Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

как да си направим камина

Публикувано от IvayloP 
Re: как да си направим камина
31-03-2008 - 21:15:03
Извинявам се за закъснелия отговор. "Vulkaflam" и "BELFONTE" са една и съща камера - разликата е в наличието на клапа при "BELFONTE", или по прецизно регулиране на горивният процес при много силна тяга на комина /дай боже всекиму/. Иначе всички имат регулиране на тягата отдолу. "Vulkaflam" например е много добра камера, но комина трябва да е наистина добър. "Capvision" е перфектна камера и то не само заради пиролизното стъкло. По-малка е като размер, иначе гори страхотно. Препоръка не мога да дам - просто трябва да посетите някой от магазините ни във Варна или София и да видите камерите с очите си. Цените на облицовките са наистина много различни, като започват от 1500 лв за тип "Картина", 2000лв за "Стандартен тип" и т.н. Всяка облицовка е индивидуална и се произвежда за определения клиент. Някой иска червен гранит, друг зелен и т.н. Веднага пояснявам следното - аз съм малко или много пристрастен, но когато става въпрос за цени много от клиентите казват ''абе защо да давам толкова пари за един гипсокартон'' без да са наясно какво купуват. Нашата фирма работи с наистина качествени материали. Ето пример - вместо френска двупластова димоотводна тръба се слага от черна ламарина - хоп 150лв разлика. Вместо изолация на ''Rockwool'' се слага турска или друга ''каминджийска'' вата - още 100лв разлика. За да се завърши се слагат единични решетки от по 5-10лв и получаваме още 50лв разлика. Всичко това е разбираемо, ако се слага печка ''Прити'', но при качествена камера..... По отношение на въздуха - ако камината граничи с коридора, не е необходим въздуховод. Просто се оставя решетка в долната част към коридора. Още нещо - много хора бъркат подаването на въздух за горене и такъв за топлообмен. За въздухообмена са необходими отвори в долната част и в горната част, като минимума е 600-700 кв.см. Или примерно 20х35см долу и още толкова горе. Въздух за горивния процес се вкарва при откритите огнища, при камера няма как да стане - абсолютно същото е да открехнете прозореца на стаята. Ако имате още въпроси, не се колебайте. Поздрави
Re: как да си направим камина
31-03-2008 - 22:47:28
Quote

Още нещо - много хора бъркат подаването на въздух за горене и такъв за топлообмен. За въздухообмена са необходими отвори в долната част и в горната част, като минимума е 600-700 кв.см. Или примерно 20х35см долу и още толкова горе. Въздух за горивния процес се вкарва при откритите огнища, при камера няма как да стане - абсолютно същото е да открехнете прозореца на стаята.

Благодаря за доброто обяснение. За топлообмена чат-пат ми се изясни.
Но от цитата горе не можа да ми стане нещо ясно :

= тази решетка на гърба на заградената част на камината ли се оставя ?
= и колко въздух ( m3/на час) все пак "харчи" за горене една камина 10 кв да кажем Capvision ? Някакво число....

Щото тя ще си го вземе от коридора да кажем 1-2 часа, а после ? Май едно малко прозорче постоянно трябва да ми е отворено в коридора.... confused smiley
Re: как да си направим камина
01-04-2008 - 16:51:57
Пак съм аз. За още нещо се сетих да потвърдя...

Моя комин е 8 метра висок , но 160мм с кръгло сечение, макар и добре измазан, което
се различава от вашите изисквани 200мм за всички камини.

Така като чета горе оставам с впечатлението че Capvision е най-подходяща в моя случай, тъй като за Vulkaflam i Belfonte комина трябва да е наистина добър.

Прав ли съм ?
Re: как да си направим камина
01-04-2008 - 17:30:34
Господин Диков, здравейте и поздрави
Re: как да си направим камина
01-04-2008 - 17:33:09
Аз нямам отворен прозорец, естествения въздух, който влиза от вратите е достатъчен за горенето и отоплението, има проблеми само ако в същото помещение имаш мощен абсорбатор и докато работи палиш камината, по-трудно става и е възможно да върне малко дим вътре.
Re: как да си направим камина
01-04-2008 - 22:53:50
R.Velchev Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз нямам отворен прозорец, естествения въздух,
> който влиза от вратите е достатъчен за горенето и
> отоплението, има проблеми само ако в същото
> помещение имаш мощен абсорбатор и докато работи
> палиш камината, по-трудно става и е възможно да
> върне малко дим вътре.


Привет Г-н Велчев, надявам се всичко при вас да е наред. Много важно и навременно пояснение. Действително абсорбатора в някои случаи може да създава проблем. Съвременните абсорбатори дърпат около 600 - 1000куб.м./час. Ако помещението е 30кв.м. и височина 3м - това са 90куб.м......

Petar , при височина 8 метра на комина би трябвало да няма проблем. Така или иначе, сечението 160мм. не можем да го променим. Важно за комините - да стърчи над билото миминум 40-50см. Ъгъл на включване на димните газове - максимум 45 градуса. Желателно е да има шапка /но не вътре като от ''Баш маистора''/ отгоре. Има също и естествени аспиратори за комин, които малко или много подобряват тягата, а и вентилират комина . По отношение на решетката на гърба - ако мога да се изразя така - тя даже разтоварва въпросния вакуум в стаята /да не забравяме и аспиратора/. Що се отнася до въздуха необходим за горивния процес, той се осигурява от регулатора в предната част на горивната камера. Размера на отвора е около 10х1 см при ''Capvision''. Правилно - 10кв.см. Въздуха който ''харчи'' за горене зависи от това колко е отворен регулатора, а също и от тягата на комина, но в никакъв случай не е много. От отворено прозорче няма нужда. От направени може би около 2500 камини, досега сме имали може би 2-3 подобни случая и то при камини с големи въздушни инсталации с около 600-700 кубикови екстрактори /вентилатори/, но така или иначе решения има.
Re: как да си направим камина
02-04-2008 - 00:11:24
Благодаря, поуспокоих се че няма да ми е все студен коридора.
А относно "шапката" - напълно съм съгласен с вас и задължително ще си сложа.
Имам доволен познат, който при доста по-къс комин си реши проблема с такава.
Re: как да си направим камина
02-04-2008 - 16:14:43
Да се възползвам и аз от тази полезна тема и да попитам :
Към какви киловати камера да се ориентирам за къща в Троянския балкан, инверторно климатизирана, с предвидена камина за настроение в холо-кухно-дневната зона на първия етаж, около 80 кв.м. помещение?
И още - извършвате ли монтажи извън София?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-04-02 16:18 от Lanfear.
Re: как да си направим камина
02-04-2008 - 16:31:58
Lanfear - а дограмата, изолация ( външна, вътрешна), изложение.... ?
Информацията ти е недостатъчна за да ти се отговори коректно.

средно го дават 40 до 80 В/м3 според това как си отговорил горе.
Re: как да си направим камина
02-04-2008 - 16:59:12
Благодаря за бързия отговор, ето и исканата информация:
Къщата е новострояща се, в момента на груб строеж. Дограмата ще бъде PVC, 5 камерна примерно; изолация външна, все още се обсъжда дебелината - 5-8см EPS. Изложение - пълен юг.

По сметката излиза 8-16 kW. Аз по метода "така като го гледам" се колебаех между 12 и 14 kW. Излиза, че окомера ми е доста добър smiling smiley
Също така все още се чудя дали да не пусна 2 въздуховода през спалните над дневната, нямам идея каква ще е цената на реализацията на това начинание обаче.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход