Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за централно отопление и охлаждане

Публикувано от Geronimo_Mcph 
Въпрос за централно отопление и охлаждане
15-08-2008 - 06:20:32
avatar
Здравейте на всички,
Видях, че има отворена тема за климатици, но тъй като естеството на въпросът ми е различен, реших да пусна нова.
Интересувам се предлага ли се и ако да, коя фирма да потърся за монтиране на централна система за отопление и охлаждане в къща.
Ще се опитам да преведа с две думи от този сайт:
[www.hometips.com]
Значи, става въпрос за система за централизирано подаване на въздух студен през лятото и топъл през зимата. Топлият се поддава от бойлер поставен в гаража или мазето, студеният от централен климатик, поставен извън къщата. Въздухът и топъл и студен, преминава през тръби предварително вградени в подовете на къщата. Топлината и охлаждането се контролират от едно устройство, което има бутони за нагласяване на съотвента температура и влажност, които се поддържат в цялата къща. Температурата по този начин е еднаква във всички помещения.
Ще се радвам, ако ми дадете съвет към кого да се обърна, за да намеря отговор на въпроса си, както и за отзиви на хора, които вече са си поставили подобна система.
Благодаря предварително! smiling smiley
Re: Въпрос за централно отопление и охлаждане
15-08-2008 - 16:16:00
avatar
Странно, никой не ми е писал, означава ли това, че няма такова чудо в България? confused smiley
Re: Въпрос за централно отопление и охлаждане
16-08-2008 - 00:14:22
Уважаеми Джеронимо,

Преди всичко е добре да ни дадете малко информация! Като начало тази къща вече съществува или тепърва ще се проектира и изгражда? Въпросната сграда е/ ще бъде картонена(дървена) тип "американски" или стоманобетон с тухли и т.н.?

И помнете, тук не сте сам, ще има мн. помощ, много акъл, но както се казва в този информационен век "Информацията е злато" което в случая е по-добре да споделите с ближните си тук winking smiley

Хайде със здраве,

П.С. А мислил ли си и за централна система за прахосмукиране?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-08-16 00:28 от Geto.
Re: Въпрос за централно отопление и охлаждане
16-08-2008 - 00:45:02
прахосмукиране? :}
Re: Въпрос за централно отопление и охлаждане
16-08-2008 - 01:30:34
Има два варината на твоето желание:
Централна климатизация
Централна вентилация и климатизация.
Ти си описал втория вариант който по принцип се ползва за големи обществени сгради: Фоайета, зали, ресторанти, киносалони.
Първо изясни какво желаеш? За жилище, освен в кухнята, няма нужда от изкуствена вентилация тъй като няма големи струпвания от хора и естествения обмен на въздуха е достатъчен за поддържане на качеството му.Недостатъка на централна вентилация и климатизация е необходимоста от прекарване на големи по размер въздуховоди.
За къща е достатъчно само централна климатизация. Тогава за пренос на енергията за отопление или охлаждане се ползва вода. В стаите се монтира воден конвектор. Прилича на вътрешно тяло на климатик, но се захранва с вода и също като климатика има един вентилатор който да обдухва водната пита. Терморегулирането се извършва от стаен термостат. Устройство което включюва вентилатора и вентила на конвектора според текущата температура така че се подържа зададената. По долу има снимка на едно от устройствата, предлагани от фирмата в която работя.



Водата се нагрява или охлажда централно от котел и хладилна машина. Хладилната машина е един голям климатик гойто може да охлажда и да загрява вода. Котела необходим за зимата когато хладилната машина няма да е достаъчна за отопление.
Има вече и възможности за допълнителни екстри: График на температури, отдалечено включване и прочие...
Re: Въпрос за централно отопление и охлаждане
16-08-2008 - 04:34:21
avatar
Привет отново,
къщата не е построена още, дори не е проектирана, но доколкото зная, подобна система трябва да се включи в проекта. Още не съм се спряла това какъв вид да е, но доколкото си мисля и чета, американските къщи явно още не са достатъчно изпипани в България, поради това може би ще е по-разумно да я направя монолитна. Естествено още съм във фаза на проучване какво е най-добре. В момента живея в еднофамилна къща, която има подобна система и съм много доволна - температурата, която задавам е еднаква за всички помещения. През лятото духа студено, през зимата - топло. Да, наистина доколкото зная е необходимо да има вентилационни тръбопроводи. Пускам снимки на системата, която е тук, включително централното прахосмукиране, което е на последната снимка. smiling smiley Него обаче не искам да го слагам, не мисля, че е необходимо.

Системта ми допада, много е комфортно да се живее в така охладена през лятото и отоплена през зимата къща, а и разхода на енергия не е голям - бойлерът е газов и плащам ток само лятото за климатика.
Снимките:
[s533.photobucket.com]





Редактиран 7 път(и).Последна редакция на 2008-08-16 05:36 от Geronimo_Mcph.
Re: Въпрос за централно отопление и охлаждане
16-08-2008 - 06:35:10
Драга Джеронимо, Трябваше да кажеш че си в америка :} :} :}
Re: Въпрос за централно отопление и охлаждане
16-08-2008 - 15:25:15
А ти трябваше да се сетиш :}
Re: Въпрос за централно отопление и охлаждане
16-08-2008 - 18:17:19
avatar
smiling smiley Означава ли дружният смях, че такова чудо в България няма? confused smiley :g: А ако си внеса, дали ще може някой да ми ги постави?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-08-16 18:19 от Geronimo_Mcph.
Re: Въпрос за централно отопление и охлаждане
16-08-2008 - 18:24:08
Не разбира се. Означава че има и по-добри решения от това дърво на снимката, наречено климатик, което се чува във всяка стая от къщата, че и в съседните къщи.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход