Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Идеи за подвижна стена на балкон/чардак/

Публикувано от nickhristov 
Идеи за подвижна стена на балкон/чардак/
04-08-2008 - 05:16:15
Здравейте момичета и момчета, още един луднал да строи Възрожденска къща, проектирането е завършено и чакам разрешение от общината.
За да мине по-лесно и бързо през разните му там съвети, направих проекта доста стандартен, плочи, греди и колони.
Иска ми се да го раздвижа като сложа подвижна стена на чардака. Лятото да се отваря към двора, а зимата да става като стая. В проекта, той е даден като преходен хол. Ако можете да си го представите: стълба в дъното, стаи от двете страни и стена с прозорци към двора. Точно тази стена искам да направя подвижна.

Някой от вас майсторил ли е нещо подобно? Идеи за материали, изработка?

Re: Идеи за подвижна стена на балкон/чардак/
04-08-2008 - 09:13:15
avatar
Виж това ще е интересно и ново за мен - никога не съм го мислил как може да се направи такова нещо....
Хайде колеги - пишете на човека ,че и аз да видя как става.... winking smiley

Чест и почитание
Re: Идеи за подвижна стена на балкон/чардак/
04-08-2008 - 11:05:55
avatar
Здравей nickhristov ,

виждал съм подобна "сезонна" стена в една кръчма в старата част на Карлово. (Кръчмата се казва Дионисий)
Стената е тип "витрина" - направена от дърво и със стъклопакет. Дървена рамка по края, плътно дърво до височина на стандартен парапет и нагоре неотваряема витрина.
Слагат я есен и пролет я махат. Има хитър монтаж и като се махне въобще не виждаш, че там е имало стена.

Зимата помещението е като стая, температурата е приятна, а лятото - си на двора.
Re: Идеи за подвижна стена на балкон/чардак/
04-08-2008 - 13:48:15
Точно това е въпросът - монтажа и изпълнението. Аз си мисля нещо такова: дървени пана, метър и нещо широки, с по един прозорец тип "възрожденски", 6 на брой. Много ще съм благодарен ако някой ми каже колко дебели трябва да бъдат панелите за да имат задоволителна изолация. Също така сглобки, материал и т.н. Примерно, разбира се, не става въпрос за детайлен проект.
Какъв е този хитър монтаж в Карлово? Не ми е възможно да отида до там, извън страната съм.
Re: Идеи за подвижна стена на балкон/чардак/
04-08-2008 - 14:14:26
И аз имам една такава къща,като едната стая направих на 4ардак.Лятото го използвам рационално,даже спя там,но зимата не ми достигат стаите/то много приятели,много нещо.....-да са живи и здрави/.Та и аз умувам как лятото да бъде 4ардак,а зимата стая.Проблемът е с прозорците,моите са дървени със стъклопакет, и като сложа на 4ардака 2 такива прозореца как ще се закрепват/махат,на каква стена да бъдат монтирани,за да може и тя да се демонтира....и най-важното е зимно време да се връзва с останалата част на къщата?!Най-лесното е да се простя с 4ардака,но хи4 не ми се иска....поне засегаsmiling smiley
Та с удоволствие ще следя тази тема,дано има рационални съвети!
Re: Идеи за подвижна стена на балкон/чардак/
04-08-2008 - 15:05:19
avatar
Помисли за панели напълнени с вата за изолация

А относно монтажа:
- Не съм се заглеждал как е точно монтажа, но зимата не можеш да разбереш, че стените се махат, а лятото помещението изглежда като типичен навес. Когато са махнати стените, единствено в каменната подова настилка се забелязват метални отвори - ф10мм през 1м. Мисля, че в тях влизат някакви "шишове" закрепващи стените.
Предполагам, че са сложили механизми, подобни на "резе"-та. Нещо като "четристранно заключване" при вратите.

В края на август ще се разходя до Карлово и ще огледам по-подробно. Ще направя 1-2 снимки.
Re: Идеи за подвижна стена на балкон/чардак/
05-08-2008 - 02:27:44
gandonov Написал:
-------------------------------------------------------
> В края на август ще се разходя до Карлово и ще
> огледам по-подробно. Ще направя 1-2 снимки.

Много ще съм благодарен, предполагам и другите интересуващи се.

venciev Написал:
-------------------------------------------------------
> ...Проблемът е с
> прозорците,моите са дървени със стъклопакет, и
> като сложа на 4ардака 2 такива прозореца как ще се
> закрепват/махат,на каква стена да бъдат
> монтирани,за да може и тя да се демонтира....

Ето как си го предтсвям до момента:
всеки панел е с рамери 2.60х1.00х0.20м. ако се вземат по 2 см за външна и вътрешна обшивка, остават 15-16см вата. достаъчно ли е?
на всеки панел е монтиран прозорец, дървен, стъклопакет, 80/150. някой може ли да даде идея какви трябва да са гредите в този панел/сандък/ за да не се разпадне след 1-2 поставяния?
Re: Идеи за подвижна стена на балкон/чардак/
05-08-2008 - 03:38:36
Привет и от мен.
Аз по проект имам така наречената отворена лятна кухня към сутерена и също съм мислил за такава подвижна стена. Тук видях нещо като "Хармоника" която лагерува мн. финно по пода и тавана, но тук май ще изкочат и др. интересни решения.
Re: Идеи за подвижна стена на балкон/чардак/
05-08-2008 - 03:56:36
Geto Написал:
-------------------------------------------------------
> подвижна стена. Тук видях нещо като "Хармоника"
> която лагерува мн. финно по пода и тавана, но тук
> май ще изкочат и др. интересни решения.

Мислил съм го, но хармониката е подходящо решение при много тънки стени, използване на съвременни материали, то си е врата един вид, а аз искам да го направя да изгежда "автентично"smiling smiley. Това, обаче е мое мнение, моля форумците да ме поправят, ако не е така



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-08-05 03:58 от nickhristov.
Re: Идеи за подвижна стена на балкон/чардак/
05-08-2008 - 04:04:35
А сполай ви. Аз бих решил проблема с плъзгащи се прозорци. Примерно метър и 20см висока солидна стена, от там нагоре плъзгащи се прозорци. Иначе ако се монтират и демонтират всяко лято и зима, действително ще се бастисат бързо.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход