителен надзор

Публикувано от Chavo 
Въпрос за строителен надзор
23-11-2009 - 22:24:00
Привет на всички. Нов съм във форума и доста полезни неща изчетох. Предстои ми да строя две еднофамилни къщи в един парцел. Еднакви – със застройка около 56 кв.м. и РЗП около 112, т.е. на два етажа без подпокривна плоча по около 56 квадрата на етаж, без мазета.
Доколкото разбрах строежа май се води 5та категория и въпроса ми е – трябва ли да бъде изпълнен строежа от регистрирана в строителната камара фирма и трябва ли да има строителен надзор или става само с технически ръководител – строителен инженер?
Благодаря Ви предварително, после сигурно ще имам още доста въпроси.
Re: Въпрос за строителен надзор
23-11-2009 - 22:36:15
За 5кагегория не ти е необходима регистрирана строителна фирма нито пък надзор.Необходим ти е технически ръководител който да ти заверява документите.Не се подавай на опитите за манипулация,че без надзор и регистрирана строителна фирма неможеш да строиш.ПРОВЕРЕНО И ИЗПИТАНО.
Re: Въпрос за строителен надзор
24-11-2009 - 09:10:09
По закон става и само с технически ръководител. Друг е въпросът кое е по-евтино. НЕ ми се започна спор по темата, защото реално много малко от пишещите във форума са наясно каква е разликата между двата случая. Повечето хора са построили по една къща и нямат абсолютно никаква представа какво са щели да получат ако са били действали по другия начин.
По принцип по -лесно се управлява фирма, отколкото физическо лице.Но темата много дълга и широка.
Тъй като не си почнал още явно поне послушай един съвет - в момента си горд собственик на технически проект.Техническия проект не е предназначен да се построи къща по него, а за да получиш разрешение за строеж. Имаш два варианта - да оставиш майстори да проектират детайлите или да възложиш на инженери и архитекти.
Не е токова важно дали е фирма или физически лица - важно е броя на образованите участници в строителството да е достатъчно голям за да може интелекта да се наложи над мускулитеsmiling smiley Колкото и добър да е майстора, той няма поглед върху цялата картина, а само върху неговата си дейност, а в строителството повечето работи са взаимосвързани. Един технически ръководител не стига - сам сред вълци еsmiling smiley
ozi
Re: Въпрос за строителен надзор
24-11-2009 - 09:54:39
Строителния надзор не е задължителен, задължително е присъствието на техническия ръководител, както и на проектанта -конструктор, който да провери кофражи и арматура преди наливане на бетон. Също така по закон не е задължително да ползваш услугите на строителна фирма с регистрация. Успех!
Re: Въпрос за строителен надзор
24-11-2009 - 10:54:47
Може без надзор - казва се техническо ръководство.Трябва ти някой да ти напише актовете по време на строителство.Конструктора,проектантите ги заверяват.

Можеш да строиш без фирма ,казва се по стопански начин.Или си намери фиктивна фирма дето да използваш за да узакониш строителството.
Re: Въпрос за строителен надзор
24-11-2009 - 11:57:20
Аз си направих грубия строеж с фирма и не съжалявам.Човек е прав,че по трудно се управляват физически лица.Просто е въпрос на финансова сметка-дали имаш възможност да си зарежеш основното занимание или не.Надзор също имам,въпреки,че не ми е необходим,но за времето до узаконяването сумата която ми поискаха е пренебрежима.И в двата случая финансовата разлика ми дойде малка.Това не значи,че не бях почти всеки ден на строежа-в това отношение компромис не прави,ако не ти е за продан,разбира се.Ако сега започвах-още повече бих избрал фирма за грубия строеж-цифрите в момента просто са други.Вече за довършителните работи е друго.Малко са фирмите,които да те направят до ключ и да си доволен от всичко-пак казвам:ако не е за продан.
Успех! smiling smiley
Re: Въпрос за строителен надзор
25-11-2009 - 23:14:16
Много Ви благодаря, общо взето ми се изясни картинката. Имам оферти и от фирми и от бригади. Лошото е, че и тези фирми и те нямат читави технически ръководители, просто са бригади, които имат регистрирана фирма и не виждам голяма разлика между двете. Пък и в крайна сметка ще заложа на възможно най-опростен проект, стандартно строителство и не вярвам бригада с опит да не може да се справи. Пък и време ще намирам.
Re: Въпрос за строителен надзор
25-11-2009 - 23:48:39
avatar
Каквото и да решиш - стискаме палци!!!!

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Въпрос за строителен надзор
26-11-2009 - 08:52:24
Пайк, не че са малко , а не съществува строителна фирма, която да може да оферира реално довършителни работи при положение, че няма задание върху което да се изчисли офертата. При грубия строеж общо взето малко се намесва собственикът, не е много наясно с това, което се прави и като цяло се доверява на строителя и проектанта, нещата вървят по някакъв график.
След това става страшно. Изведнъж почват да се добавят изисквания, сменя се проекта в движение, закъснява се взимане на решение .... да не навлизам много надълбоко, но грубия строеж ако завършва за 4 месеца, то довършителните работи траят 9-12 месеца, че и повече. А те по предварителни данни би следвало да са с бюджет малко повече от грубия строеж. Ето тук някой беше написал , че има оферта за 350 евро на кв.м. до шпакловка и замазка - предполагам, че отношението е 150 за грубия строеж към 200 за довършителните работи. Което означава, че фирмата трябва да завърши довършителните работи за не повече от 5 месеца, ако условията са такива, че се проточи за 10 месеца значи цената е доста по-висока за същото нещо.
Освен това никой не е склонен да плаща процент на главния изпълнител за неизвършени от него работи - примерно решаваш дограмата да си я поръчаш сам. ДА ама представител на строителната фирма трябва да е на място за да съдейства на монтажниците и да ги контролира дали поставят дограмата на мястото , което е предвидено, а това май не е без пари...
ТА това са едни от причините да не можеш да намериш фирми да ти извършат това, което искаш на прилична цена. И не е защото строителните фирми са лакоми или некадърниsmiling smiley
Re: Въпрос за строителен надзор
26-11-2009 - 09:26:28
Няма лицензирана строителна фирма, която да е без технически ръководител - едно от задължителните условия е за вписване в регистъра. Т.е. ако е строителна фирма, вписана в регистъра техническия ръководител може да подписва протоколите.
Ако строиш без главен изпълнител си наеми надзорна фирма, защото иначе какво правиш ако физическото лице, което подписва протоколите замине за чужбина?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход