Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дебит и диаметър на въздуховод

Публикувано от Стефко 
Дебит и диаметър на въздуховод
14-03-2008 - 19:17:08
Предварително се извинявам, ако темата е коментирана, но немерих с търсачката...

Вчера си купих аспирация - от Бриколажа, френска е, 225 куб.м в час на по-силната степен. Всмукателните и отвори са 5 - 1 с диаметър 125мм, и 4 с диаметър 80мм. Самата аспирация е предвидена всъщност за 5 помещения и е с различен дебит от различните отвори. Аз ще я ползвам за аспириране на миризми от една машина, та се питам дали ако запуша 4-те малки отвора и ползвам само големият (по-лесно ще ми е да подведа само една тръба) фактически ще намаля ефективността и или е едно и също? А освен това ми се налага да редуцурам диаметъра от 125мм към плоска PVC тръба 110х50 и въпросът ми е - редуцира ли се дебита при редуциране на сечението на отвора? т.е. от 225 куб. метра в час дадени за 5-те отвора (1-125мм и 4-80мм) какво ще остане като дебит ако запуша 4-те 80мм отвора и редуцирам 125мм към правоъгълна тръба 110х50?
....знам, че въпросът ми е малко "физика 6-ти клас", но явно тоя час съм пушил в горичката ....

Re: Дебит и диаметър на въздуховод
15-03-2008 - 00:39:33
колкото ти е по малко сечението на въздуховода токлова ти е по високо съпротивлението му. Влиянието е голямо. предполагам, че ще загубиш от 30% до 60% от капацитета на аспирацията.
Re: Дебит и диаметър на въздуховод
15-03-2008 - 08:46:05
А не се ли увеличава скоростта на потока изсмукван въздух и не зависи ли дебита на аспирацията най-вече от вентилатора - той остава да работи със същата електрическа мощност?
Re: Дебит и диаметър на въздуховод
15-03-2008 - 10:06:39
Нормално на турбинните вентилатори силата им е да нагнетяват ,но при засмукване са слаби,изискват свободен достъп за входящия въздух. Свържи си машината с неината си тръба но остави и още един допълнителен отвор за вход на въздух които да може да се регулира с някакава клапа и от там да разпределяш дебита на засмукване към машината ти. Просто при недостатъчно количество въздух турбината не работи правилно и ефектът и се намалява в пъти.Друг интересен момент е че трябва да осигуриш свободен вход на въздух в помещението с дебит равен на този които ще извеждаш навън иначе просто няма смисъл да се притесняваш за диаметъра на тръбите тъи като през тях ще минава само достъпното в помещението количество въздух.
Re: Дебит и диаметър на въздуховод
15-03-2008 - 10:37:18
Осигурил съм достатъчно входящ въздух мисля - самата машина има отвори за изсмукване на миризмите и отвори за входящ въздух, а отвор за въздух има и над вратата на помещението.
А иначе се чудя дали след като намалявам общото сечение на засмукващите отвори от 333 кв.см (толкова го сметнах за 4-те отвора с диаметър 80 мм и единият 125 ммм) на 57 кв. см (толкова е сечението на правоъгълната тръба) се намалява и дебита на аспирацията или чрез ускоряване на въздушният поток през намаленият отвор дебита се запазва???
Аспирацията е ТАЗИ, но всичко е на френски ...
Re: Дебит и диаметър на въздуховод
15-03-2008 - 11:58:37
Изглежда че ти просто си си купил система за вентилация на жилищен етаж.Производителите твърдят че минималният брои отвори които трябва да се ползват са 2 .Също така някои от засмукващите отвори са “саморегулиращи“ и прочие като това както казах и преди е система за вентилация, а на теб ти е нужен просто циклонен вентилатор,дори и от тези които се ползват за санитарните помещения.
Re: Дебит и диаметър на въздуховод
15-03-2008 - 13:08:56
Как разбра всички тия неща - да не знаеш френски???
Re: Дебит и диаметър на въздуховод
16-03-2008 - 09:32:56
Предвидили ли сте рекуператор и имате ли мнение за това?
Re: Дебит и диаметър на въздуховод
16-03-2008 - 10:53:12
Стефко, от първостепенно значение за аспирацията е големината на помещението- т.е. кубатурата му. След това, има една формула за изчисляване на НЕОБХОДИМАТА мощност на вентилатора. И чак след това идва какъв въздух ще изхвърляш. Дали е само прах, дали е с твърди частици, дали е с мазнини и т.н. Но според мен тези 225 куб. м. са смешна цифра! Има кратност на обмен на въздуха, и ако го сметнеш средно на 7-кратен обмен се получават някакви си смешни 32 куб. м. на час?!... Няма аспирация, която да работи с такива показатели и да има резултат от нея! А що се отнася до редуцирането на сечението, "автоматчик" ти е казал правилно- само ще увеличиш съпротивлението по въздуховодите и ще се намали ефективността! Скоростта на засмукване няма нищо общо с мощността на системата.

www.novisistemi.com

**********************************
Печелете от качеството и спестете пари!
Посетете www.novisistemi.com
Re: Дебит и диаметър на въздуховод
16-03-2008 - 11:03:38
Пропуснах да добавя нещо по питането на "bulhomes"... Рекуператора има значение само при климатизиране на дадено помещение, при рециркулация. В твоя случай,ако го има, още повече ще влоши качеството на системата. Допълнително ще увеличи съпротивлението!

**********************************
Печелете от качеството и спестете пари!
Посетете www.novisistemi.com



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-16 12:52 от nikos.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход