Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
16-01-2008 - 21:52:46
60 ребра х 50 см. - това май прави около 10 киловата за 60 кв.м. отопляема площ. Да кажат специалистите от форума, но това не е ли много високо? Не се ли получава преразход ако има такова преоразмеряване? Също така някои от хората, които се оплакваха от висок разход, споменаха свързване на радиаторите без наличие на колектор. Дали това не оказва влияние за ефективността на системата също така?
Re: Моля за съвет за газови котли
16-01-2008 - 22:28:12
Изолиране на сградата ще намали сметките
Re: Моля за съвет за газови котли
17-01-2008 - 03:45:39
topchev Написал:
-------------------------------------------------------
> Благодаря на Stefan_nankov и LazarG за отговорите.
> Значи е по-добре котелът да работи непрекъснато,
> отколкото да работи и спира през определени
> интервали? А разход от 0,65 куб.м/час нормален ли
> е според Вас за отопление на 60 кв.м.

Как го изчисляваш този разход? Дневното или седмичното ти потребление колко е ?
Аз се оправям средно с около 9-10 куб.м на ден при тези студове и поддържана темп. 22-23 градуса, за 80 кв.м. отопляема площ. Честно казано моето потребление ми се вижда множко, но...

Re: Моля за съвет за газови котли
17-01-2008 - 09:38:41
Средният разход от 0,65 куб.м/час определям като засека разходите за седем дена и ги разделя на часовете (110/168=0,655). Тази стойност е при температура на водата около 62-65 гр. При по-топло време (както бях написал преди) и температура на водата около 58-60 гр. разходът е 0,5 куб.м/час.
Re: Моля за съвет за газови котли
17-01-2008 - 12:26:58
Множко ми се вижда твоето потребление - идва около 14-15 кубика на ден. При мен се поддържа постоянно висока температура, повече квадрати топля и съм със северно изложение и пак трудно харча повече от 10 кубика газ, при това и готвим и къпане доста пада.
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
17-01-2008 - 13:45:42
Quote

topchev Написал:
-------------------------------------------------------
Изпратено от: topchev (IP съхранено)
Дата: January 16, 2008 03:54PM


Благодаря на Stefan_nankov и LazarG за отговорите. Значи е по-добре котелът да работи непрекъснато, отколкото да работи и спира през определени интервали? А разход от 0,65 куб.м/час нормален ли е според Вас за отопление на 60 кв.м.

Непрекъснато някой пита - "Много ли е разхода?", "Малко ли е разхода?".

Това е все едно някой да пита: "Взех си червено вино за 10 лева. Скъпо ли е?". Ама не казва - колко вино, от коя година, от къде и т.н.

Разхода за отопление на едно жилище зависи от няколко основни неща:
1. Вътрешна температура.
2. Външна температура.
3. Термична проводимост на стените, тавана, пода, прозорците.
4. Проветряване.
5. Вятър.
6. Слънчево греене.

В изчисленията на нискоенергийните жилища се взима на предвид и броя на хора и време на престой в помещенията, вид извършвана дейност (човек може да отделя над 500 вата топлина!).

Апартаментите не са еднакви. Едни са с изолация, други с по-дебела изолация. Едни с големи прозорци, други с малки. Едни на 17 градуса им е жега, други не свалят под 22. Едни проветряват по 5 пъти на ден, други си имат постоянна вентилация през стара дограма. На един съседа не включва отопление, на друг съседа има камина и в стаята му е топло без нищо да включва!

Къщите пък са съвсем друг случай - там външните стени са много повече и за една и съща квадратура може да трябва двойно повече топлина спрямо апартамент.

Така че да се казва малко ли е, много ли е без да се знаят всичките подробности са празни приказки!
Re: Моля за съвет за газови котли
17-01-2008 - 15:18:36
Извинявам се на 2v6 за "празните приказки". Опитах се да обясня колко стаи имам, по колко радиатора има в тях и т.н. Щом не е достатъчно, не е. Моля още веднъж за извинение, че обезпокоих специалистите от форума
Re: Моля за съвет за газови котли
17-01-2008 - 15:21:07
Вчера по телевизията казаха че за отоплението на една гара в Европейски град специалисти щели да използват температурата на хората в гарата :} :} :} :} :} :} :} Това ние го прилагаме още преди втората световна война , дори се прилага у нас в кина , театри , болници и училища . Трябва да ги съдим за откраднат патент smiling smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
17-01-2008 - 15:53:39
2v6, не си прав. Такъв разход за 60 кв.м. е МНОГО. Причината може да е в котела, може да е в системата, може да е в липсата на изолация, в дограмата, може да е и неправилна експлоатация и т.н. Ако една кола харчи 20 л. за 100 км. а кубатурата й 1100, значи харчи много. Каквито и да са причините, има поле за подобрения до достигане на по-добър вариант.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-17 15:55 от Zhimi.
Re: Моля за съвет за газови котли
18-01-2008 - 11:02:13
Здравейте,

За пръв път пиша с въпрос след като изчетох темата. Отскоро съм в нов апартамент, около 80кв.м. отопляема площ с леки скосявания в стаите(първи подпокривен), изложение север-изток. Котелът е Вайлант 10-24кВ, настроен при инсталацията на 12кВ. Глидери - 8х60см + 17х50см + 2 лири. Доколкото знам това е равно на 8х200 +17х170 = 4.5кВ + лирите. Нямам термоглави и програматор, просто котел и радиатори.
Доколкото разбрах от темата:

1. Мощността на котела трябва да се намали до минималната.
2. Трябва на първо място да си купя седмичен програматор.
3. За оптимална работа да настроя температурата на водата, така че горелката да включва и изключва на по-дълги интервали.

Благодаря предварително за съветите Ви!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход