Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Фотоволтаичен парк

Публикувано от dival 
Re: Фотоволтаичен парк
27-02-2009 - 13:40:59
до Любо
пуснах линк за БГ - явно не си го отворил

нямам какво друго да кажа , спирам да пиша и моля модератора да затвори темата
Re: Фотоволтаичен парк
27-02-2009 - 13:50:47
R.Velchev Написал:
-------------------------------------------------------

> Само заявките и инвеститорските намерения досега
> били над 2.000 МВТ, което си е една АЕЦ Козлодуй.
> Другите по-сериозни проблеми били технически - в
> непостоянството на електроенергията от тези
> генератори, която предизвиква много големи
> моментни колебания в системата, които те трудно
> могат да тушират с другите източници (дори и ВЕЦ)
> и трябва да поддържат голям резерв. Не се радваше
> на такива проекти.

Това е доста вярно технически, а сигурно е проблем, свързан с темата. Назованите МВт май отиват към 20% от наличните мощности и отпадането им (нощем, облачно време), действително трябва да се компенсира с др. мощности или изключване на потребители за да се запази режима и устойчивостта на системата.
По бай Тошово имаше една такава няколкодневна криза - в резултат на неовладяни колебания се резпадна цялата система. Сега, вярвам техниката е на по-добро ниво.
Та, не е само до желание и закони - ние тук (потенциални продавачи) гледаме само от едната страна.
Re: Фотоволтаичен парк
27-02-2009 - 14:08:35
Re: Фотоволтаичен парк
27-02-2009 - 14:13:56
Аз гледам на въпроса от друга страна.
Една хибридна система - вятърна турбинка+фотоволтаик до 2 kW, но мобилна!
Или с други думи казано - всичко да се побира в буса ми. Когато съм в планината или на морския бряг, разгръщам системата и я включвам към караваната. През останалото време да си работи на двора!
Re: Фотоволтаичен парк
27-02-2009 - 14:18:38
Аз съм за, но мисля да си сложа и на покрива, за собствени нужди, само да паднат малко цените след 1-2-3 години.
Re: Фотоволтаичен парк
27-02-2009 - 14:19:41
Любо ти искаш да ти направят направо готов инвестиционнен проект което е свързано с доста време. Като начало започни с чичко "Гугъл" но имай в предвид че инвестицията наистина си заслужава, но при проект по мярка 312 и трябва да ти стиска наистина защото проект на се пише толкова лесно колкото изглежда от опит го знам и да не говорим за схемите на които ще попаднеш по време на одобряването му, които надявам се вече вече да са поизчезнали след патардията по медиите и от ЕС, но преди 4 години си вървяха със страшна сила.
Re: Фотоволтаичен парк
27-02-2009 - 14:30:21
avatar
някои допълнения набързо

dival Написал:
-------------------------------------------------------
> Ето и кратко резюме на мярка 312:
>> - пари се дават докато се изчерпи бюджета

Общият финансов ресурс на мярката за периода 2007-2013 г. е 127 458 254 млн. евро. но тези пари не са само за ВЕИ.

> - могат да кандидатстват както физически лица,
> така и юридически лица (микропредприятия)

Допустими за подпомагане са новорегистрирани или съществуващи микропредприятия, работещи в неземеделски сектори в селските общини (от общо 364 общини в Р.България 231 са от селски район), имат средносписъчен брой на персонала по-малък от 10 души и годишен оборот, който не превишава левовата равностойност на 2 000 000 евро и/или стойност на активите, която не превишава левовата равностойност на 2 000 000 евро.

разходи за: Те ще бъдат подпомагани за извършване на материални и нематериални инвестиции за изграждане на производствени сгради, за закупуване на машини, оборудване и съоръжения, пряко свързани с производство и продажба на енергия от възобновяеми източници: слънчева, вятърна енергия и т.н. (с изключение производството на био-горива), производство на био-енергия с цел продажба в случаите на преработка на продукти (суровини), които не попадат в Анекс І от Договора и производство на био-енергия за собствени енергийни нужди.

освен това същото може да се направи по мярка 311, като тя е за регистрирани земеделски производители.


Изграждане на ВЕИ се допуска по още 3 мерки, но там е за собствени нужди




Блондинка по душа
Re: Фотоволтаичен парк
27-02-2009 - 15:13:37
R.Velchev Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз съм за, но мисля да си сложа и на покрива, за
> собствени нужди, само да паднат малко цените след
> 1-2-3 години.


Не е изгодно за "собствени нужди"!
Ако инвестираш (за покрива ) за "собствени нужди", вместо да получваш >0.7лв./kW/h ще спестяваш 0.19лв./kW/h . Сметни с колко трябва да паднат цените, за да възвърнеш инвестицията напр. за 6 год. (без да продаваш)!

За мен такава инвестиция е оправдана и в момента, но на място където ток няма и няма да има в близките 10 г. и същевременно да може да се мести - достатъчно е два пъти по 20 дни/годишно да се кефиш в "забравени от Бога" места!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-02-27 15:18 от partzalev.
Re: Фотоволтаичен парк
27-02-2009 - 15:31:23
zaza12 Написал:
-------------------------------------------------------
> Любо ти искаш да ти направят направо готов
> инвестиционнен проект което е свързано с доста
> време.

Не ми трябва проект - просто тези дето го имат да споделят СРОКА НА ОТКУПУВАНЕ и годините, в които фотоволтаиците запазват проектната си ефективност.
Ако има подстанция и евросубсидия - порядък. Процентът "корупция" сам ще си го измисля, рентата на земята (в плодородни райони!!) и др. разходи - също.
При Барбарона е 7-11 год. за Франция. По моите представи фотаволтаиците (засега) не "деянат" толкова, сори.
За лично ползване, вероятно сметката съвсем отива "на кино" (когато не продаваш на субсидирана цена).
Това че по света вече се прави, не е особен аргумент. Острови и яхти също се купуват, на някои и покривите са им сламени - какво доказва?
Дивал, не намирам това, което питам - тайна ли е ?

Май ти оспамихме темата, ама не започнах аз. smiling smiley
Re: Фотоволтаичен парк
27-02-2009 - 16:28:34
Ако са на покрива за да не те карат да приспадаш трябва собсвеника на клетките да е различен от собственика на сградата напр. с отстъпено право на строеж или нещо такова.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход