Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

задължетелно отстояние от съседен имот

Публикувано от seveneco 
задължетелно отстояние от съседен имот
11-06-2008 - 14:41:12
Здравейте,
предстои на наши комшии да строят. Там обаче работата е мътна и кървава. Интересува ме за жилищен имот знае ли някой колко е задължителното отстояние от моята ограда на което те могат да строят. Ако са на калкан с моята къща имат ли право да слагат прозорци над нивото на моя покрив.
Въпроса ми е защото ще вдигат 4 етажа кооперация в надежда 2 софия и целият ни двор ще е в сянка. Ще се радвам на компетентно мнение.
благодаря
Re: задължетелно отстояние от съседен имот
11-06-2008 - 15:53:42
Zdravei. Da vidim neshtata v obraten red - za da mogat da stroiat tvoite sasedi, im triabva razreshitelno za stroitelstvo. Za da polutchat vaprosnoto razreshitelno, im triabva arhitekturen, stroitelen i t.n. proekti, obshto 8 papki. Za da mogat da pristapiat kam vaprosnoto proektirane im triabva viza za proektirane. Vizata za proektirane se sastoi ot PUP, saglasuvan s ViK i Energo. E, totchno toia PUP, izdaden ot obshtinata, kazva pri kakvi uslovia daden partzel moje da bade zastroen, kakiv Kint, kota bilo i otstoiania i t.n. i t.n. . S drugi dumi glavnia arhitekt na obshtinata znae nai-dobre :] zashtoto toi izdava toia PUP . Ako tvoite sasedi imat PUP, opitai da razberesh kakvo e napisano v nego. Ako niamat, ami mnoogo sa daletch ot stroitelstvo. A za teb i vazmojnite neblagopriatni vazdeistvia, zakona ti dava pravo da se vazprotivish po vreme na dvusedmitchnia srok prez koito se obiaviava vaprosnia proekt pred sasedite, predi izdavaneto na razreshitelnoto za stroitelstvo. Po printzip obshtinata triabva da te e uvedomila s pismo. Ama mai ne vsitchki go praviat. Ne znam dali dobre otgovorih na vaprosa ti...
Re: задължетелно отстояние от съседен имот
11-06-2008 - 16:09:17
сте дам стара инфорамзиа: Отстоъание от саседна сграда: 3.5 метра.
Re: задължетелно отстояние от съседен имот
11-06-2008 - 16:21:14
Дончо,
Благодаря много. Знам че нямат много от документите и че предстои да променят градоустройственият план и точно за него трябва да ме питат. Понеже ми казаха че се давали луди пари в общината да не изпращат писма с които да те информират за прояната ти изпускаш срока за обжалване на новият устройствен план и те си правят всичко законно след това защото няма възражения. Притеснявам се точно от това даване на пари и невъзможността ми да обжалвам поради незнание...
Друго от което се притеснявам е че вчера научих че строителната фирма трябва да има застраховка Гражданска отговорност, а те са някакви селяни които въобще незнам дали са фирма....ако падне нашата къща няма как да се обещетим защото и ДЗИ ми казаха как такива застраховки не правели...
Абе майката си трака...от алчни хора! за 2 едностайни ще се нагъзят не ами незнам какво sad smiley
Данчо и другият човек който ми каза за 3.5 метра отстояние. Блгодаря ви много. Надявам се поне 3.5 метра да спазят, то не че тогава ще остане нещо да строят - мястото е тясно и дълго....
Дали знаете какъ е срока за обжалване на променен устройствен план?
Re: задължетелно отстояние от съседен имот
11-06-2008 - 19:36:06
За калкана!
Те не могат да строят на калкан, ако вашата къща е навътре във вашия парцел.
За да строят на калкан е необходимо вашето изришно, нотариално заверено съгласие.
Ако вашата къща има калканна стена към техния двор, то те могат да се залепят до нея!
Помислете все пак, дали няма да е по-добре за вас, да се съгласите на калкан, предвид бъдещо по-ефективно застрояване на собствения ви имот!
Re: задължетелно отстояние от съседен имот
13-06-2008 - 12:02:08
Здравей,

След като не си бил уведомен по надлежния ред имаш право да заведеш дело в районния съд и да спреш строителството. Това съм го виждал на живо в ДАГ от потърпевши т.е комшиите са им свили номер защото не са се разписали на разписния лист.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход