Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Има ли днес нацията будители?

Публикувано от elissa 
Re: Анкета: Има ли днес нацията будители?
02-11-2009 - 22:32:44
elissa Написал:
-------------------------------------------------------
> Днес, всеки уважаващ себе си учител, всеки
> уважаващ себе си деец на Словото, в някакъв смисъл
> е и будител, макар контекстът на днешната епоха да
> изисква тази будителска дейност да се проявява по
> коренно различен начин, отколкото това е ставало
> през Античността, през Средновековието и през
> Възраждането.

Не се имам за компетентен по темата, но "по усет" ми се струва, че в това уводно изречение всичко е грешно и в това е проблемът.
Да се поясня:
1. За учителите се изказвах в темата край стачката - те просто "не са в час" и ги изключвам, макар по принцип да са в основата по призвание.
2. "Дейците на словото" - също. "Професор"/министър Божидар Д. мисля е достатъчен.
3. "Коренно различен начин" - кой го каза и защо? За мен точно "коренно различната" култура и (без)духовност, които върлуват са в основата. Респективно, "уважаващите себе си" носителите на някакъв традиционен дух и култура - "измекяри", достойни единствено за орден "Стара планина" (пред/по-смъртно).

Не намирам подходящ отговор в анкетата.

tihia Написал:
-------------------------------------------------------
> Извинете ме, но темата за будителите е
> преекспонирана и не ми е интересна. По-скоро
> духовността е нещото което ме вълнува.


От този пост на Тихия тръгна някакво разногласие. И на мен повече ми допада второто изречение.
Импонират ми разсъжденията на Абу, без да съм толкова оптимист, че "непосредствена опасност от заличаване на народа ни няма... "
Все си мисля, че "простичките неща", за които Абу говори са въпрос на просвещение - имаме срочна нужда от това, според мен. Исторически май също е било така.
Следващата стъпка вече е, на база някакви знания да се появи някаква мисъл. Чак тогава може да се стигне до осъзната Национална идея.

За мен тези основи вече ги няма - "всичко" може да се намери в Нета, останалото ще ти го покажат по телевизията...
Демек, Будителите в масовото съзнание са за празника.sad smiley
Re: Анкета: Има ли днес нацията будители?
02-11-2009 - 22:47:08
За мен тези основи вече ги няма - "всичко" може да се намери в Нета, останалото ще ти го покажат по телевизията...
Демек, Будителите в масовото съзнание са за празника.


Спри хапчетата - за твое добро е!!!
Re: Анкета: Има ли днес нацията будители?
02-11-2009 - 23:44:57
Любо Написал:

> Не се имам за компетентен по темата, но "по усет"
> ми се струва, че в това уводно изречение всичко е
> грешно и в това е проблемът.
> Да се поясня:
> 1. За учителите се изказвах в темата край стачката
> - те просто "не са в час" и ги изключвам, макар по
> принцип да са в основата по призвание.
> 2. "Дейците на словото" - също.
> "Професор"/министър Божидар Д. мисля е
> достатъчен.
> 3. "Коренно различен начин" - кой го каза и защо?
> За мен точно "коренно различната" култура и
> (без)духовност, които върлуват са в основата.
> Респективно, "уважаващите себе си" носителите на
> някакъв традиционен дух и култура - "измекяри",
> достойни единствено за орден "Стара планина"
> (пред/по-смъртно).
>
> Не намирам подходящ отговор в анкетата.
>
> tihia Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Извинете ме, но темата за будителите е
> > преекспонирана и не ми е интересна. По-скоро
> > духовността е нещото което ме вълнува.
>
> От този пост на Тихия тръгна някакво разногласие.
> И на мен повече ми допада второто изречение.
> Импонират ми разсъжденията на Абу, без да съм
> толкова оптимист, че "непосредствена опасност от
> заличаване на народа ни няма... "
> Все си мисля, че "простичките неща", за които Абу
> говори са въпрос на просвещение - имаме срочна
> нужда от това, според мен. Исторически май също е
> било така.
> Следващата стъпка вече е, на база някакви знания
> да се появи някаква мисъл. Чак тогава може да се
> стигне до осъзната Национална идея.
>
> За мен тези основи вече ги няма - "всичко" може да
> се намери в Нета, останалото ще ти го покажат по
> телевизията...
> Демек, Будителите в масовото съзнание са за
> празника.


Ще започна от края на поста ти, Любо. Не намираш подходящ отговор в анкетата, тъй като, ако тълкувам правилно коментарите ти, най-вероятно, повече те вълнува темата за просвещението и за духовността като цяло, а не въпросът за будителите. Има ли будители в България днес? Това е бил въпросът ми и респективно темата на анкетата с въпросните отговори.


Ако гледаме до върха на носа си и слушаме каквото случайно ни мине през ушите, вероятно наистина няма да видим и чуем за такива учители-творци-будители. Далеч съм от мисълта да ги търсим сред учителите на дацата ни в началното училище или гимназията, макар че има такива и сред тях и аз познавам няколко. Разбира се, няма да са по 1 на всеки 3-ма! Такива личности са рядкост и това е напълно естествено. Защо обаче да подценяваме труда на толкова много учители и преподаватели във ВУЗ, които извън професията си пишат, изследват, работят, колкото и безсмислено, ниско платено, и колкото "да не му е времето" за това. Може този техен труд да е недостатъчен, но не може да се отрече, че е достойно и малкото което правят. Ще дойде и времето в което ще "прогледнем", за да ги прочетем и да ги открием, макар че те винаги са били около нас и това явно плаши повечето от нас, дето с голямата червена баданарка слагаме идин кръст и казваме: "Не няма!". Дали няма или не е имало кой да ни "заведе" до тях. Те са творили, не са били длъжни да ни търсят със свещ, за да ни просветляват.
Още по-страшното от това да няма будители е да ги е имало, докато ние сме спали. Имам познати, невероятни професионалисти, преводачи, писатели, чиито книги няма кой да издаде, а някои от тях са и учители. Имам колеги, чиито сценарии няма кой да продуцира. Нима композитори като Кирил Цибулка, Тодор Попов, Бенцион Елиезер, Петър Ступел, Тончо Русев и мн. др. не бяха наши съвременници. Как починаха някои от тях? В домове за възрастни, без стотинка помощ от никъде. Йордан Радичков? Радой Ралин? нима и те не са от нашето съвремие ... трудно ми е да се сетя за всички.

Всички онези мънички провинциални читалища, които се издържат целогодишно с бюджет от по 5000 лв. и в тях влиза отоплението, осветлението и заплатата на, понякога единствен служител, който е и чистачка и счетоводител и секретар и въпреки това в тях има школи за изучаване на инструменти, танци, занимални със символични такси, а понякога и без такси. И това също са будители!
Както теб и аз първоначално отрекох. Казах, че няма. Колкото повече се замислям - не съм била права. Има, но със средствата с които разполагат повече от това не биха могли да направят.
Ще кажа още, че който се стреми към духовното ще го открие, ако не в някой друг, то достатъчно да го потърси в себе си, а ако го открие да го предаде по-нататък!

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Анкета: Има ли днес нацията будители?
03-11-2009 - 09:25:04
Съвсем вярно, Ели !
Битката на градивния български дух с деструктивния шопски нихилизъм е много неравностойна. Дали ще се постигне промяна в посока на превес на ценностите - не смея да бъда оптимист.
Re: Анкета: Има ли днес нацията будители?
03-11-2009 - 12:37:33
Джъсти,
Точно пък в тази тема, вметката ти ми се струва не "на место".
Казвам и го мисля (то после прозира и в пространното разяснение на Ели, макар и неточно) - Будителството е ДВУСТРАНЕН ПРОЦЕС. То не може да бъде дело на отшелници, колкото и талантливи да са те. Поне аз така го разбирам.
Войнстващата и крещяща бездуховност заглушава всеки опит на талантливия и духовен човек. Нещо повече - често в масовото съзнание подобни хора са "неудачници". Бидейки смирена и тиха, духовността няма шанс днес да се защити и да надвика противника.
Няма и кой да чуе тихата и мъдра мисъл - дори повече - поради безграмотност, стадото няма представа, че такава съществува, камо ли да му влиза в приоритетите.
Тук пишещите са друго (в масата). Говоря за "демократичното" поколения, но и за "демократичните" преподаватели и творци, тази част, която нагаждайки се, попада под прожекторите.

При Възраждането действително е било по-друго. Както споменава Абу е имало национална кауза, всенароден интерес как би могла да се случи. Носителите на това знание, организаторите на този устрем са на снимката ти.

В тази връзка, днес всеки, който е успял поне малко да съобщи на някоя "празна тиква", че освен фолка и рапа, съществува и др. култура, поне едного е научил на четмо и писмо (какво ли е това и кому е нужно), би могъл да се нарече Будител, колкото и гръмко за скромните цели да звучи това.
Просто до там сме принизили целите. Жалко, но факт.
Re: Анкета: Има ли днес нацията будители?
03-11-2009 - 12:48:08
Justy Написал:
-------------------------------------------------------
> Съвсем вярно, Ели !
> Битката на градивния български дух с деструктивния
> шопски нихилизъм е много неравностойна. Дали ще се
> постигне промяна в посока на превес на ценностите
> - не смея да бъда оптимист.

Трудно ще се случи това, Джъсти! Лошото вече е факт, но за мен има няколко основни фактора, много важни, за да не продължава това. Семейството! Това са първите будители ... Не може едно дете да израства между родители или близки, чиято единствена ценност се намира в хладилника, в портфейла и в гаража! Верно, тежко е, трудно е, но не може от сутрин до вечер да се коментира пред децата липсата на пари, кой колко е тафтаросал и от къде, колко е поскъпнало това-онова ... Тези деца слушат само думичката "пари" и съпреживяват по свой начин. Децата имат способността да хиперболизират, и за разлика от нас, които ще се отвикаме, отпсуваме и ще ни олекне, те ще заспят, вместо с приказка за "Лека нощ" с приказките на възрастните и ще страдат за онова което са чули. Така ги мачкаме, още преди да са се разлистили. Възпитанието не е това да научиш детето да казва "добър ден" и да не си бърка в носа, а това да му дадеш поводи да мечтае. Ето това се случи в последните 20 години. Залисани, угрижени, смазани, изнервени, отегчени и направо изцедени, много хора не успяха да възпитат децата си у дома, държавата хептен я нямаше също, за църквата - да не говорим! И едно време е било бедност и робство, но българинът, макар и неграмотен е кътал парици, поне детето му да се изучи, църквата също не е бездействала, а сегашните духовници от 20 години ни убеждават как сам трябва да потърсиш Бога и да отидеш при тях. Да отидем, ама защо? Влезте в една църква! Няма никой, за да намериш попа, трябва да отскочиш до близката кръчма. Няма да помръдне, обаче, освен за кръщене, сватба и погребение. Ако искаш да ти даде съвет, ще изрече няколко заучени реплики ... и толкова, за повече "много вино трябва с него да изпиеш!". От тази липса на църква се появиха стотиците секти (в нач. на 90-те), та и до днес. Дух има, но той се лута като гламав! Няма кой да го насочи, няма кой да го води! Сляп дух, слепи хора и "пази Боже сляпо да прогледне" - каквито прогледнаха и сега ни въртят закони, закончета, политика и финанси. Държавата пък хептен я няма в нищо, камо ли в просвещението!
Да не забравяме, че децата, родени през 90-те, скоро ще бъдат новите българи, именно тези, дето израстнаха в пълен мрак, цели поколения са това, саморасляци, израсли на самотек, кой както сварил. Всички знаем какво е бурен и какво цвете.
Ако няма семейство-домашно възпитание, църква, училище и държава, която да помага поне с малко средства, които да позволят на тези деца да продължат да се развиват - няма да има оправия.

Но никой не го е грижа, тънем си бавно и напоително. Децата на людете с възможности си взимат партакешите и заминават да учат в чужбина, децата на по-бедните - също, продават жилищата на баби, майки и бащи и отиват да мият чинийте на Европа, възрастните остават на доизживяване, властимащите леят дебели задници из кожените канапета на министерствата, циганите се роят, трепят се и пак се роят ... и това 20 години, та до днес! Ако сметна колко поколения са, свят ми се завива!

Сещам се за думите на възрастни хора с които контактувам често в кооперацията. Всички имат само една мечта "да умрат, както си спят". В този смисъл, не е ли по-добре наистина да не ги буди никой?

Сега, да мине зимата и като се преброим наесен, ще видим колко сме останали, за колко е стигнало ТАМИФЛУ, кои са яли банани и кои твърд хляб, та ще се изясни и моята анкета, колко всъщност са останали будителите, колко учителите, и колко изучените!

Горко, пилци, вам! Иван Вазов

Женската? Умряла.
Мъжката къде й?
Котка я хванала,
костите гризе й.
А пилците бедни
кой ще ги погледне?
Не знам.
Горко, пилци, вам!

Без овчар, без куче
стадото стои,
вълкът кръв да смуче
тамо се върти.
Кой ще да закрили
агънцата мили?
Не знам.
Горко, горко тям!

Майката убита,
обесен мъжът,
в къща мразовита
децата реват.
Кой ще се накани,
за да ги нахрани?
Не знам.
Горко, дяца, вам!

Мъртъв е юнакът,
левът е без мощ,
изново читакът
точи своя нож.
Ами кой ще стане
робите да брани?
Не знам.
Горко, братя, вам!

2 декември 1876

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Анкета: Има ли днес нацията будители?
03-11-2009 - 13:16:28
[vbox7.com]

Щеше да е смешно, ако не беше тъжно! sad smiley eye popping smiley

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Идеалният човек не пие, не пуши, не прелюбодейства и ... не съществува.
Re: Анкета: Има ли днес нацията будители?
03-11-2009 - 13:22:35
elissa Написал:
-------------------------------------------------------
>
> Трудно ще се случи това, Джъсти! Лошото вече е
> факт, но за мен има няколко основни фактора, много
> важни, за да не продължава това. Семейството!
> Това са първите будители ... Не може едно дете да
> израства между родители или близки, чиято
> единствена ценност се намира в хладилника, в
> портфейла и в гаража! Верно, тежко е, трудно е, но
> не може от сутрин до вечер да се коментира пред
> децата липсата на пари, кой колко е тафтаросал и
> от къде, колко е поскъпнало това-онова ... Тези
> деца слушат само думичката "пари" и съпреживяват
> по свой начин. Децата имат способността да
> хиперболизират, и за разлика от нас, които ще се
> отвикаме, отпсуваме и ще ни олекне, те ще заспят,
> вместо с приказка за "Лека нощ" с приказките на
> възрастните и ще страдат за онова което са чули.
> Така ги мачкаме, още преди да са се разлистили.
> Възпитанието не е това да научиш детето да казва
> "добър ден" и да не си бърка в носа, а това да му
> дадеш поводи да мечтае. Ето това се случи в
> последните 20 години. Залисани, угрижени, смазани,
> изнервени, отегчени и направо изцедени, много хора
> не успяха да възпитат децата си у дома, държавата
> хептен я нямаше също, за църквата - да не говорим!
> И едно време е било бедност и робство, но
> българинът, макар и неграмотен е кътал парици,
> поне детето му да се изучи, църквата също не е
> бездействала, а сегашните духовници от 20 години
> ни убеждават как сам трябва да потърсиш Бога и да
> отидеш при тях. Да отидем, ама защо? Влезте в една
> църква! Няма никой, за да намериш попа, трябва да
> отскочиш до близката кръчма. Няма да помръдне,
> обаче, освен за кръщене, сватба и погребение. Ако
> искаш да ти даде съвет, ще изрече няколко заучени
> реплики ... и толкова, за повече "много вино
> трябва с него да изпиеш!". От тази липса на църква
> се появиха стотиците секти (в нач. на 90-те), та и
> до днес. Дух има, но той се лута като гламав! Няма
> кой да го насочи, няма кой да го води! Сляп дух,
> слепи хора и "пази Боже сляпо да прогледне" -
> каквито прогледнаха и сега ни въртят закони,
> закончета, политика и финанси. Държавата пък
> хептен я няма в нищо, камо ли в просвещението!
> Да не забравяме, че децата, родени през 90-те,
> скоро ще бъдат новите българи, именно тези, дето
> израстнаха в пълен мрак, цели поколения са това,
> саморасляци, израсли на самотек, кой както сварил.
> Всички знаем какво е бурен и какво цвете.
> Ако няма семейство-домашно възпитание, църква,
> училище и държава, която да помага поне с малко
> средства, които да позволят на тези деца да
> продължат да се развиват - няма да има оправия.
>
> Но никой не го е грижа, тънем си бавно и
> напоително. Децата на людете с възможности си
> взимат партакешите и заминават да учат в чужбина,
> децата на по-бедните - също, продават жилищата на
> баби, майки и бащи и отиват да мият чинийте на
> Европа, възрастните остават на доизживяване,
> властимащите леят дебели задници из кожените
> канапета на министерствата, циганите се роят,
> трепят се и пак се роят ... и това 20 години, та
> до днес! Ако сметна колко поколения са, свят ми се
> завива!
>
> Сещам се за думите на възрастни хора с които
> контактувам често в кооперацията. Всички имат само
> една мечта "да умрат, както си спят". В този
> смисъл, не е ли по-добре наистина да не ги буди
> никой?
>
> Сега, да мине зимата и като се преброим наесен, ще
> видим колко сме останали, за колко е стигнало
> ТАМИФЛУ, кои са яли банани и кои твърд хляб, та ще
> се изясни и моята анкета, колко всъщност са
> останали будителите, колко учителите, и колко
> изучените!
>
> Горко, пилци, вам! Иван Вазов
>
> Женската? Умряла.
> Мъжката къде й?
> Котка я хванала,
> костите гризе й.
> А пилците бедни
> кой ще ги погледне?
> Не знам.
> Горко, пилци, вам!
>
> Без овчар, без куче
> стадото стои,
> вълкът кръв да смуче
> тамо се върти.
> Кой ще да закрили
> агънцата мили?
> Не знам.
> Горко, горко тям!
>
> Майката убита,
> обесен мъжът,
> в къща мразовита
> децата реват.
> Кой ще се накани,
> за да ги нахрани?
> Не знам.
> Горко, дяца, вам!
>
> Мъртъв е юнакът,
> левът е без мощ,
> изново читакът
> точи своя нож.
> Ами кой ще стане
> робите да брани?
> Не знам.
> Горко, братя, вам!
>
> 2 декември 1876
>



*ok* *ok* *ok* *ok* *ok* *ok* *ok* *yes* *yes* *yes*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход