Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Термоизолация на таван от гредоред и сгурбетон и реконструкция на покрив

Публикувано от jolobg 
Здравейте!
Имам въпрос към всички, които могат да вземат отношение към нещо не съвсем стандартно (поне аз мисля така).
Къщата е двуетажна, зидария от плътна тухла, с жб колони и пояси и плочи на сутерена и първия етаж. Тавана на втория етаж е от дъбови греди. Преди ~ 35 г. направихме ~ 10 см сгурбетон между гредите армиран с 6 мм желязо. Изливането правихме на ръка с кофи и не може да се каже, че е добре вибрирано - при теч от покрива водата минава лесно на места. Гредите не са прави и "плочата не е с еднаква дебелина и не е хоризонтална и равна от горе. Тъй като смяната на гредите с плоча и нов покрив ще означава много средства, разумно ли е изпълнението на следните операции и в следната последователност:

1. За подобряване на топлоизолацията - подреждане на стиропор (залепен и уплътнен с изолационен бетон от цимент и "топчета"winking smiley в празното пространство между гредите до нивото на гредите.
2. За подобряване на водоизолацията (в случай на теч от покрива) - вид мушама върху стиропора.
3. За изравняване (хоризонтиране) на повърхността и носимост - армировка от ~ 4 мм мрежа и бетонна замазка ~ 3 см.
4. Реконструкция на покрива (вертикални и хоризонтални дървени греди, тополова ламперия и глинени керемиди) - смяна на изгнилите греди и ламперия, изчистване на "калта" под керемидите, мушама и поставяне обратно на керемидите. До къщата е залепена пристройка (солида жб конструкция) с временен покрив, така че имам идея за обединяване на покрива. Общата площ е 100 м2 къща + 40 м2 пристройка.

Благодаря предварително на отзовалите се!
Re: Термоизолация на таван от гредоред и сгурбетон и реконструкция на покрив
12-06-2006 - 18:57:06
Не че схванах на 100% изложеното, но:

по т.2 : Според мен мястото на хидроизолацията е под керемидите !! На тавана даже може да навреди.

Не става ясно подпокривното ще се обитава ли? (там ламперии и пр.). Ако няма да се обитава (защото в т.2 допускаме теч), то мисля, че т.3 може да отпадне.

П.С. Дефинирайте по-точно проблема. Има и специалисти наоколо. Чуйте и тях.
Re: Термоизолация на таван от гредоред и сгурбетон и реконструкция на покрив
12-06-2006 - 20:08:08
По точка 2: Предназначението на тази хидроизолация е двойно подсигуряване - в случай на теч от покрива да предотвратя ремонт (пребоядисване на таван или още по-лошо смяна на окачен таван). Защото ми се налага първо да ремонтирам жилищната площ под тавана и след това (не мога да определя точно кога) да ремонтирам основно покрива (точка 4).
По точка 3: Подпокривното пространство ще се използва като сервизно, багажно, простор за пране :-)) и т.н. За това искам да го подравня - с цел поддържане на чист под и ходенето да не е "с препятствия".

Надявам се, че някой специалист с опит в такива решения ще помогне да "избистрим" темата!

Поздрави!
Здравейте,
И аз имам пред себе си един сходен за рещаване проблем. Лошото е, че отново нямам никакво време, а имотът е далече и иска личното ми ангажиране и участие.
Допълнително - нямам планове да използвам подпокривното пространство, което частично променя задачата.

Преди време писах на колегине от форума на Изовер и получах някакви начални указания. Подробностите оставихме за един бъдещ етап.

Погледни и написаното там.
Re: Термоизолация на таван от гредоред и сгурбетон и реконструкция на покрив
13-06-2006 - 11:28:41
jolobg,
Доста сложна задача си поставяш. Две насочващи вниманието съображения:
1. Даколкото знам хидроизолацията на плосък покрив (в случая таван) е доста по-сложна.Облекчението в случая е само, че не е изложена на слъце и вятър.
2. Неотопляем таван над топло помещение съществено променя нещата. Една хидроизолация там (пода на тавана) съществено би променила влажностния режим на помещението отдолу и условията на работа на топлоизолацията.

Понеже решението е временно, сигурно трбва да се търсят алтернативни (временни) способи.
Re: Термоизолация на таван от гредоред и сгурбетон и реконструкция на покрив
13-06-2006 - 15:29:58
Хидроизолацията ще бъде върху изолацията на тавана и под повърхностния слой замаска. При добра изолация това би трябвало да не влияе съществено на влажностния режим? Или бъркам? Все пак предназначението на тази хидроизолация ще бъде да задържи само временни (неголеми) течове.
Re: Термоизолация на таван от гредоред и сгурбетон и реконструкция на покрив
13-06-2006 - 19:07:17
jolobg,
Аз НЕ визирам влагата от евентуални течове. За тях сте прав.
Става дума за вътрешната влага в долното помещение. Таванът по ред причини се явява доста критично място за конденз.
Ако не греша практически всички решения на този елемент от къщите предвиждат някакво "дишане" към подпокривното пространство. Това например много ясно се вижда в панелното строителство.
От тук завършващото покритие (към подпокривното пространство) се препоръчва да бъде паропропускливо. Страхувам се, че една добра хидроизолация (примерно битумна) не отговаря на тази препоръка. Има разни варианти, но вероятно най-доброто като функция и ценово ще бъде добър покрив и функционален таван без да им се смесват функциите.
Изчакайте тук колегите, а и опитайте съвета на Начев за другия форум.
Re: Термоизолация на таван от гредоред и сгурбетон и реконструкция на покрив
14-06-2006 - 08:36:57
Да, знам, че добър покрив решава нещата еднозначно. Мой пропуск е, че не споменах за предназначението на помещенията под тавана. Банята и кухнята са в пристройката така, че няма да има интензивно отделяне на влага отдолу. Впрочем започвам да си мисля, че поради твоите аргументи против и усложнененото изпълнение на такава схема май ще се откажа от хидроизолацията на тавана.
Липсата на хидроизолация под бетонната замаска обаче би довела до друг проблем. Насочвам вниманието към подходящи материали и правилното съчетаване на каменна вата като топлоизолация и твърд повърхностен слой (бетонна замаска?). Изобщо препоръчителна ли е такава комбинация? :ami: Няма, ли влагата при полагане на замаската да влоши/обезмисли изолационните свойства на ватата отдолу?
Случая при г-н Начев е доста по-различен - той няма "хибридка" плоча-гредоред.
Здравейте! Не съм тесен специалист в бранша но понеже нещичко съм прочел по тези въпроси мога да си позволя да Ви предложа следното: единственият начин да забравите проблемите с "хибридката" плоча -гредоред е да я капсуловате с пенополиуретан с плътност над 40 кг/м2, с дебелина на слоя максимум 5см. Има съответна техника за шприцване на слоя - "оборудване високо налягане " или "оборудване ниско налягане". За съжаление в момента не мога да ви дам информация за фирмите в България които разполагат с такова оборудване - срещах случайно съобщение от Старозагорска фирма продаваща такова оборудване. Първият тип " високо налягане" е доста скъпичко. Като се вземе пред вид и цената на материалите- диизоцианати, полиоли, емулгатори и други адитиви, това са изходните суровини за получаването на пенополиуретана, по мои изчисления 1кв.м. от този тип покритие ще излиза около 100лв. Всичко е внос от "Дивия запад". Даже по едно време имах идея да се захвана с такъв бизнес, но като направих съответните изчисления видях, че съм "гола вода". Още повече ,че кръгът от клиенти ще бъде много тесен и възвръщаемостта на инвестициите е някъде в "светлото бъдеще". Качеството обаче е "върхът на технологията". И всичко е до тук, забравяте този проблем за около 25 години. Пенополиуретана с тази плътност е и хидроизолатор и топлоизолатор, да не говорим че има и определени якостни показатели, които допълнително ще подобрят здравината на "хибридката". На това място няма пряко слънчево облъчване,т.е. пряко ултравиолетово лъчение към което ППУ е чувствителен липсва,така че проблема със "стареенето"/ разрушаването, деструкцията/ на ППУ-то е минимален. За Ваше успокоение върху ППУ-то може да се шприцва боя против УВ лъчение. Върху този слой от ППУ може спокойно да се ходи без да се нарани механично. Но всичко това трябва да се направи след ремонта на покрива - т.4 от Вашето изложение. Там където залепне ППУ отлепване няма. Ще се радвам ако съм успял да Ви помогна с решаването на Вашия проблем. Доколкото съм чел тук, там в "белите държави" много, много стиропор / експандиран пенополистирол/ или екструдиран пенополистирол не се използува. Използува се преди всичко пенополиуретан, с тенденция и това производство да бъде изнесено на изток или в Африка.
Не мога да сдържа. Темата е интересна и ме вълнува пряко.
Значи и при мене "плочата" е гредоред. Гредите обаче са чамови и не е удачно да си мисля за сериозно натоварване. Да не говорим, че вече съм наковал нови дървени тавани. Допълнително подпокривното пространство няма да се ползва въобще.
Покрив "правих" за последно преди 7 години, но ако реша да преустройвам имота за целогодишно ползване, неизбежно ще трябва да се напрани целия отново.

Мястото между гредите следва да се запълни с нещо подходящо. И аз съм гледал филми по Дискавъри, където иде един камион и с маркуч под високо налягане пръскат ППУ, който запълва всичко. Спомената цена обаче го прави неактуален за БГ. Допълнително от форума на Изовер колежката обърна внимание, че този материал не е негорим (не знам точно как стои въпросът с класовете). Съзнавам, че в една къща с гредоред това може и да не е най-същественият проблем, но все пак - тревожно е .

Изключително ценна е забележката на Любо. Трябва да се мисли за паропропускливостта. Ако се прави някакъв спиращ слой, то неговото място е веднага под мазилката (дървения таван). Иначе парите ще идат в изолационния слой (зависи какъв е той) и неизбежно някъде в дебелината му ще се създадат условия за мръзнене и размръзване. Това е първата крачка към разрушаване.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход