Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кое как е по света и у нас

Публикувано от ТОРТКО 
Кое как е по света и у нас
21-01-2010 - 18:19:57
avatar
Имаше няколко въпроса кое как е в Канада и смятам че мога да дам "обективно" мнение.

Пак ще повторя (като футболистите):
ТОРТКО, нека не се заяждаме. Всеки си избира своя път в живота.
И при вас и тук банките все дават някакви лихви – почти е еднакво.
Кажи сега предимствата да имаш къща в Канада, спрямо BG къща.
Как е там, има ли кражби, как са пътищата, тока спира ли, данък сгради висок ли е, каква е глобата за неподдържан двор, дай някакви цени за сравнение и т.н.
Дай материал за сравнение бе човек.

И така по ред
1 При нас банките дават 1% максимум 1.5% лихва по влоговете. Какво значи това? Ми значи че банките са с добра ликвидност имат запас от пари. Много пострада автомобилната индустрия и добива на дървесина огромно перо в износа на държавата няма ли износ намаляха превозите и миналата година по това време настана паника–несе знаеше на каде ще тръгнат нещата. Някои фирми затвориха и лешояди като мене ги раздърпаха и оглозгаха. В някои фирми персонала се събра и доброволно минаха на полови работна седмица за да няма уволнения Аз работя една седмица после ти работиш една. Доходите на хората се свиха но нямаше масови уволнения че тогава става домино ефект. Работниците в автомобилната индустрия и те се съгласиха на по малко. И вече почват да отварят нови фабрики за коли. Ама то за банките да кажа намалиха интереса за ипотеки, заеми, фирмени задължения сега основният процент–между банки е 0.25% , ипотеки 4-5% потребителските са скъпи 7-9% няма глезотиики плазми и други дивотии, новите коли са 0%– помощ за индустрията. Лошо е че народа е потънал в заеми взети за глупости много време харчиха без сметка но излезе министъра на финансиите и директора на централната банка и им казаха "сега е момента да си оправите нещата малко затегнете колана и си платете масрафа оти нема да е вечно ниски лихви". Е как да не си доволен от такива банки с малка финансова култура си много добре. Очаквайте продължение. Ако има въпроси питайте ще се опитам да кажа какво се вижда от мойта камбанария.

Ни копува ни продава
Re: Кое как е по света и у нас
21-01-2010 - 18:28:47
Здрасти Tortko,

Къде живееш в Канада? От колко време?
Re: Кое как е по света и у нас
21-01-2010 - 19:29:40
avatar
Quote
BulCan
Здрасти Tortko,

Къде живееш в Канада? От колко време?

Торонто 20 години без "прекъсване".

Ни копува ни продава
Re: Кое как е по света и у нас
21-01-2010 - 20:47:25
Quote
ТОРТКО
Quote
BulCan
Здрасти Tortko,

Къде живееш в Канада? От колко време?

Торонто 20 години без "прекъсване".

Браво на теб. По едно време сме отишли, само дето аз имам няколко "прекъсвания" по близо година - Карибеан, САЩ, западна Европа и сега БГ малко повечко smiling smiley "Центъра" ми е в Канада обаче, където и да се намирам физически. Яд ме е, че не си купих къща или кондо - цените си се вдигат равномерно и неумолимо, напук на имотната криза в САЩ.
Re: Кое как е по света и у нас
21-01-2010 - 21:05:21
avatar
Искам едно да проумеете–цитат "Аз искренно се радвам, когато науча, че Българин се е уредил с висок стандарт на живот". Няма такова уреждане има заработване–стандарт се заработва и неми развивайте тезата как Германците се уредили с техният стандарт. Развйте теза защо го имат!

цитат "Кажи сега предимствата да имаш къща в Канада, спрямо BG къща." Е тука ще е трудно обяснението. Ама откаде да почна? Е че как от каде от желанието разбира се, всички искаме керимидка над главата. Искаме ама каква да е под наем ли или собствена?
1 Под наем живеят хора с по нисички доходи за които не е препоръчително да се напъват с ипотеки. 20–30 години ипотека е убииствена "стандарта" на тази група е нисък наливат пари и хранат търтеи банкери. Средствата които ще остават са оскъдни нестигащи за удоволствия пътуване, почивки, театър, кино. Идва душевно оскотяване занижаване на критериите може да се почне битов алкохолизъм а стъпи ли се на тази плоскост е страшно. Стига толкоз за тази категория оставям на вас да си е доразвиете. Социология дотука.

2 Под наем живеят хора с по висок и среден доход живеят под наем и събират парички за керимидка. Ама защо да събирам пари нали банката дава? Когато имаш самоучастие (даун пеймънт–както е тука) в банката те гледат с други очи избягваш такси по застраховка на ипотеката което не е никак малка сума що да е давам на банкерите Аз неги чувствам като роднини. Кърлеж недни. Можеш да преговаряш за лихвата% от там драстично намалява времето за ипотеката и респективно парите които ще снесеш на тази шайка пладнешки разбойници. Вноските са по ниски и остават средства във фонда и Аз съм човек така че несе нарушава баланса на "стандарта" преди и с ипотека.

3 Под наем жевеят хора със сериозни доходи но са бухеми. Неискат обвързване с грижи за имоти ако стане нещо обаждат се на хазаина и той е задължен да го оправи ако ли не нема плащате на наем и с топ требе да го изкарваш такъв наемател. Нема изкарване ако се запъне некой гат, половин година ще живее нема да плаща имота ще съсипе и ще се съдите до второ пришествие.
Така виждам аз нещата за керимидката под наем. Аз бях от втората категория. Минало време защото керимидката е платена. Може и категория за възраст да се сложи но мисля че тя не е актуална тука.

Ни копува ни продава
Re: Кое как е по света и у нас
21-01-2010 - 21:28:26
avatar
Quote
BulCan


Браво на теб. По едно време сме отишли, само дето аз имам няколко "прекъсвания" по близо година - Карибеан, САЩ, западна Европа и сега БГ малко повечко smiling smiley "Центъра" ми е в Канада обаче, където и да се намирам физически. Яд ме е, че не си купих къща или кондо - цените си се вдигат равномерно и неумолимо, напук на имотната криза в САЩ.

Недей да те е яд и тук надуват балон. Изчакай 5 годинки събери малко парички и тогава ще има богата и КАЧЕСТВЕНА паша на ТОП ЛОКЕИШЪН. Тез мулета тука нямат никъква финансова култура ама кво съм седнал на теб да обяснявам ти ги знаеш тукашните работи.

Ни копува ни продава
Re: Кое как е по света и у нас
21-01-2010 - 21:55:37
Quote
ТОРТКО
Quote
BulCan


Браво на теб. По едно време сме отишли, само дето аз имам няколко "прекъсвания" по близо година - Карибеан, САЩ, западна Европа и сега БГ малко повечко smiling smiley "Центъра" ми е в Канада обаче, където и да се намирам физически. Яд ме е, че не си купих къща или кондо - цените си се вдигат равномерно и неумолимо, напук на имотната криза в САЩ.

Недей да те е яд и тук надуват балон. Изчакай 5 годинки събери малко парички и тогава ще има богата и КАЧЕСТВЕНА паша на ТОП ЛОКЕИШЪН. Тез мулета тука нямат никъква финансова култура ама кво съм седнал на теб да обяснявам ти ги знаеш тукашните работи.

Тук мога да си позволя да бъда леко несъгласен с теб. "Мулета" както ги наричаш или не особено информирани (или пък масово информирани чрез съответните медии) потребители има навсякъде. Факт е обаче, че в Канада не се наду имотен балон - има си едно сравнително равномерно покачване на цените. Спомням си примерно през 1994 когато един приятел си купи къща и имаше коментари от типа на "ей, тоя какво въже си метна на шията", но тогава къщата беше около 140 000 долара, а сега такива не само се продават, но и купуват доста бързо над 300 000, като средните доходи не са се вдигнали двойно. Вярно, минали са 16 години, но инвестицията се оказва добра и което е още по-важно - много ликвидна. Ако иска да я продаде, може да го направи бързо. Иначе за момента си прав, че бая са се юрнали да купуват на 4-5% ипотечна лихва - то месечните вноски + данъците в-у къщата идват по-евтини от наем.
Re: Кое как е по света и у нас
21-01-2010 - 23:47:07
Странно,че в Канада цените на имотите са по принцип по-високи от тези в САЩ а по отношение на доходите е обратното (Пак по принцип)
Аз съм живял в няклко US щата и помежду щатите нещата са различни все едно за различни държави става дума.най много ме кефеше в мидуеста-Уисконсин.По конкретно ме кефеше,че няма много етническо разнообразие,повечето са бели обикновени хора,голяма част с фермерси произход,но традиционно много добре образовани заради доста над средното за САЩ ниво на средните и висшето училище.Много паркове,болници.Работа имаше доста.Много исках,и още искам да си купя имот там,но преди няклко години ме спряха високите такси-4-6 хил.$ средно за къща средна хубост на година,отделно поддръжката ако ме няма и фирма се грижи ще е сериозна,че бая сняг пада там.Втория проблем е,че в интересуващия ме квартал цените за последните 3 години не са мръднали изобщо,на което всъщност се надявах и изчаках.
А предимството ни пред местните е голямо както казах-имаме доста по широк поглед на нещата.Говоря след определено ниво,зависи все пак и човек в каква сфера се движи и с какви хора общува,но като цяло в момента в България за хора с пари кеш е златно време да осъществят неща,които последните 5-6 години бяха почти невъзможни.
Re: Кое как е по света и у нас
21-01-2010 - 23:56:44
avatar
Quote
BulCan


Тук мога да си позволя да бъда леко несъгласен с теб. "Мулета" както ги наричаш или не особено информирани (или пък масово информирани чрез съответните медии) потребители има навсякъде. Факт е обаче, че в Канада не се наду имотен балон - има си едно сравнително равномерно покачване на цените. Спомням си примерно през 1994 когато един приятел си купи къща и имаше коментари от типа на "ей, тоя какво въже си метна на шията", но тогава къщата беше около 140 000 долара, а сега такива не само се продават, но и купуват доста бързо над 300 000, като средните доходи не са се вдигнали двойно. Вярно, минали са 16 години, но инвестицията се оказва добра и което е още по-важно - много ликвидна. Ако иска да я продаде, може да го направи бързо. Иначе за момента си прав, че бая са се юрнали да купуват на 4-5% ипотечна лихва - то месечните вноски + данъците в-у къщата идват по-евтини от наем.

Искам само да напомна че 94 година Канада излизаше от страхотна рецесия продължила 5 години и отнесла много финансии затрила много малък и средин бизнес. А лихвите бяха 17–21% и след това започна нормализиране. Балон тука не се наду защото се насочиха към Европа и тука банките са с по голям контрол. А балоче има защото гледам какви хора копуват с какви доходи. Я сега да сложим лихва 7–9% да видим колко ще устискат? Нали знаеш че банките нема така да ги остават защото сега смятат загубите от толково ниска лихва. такава тояга им готват че неискам да ги мисла.

Ни копува ни продава
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход