Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!!!

Публикувано от iciltd 
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!!!
24-05-2011 - 09:04:37
Здравейте всички,

Нека в този най-светъл празничен ден, да си спомним за величествения подвиг на предците ни!
Нека сведем чело пред прозорливостта и мъдростта, силата на управленския гений на Борис І, подвига на братята Кирил и Методий, и техните ученици, които дадоха "и на вси славяни книги да четат"...

ПОКЛОН...

*bow*



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-05-24 09:44 от iciltd.
Re: ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!!!
24-05-2011 - 09:44:09
Честит празник! За Солунските братя съм съгласен, но за Борис I съм с особено мнение. С риск да възникне спор ще го изразя. Този човек, за да постигне целта си е избил цвета на българската държава по онова време. Доколкото си спомням 54 болярски рода са избити до 9-то коляно, а това са били най- коравите войни, хора горди, силни физически и психически и несъгласни да ближат византийски задници. Може би ако почитахме Тангра до днес, България щеше да е друга в добрия смисъл... Мисля, че християнството е само предтекст, а истинската причина е елиминиране на претендентите за престола. С две думи нищо ново в борбата за власт.... Мисля, че по-късно е осъзнал какво е сторил и затова прекарва остатъка от живота си в манастир. След 9-ти 44-та комунистите "раздават справедливост" чрез Народния съд и постигат същия ефект в още по-големи размери.
Re: ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!!!
24-05-2011 - 10:05:06
Историческа мистификация,създадена в името на панславизма!
Азбуката на Кирил и Методий просъществува едва стотина години,само в църковната книгопис,от която никога не успява да излезе.
Днешната българска азбука е създадена тук в БГ от Климент Охридски,вероятно по поръка за цар Симеон,като за нейна първооснова е ползвана азбуката на епископ Вулфила и коптската азбука,създадена поне 500 години преди Кирил и Методий!Преписи се пазят и днес!


(коптска азбука)


(азбуката на Вулфила)


(глаголица)


(кирилица....)



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-05-24 10:05 от salvador.
Re: ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!!!
24-05-2011 - 17:18:01
avatar
Quote
salvador
Историческа мистификация,създадена в името на панславизма!
Азбуката на Кирил и Методий просъществува едва стотина години,само в църковната книгопис,от която никога не успява да излезе.
Днешната българска азбука е създадена тук в БГ от Климент Охридски,вероятно по поръка за цар Симеон,като за нейна първооснова е ползвана азбуката на епископ Вулфила и коптската азбука,създадена поне 500 години преди Кирил и Методий!Преписи се пазят и днес!

Всъщност, всяка азбука е съставена на базата на нещо предишно. Не съм чула гърците да споменават дори, че тяхната е заимствана отнякъде- напротив, биха заклеймили всеки, позволил си да изкаже такова " кощунствено" твърдение.
Каквато и основа да е ползвана за нашата азбука, колосалният труд- да се сътвори буква за всеки звук от езика ни, е нещо велико.
Ако съпоставим българската азбука с латиницата, ще видим че с втората се налагат какви ли не буквосъчетания, за да се изпише даден звук.
Така че, да почетем всички, допринесли за това, на което пишем днес.*ok*
Re: ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!!!
24-05-2011 - 18:02:31
avatar
Кирил и Методий са избрани по политически съображения. Заедно със солунските братя са им назначени и техните ученици /я да видим дали някой може да ги изброи веднага / Но Климент е написал варианта под който ние разбираме тази азбука. То и Колумб е открил Америка, но континента е кръстен на Веспучи. Понякога историята се подиграва със славата на някои като въздига такива които имат по-малък принос, но това са нейните уроци.
Re: ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!!!
25-05-2011 - 13:55:08
Quote
iciltd
Здравейте всички,

Нека в този най-светъл празничен ден, да си спомним за величествения подвиг на предците ни!
Нека сведем чело пред прозорливостта и мъдростта, силата на управленския гений на Борис І, подвига на братята Кирил и Методий, и техните ученици, които дадоха "и на вси славяни книги да четат"...

ПОКЛОН...

*bow*
Да Борис Първи е гений.И не Кирил и Методий дадоха тази възможност а Борис я даде.Без него днес никой нямаше да е чувал за солунските братя.
Re: ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!!!
25-05-2011 - 13:58:55
Quote
darkside
Честит празник! За Солунските братя съм съгласен, но за Борис I съм с особено мнение. С риск да възникне спор ще го изразя. Този човек, за да постигне целта си е избил цвета на българската държава по онова време. Доколкото си спомням 54 болярски рода са избити до 9-то коляно, а това са били най- коравите войни, хора горди, силни физически и психически и несъгласни да ближат византийски задници. Може би ако почитахме Тангра до днес, България щеше да е друга в добрия смисъл... Мисля, че християнството е само предтекст, а истинската причина е елиминиране на претендентите за престола. С две думи нищо ново в борбата за власт.... Мисля, че по-късно е осъзнал какво е сторил и затова прекарва остатъка от живота си в манастир. След 9-ти 44-та комунистите "раздават справедливост" чрез Народния съд и постигат същия ефект в още по-големи размери.
Много добре е направил.Този човек дори ослепи собствения си син и го свали от трона заради България.Всички знаем какво последва после при Симеон.Как ни липсват такива хора днес!!!!!Нима днес не трябва един такъв смел българин който да направи същото с така наречения незнам защо днешен самопровъзгласил се за такъв елит.Елит на простотията и мутризацията.Елит на кражбите лъжите и убийствата.
Re: ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!!!
25-05-2011 - 19:25:00
Quote
iciltd
Здравейте всички,

Нека в този най-светъл празничен ден, да си спомним за величествения подвиг на предците ни!
Нека сведем чело пред прозорливостта и мъдростта, силата на управленския гений на Борис І, подвига на братята Кирил и Методий, и техните ученици, които дадоха "и на вси славяни книги да четат"...

ПОКЛОН...

*bow*


Предвид НЕскромните ми познания по история на България мога да кажа.

АБСАЛЮТНА ВЕРНААА.

Тоз Борис е голяма работа отвсякъде.Лично за мен е най-голямата!
Re: ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!!!
26-05-2011 - 12:48:58
Quote
Диян Филчев
Предвид НЕскромните ми познания по история на България мога да кажа.

АБСАЛЮТНА ВЕРНААА.

Аз пък съм с твърде скромни познания. Нещо повече - почти съм се отказал да ги развивам. Явно, все още е твърде рано (или много късно) за ИСТИНАТА.
Когато ми е хрумвало да опитам, попадам (и днес) на:

- "Кирилица в днешно време е наименованието на група сходни азбучни системи, типографски произлизащи от руския граждански шрифт и използвани от различни езици в Източна Европа и Азия." [bg.wikipedia.org]

- "Гражданският шрифт (рус. Гражда́нский шрифт) е модификация на кирилската азбука, въведена от руския цар Петър Първи през 1708 — 1710 г. Целта на реформата е била да се доближи външния облик на руските книги до западноевропейските книги." [bg.wikipedia.org]

Спирам до тук. Допускам, някога въпросът ще се изясни "по-целесъобразност", както с костите на Апостола.
Очаквам от хората с "НЕскромни познания" поне да се опитат да внесат малко ясност като как така "кокошката е преди яйцето" (горните цитати), отношението българско-славянско-руско-македонско-сръбско-коминтерновско и под..
Докато това се случи, си оставам заблуден и ще считам, че братята са създали БЪЛГАРСКО писмо, за да обслужат една от "великите сили" по това време в Европа, със сигурност необходимо на мениджърите на тази сила. В първия си опит (глаголицата) не са били оптимални и впоследствие, Климент (или Симеон или др.) са оптимизирали нещата. Не изключвам, този "оптимизатор" сам да е нарекъл творението си "Кирилица". По тези времена да имаш история и да се опираш на нея, да тачиш първопроходците е било чест. Затова, тези, които са нямали такава, са си я измисляли - например славяните. Техен човек е и Б. Окуджава, но сам прозира:
"А все-таки жаль — иногда над победами нашими
встают пьедесталы, которые выше побед."

П.П. Бих попитал на какъв език е "АБСАЛЮТНА ВЕРНААА" и защо е тук, ако не съм схванал хумора?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход