Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Краят на банковата идилия

Публикувано от mobiman 
Re: Краят на банковата идилия
25-05-2008 - 20:42:26
ааа,там Джулиъс са се събрали гениите на бг финансовото съсаяти,които са открили финансов инструмент с архитектурна структура,характерна с хитрината си и съществуващ само в бг.
знаеш ли структурата на този инструмент?

ами ети ти го:

ресурс-потребителски кредит на 15% и използването му за закупуване на акции на институцията,отпуснала кредита.

целта на инструмента:
от една страна-подпомагане на банката,с тегленето на високолихвен кредит и от друга страна-изкупуването на акции ,с цел покачване.

или реално-двойна атака на акцията.гениално.

стратегия:
мощен скок в цената на акцията-100% за година,или след разходите по ресурса-85% годишна печалба.

последствия от използването на този финансов инструмент:

седене по форуми с последна надежда,че с приказки може да повлиаят на акциата и да си върнат поне част от загубите,че вече са близо -100% и то за около половин година......

опълченците на шипка(да цитираме съфорумеца Джей Клауд)


Re: Краят на банковата идилия
26-05-2008 - 01:41:50
Защита на потребителите -каква защита и какво по-точно промениха, щото да е от полза. Всичката информация си я имаше и преди -и в сайтовете на банките и при кредитните инспектори. В нета има достатъчно много кредитни калкулатори, където всеки може да си сметне сам ГПР.

Сега, като го публикуват, какво точно се е променило за кредитополучателите? Нищо. Нане или Вуте като теглят кредит от дадена банка е, защото комшията им казал тя е много "хъръбийска" и като изоглави ходят да си оправят документите за кредитчето. ГПР-то, кой ти го гледа.

Другото зло са кредитните карти. Човекът, със самочувствие и голяма доза показност, застава пред банкомата тегли парички за......поредната глупост. Или пък има кеш, ама друго си е да платиш ,напр. с Виза. Такса имало, лихвата соленичка, но пък лесно взети пари. После....изплащане.

Когато човек иска кредит първо трябва да си направи следните прости сметки: приходи 1000, разходи 500, месечната вноска по кредита 250-300, в зависимост дали такса управление е разхвърляна по месеци или еднократно платима. От там по обратния път си смяташ годините.

Как се процедира в много от случаите: вноска по кредита -700лв; мама и тате ще помогнат.

Кой да ги опази от тях самите?
Re: Краят на банковата идилия
26-05-2008 - 06:22:48
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> Uraa,
> Повече от 3 г. ползвам електронно банкиране в БГ и
> съм много доволен. Всичките ми карти (дебитни и
> кредитни) са безплатни при откриването на една или
> друга сметка.
> Няма никакви ограничения с валутните преводи към
> банки от целия свят и в БГ.
> Плащам над 17 позиции за комунални услуги вкл.
> данъци, такси и глоби. Мога да застана с лап-топа
> си пред който и да е банкомат, да влезна в ИТ през
> GSM-a си, да заредя картата си и вднага да си
> изтегля парите. Същото е и когато пазарувам в
> е-магазините. Единственото ограничение е, че
> превалутиране може да се прави само през работното
> време на банката по курса, който е обявила за
> деня. Отскоро се въведе и цифровия подпис, който
> струваше само 55 лв. Трансфера в друга банка
> закъснява максимум 3 дни.


Радвам се че има поне една банка да не взима такси за обслужване по дебитните и кредитните карти, коя е тая банка? SG Express [www.sgeb.bg] една от най-големите в БГ със сигурност не е.
Дай ми името й и ще ти кажа доколко е добра.




.[www.beinsadouno.org]
Re: Краят на банковата идилия
26-05-2008 - 12:31:12
DSKBank,
вложиха много пари за собствен софтуер!
Re: Краят на банковата идилия
26-05-2008 - 12:48:40
Muza

кой да ги опази ли? Самите банки да ги пазят, за какво са кохортите кредитни и нам кви си експерти. Не да раздават кредити на килограм, а после "ама тия лоши кредитополучатели не могат да си обслужват кредитите". Нали така пазят и себе си и финансовата система в цялост.

Пак казвам - потребителите са непрофесионалисти, не всеки ползва нет, не всеки е математик да се оправи в сложните банкови финансови еквилибристики. С всекидневна реклама за малоумници лесно можеш да промиеш мозъци и подведеш даже и Манго от Казичене с 5 лева в джоба да хукне за кредити. Някои банки и на такива дават. После Манго не му дреме, харчи за боклуци, надува инфлацията, банката после бяга да се скрие под полите на държавата, а го издухва средностатистическият данъкоплатец и кредитополучател, който се блъска да плаща и на банка и на държава за квот се сетиш..........

Нямам нищо против похватите на банките, нека ловят шарани, нека надуват балони. Когато стане обаче бум или мяу, тогава без двойни стандарти, да си плащат сметките сами и техните акционери.
Re: Краят на банковата идилия
26-05-2008 - 13:04:46
да,Комбат,ще дойде време и за дилемата-морално ли е да се спасява банка с пари на данъкоплатеца?
в англия го направиха.в сащ по скоро помагат,но не национализират.
какъв ще е подхода в бг?
по принцип не трябва да се помага на публична институция,но от друга страна тва късае цялата държава и авторитета на банковата система.
много е изписано на запад по този въпрос и двете страни са прави сами за себе си.
в бг няма инвестиционни банки-всички са само търговски и са пряко свързани с цялата система.
какво решение ще вземат като дойде времето?аз мисля,че ще помагат.
обаче тогава по добрите банки ще изреват яко,защото всъщност тва е нечестно за тях.помагат на некъдърниците и данъкоплатеца плаща за грешките на банката.
или изглежда,че олигуфрените биват защитавани,а кадърните банки-ощетявани от нелоялна конкуренция от страна на БНБ с евтини заеми за олигуфрените.

едно е ясно-акционерите във всички случаи би трябвало да изгърмят първо.

едно обаче ме плаши-кат ги знам управляващите БНБ кви са аборигени-по склонен съм да вярвам,че ще се допускат непростими грешки.
а в такива ситуции професионализма е от огромно значение.и най малката грешка струва в пъти по скъпо.
Re: Краят на банковата идилия
26-05-2008 - 13:22:11
zlostyr

айде да уточня

дали, колко и кои банки са в затруднение не коментирам, просто анализирам достъпна информация

Хампарцумяна споменава в интервю за някакво бъдещо преразпределение, ей така между другото.

В споменатаото от мен интервю също се споменават едни неща, ей така между другото.

Всеки може сам да си прави изводите. Не е въпросът дали аз или някой друг иска финансова и банкова криза и фалити, нещата просто се случват. В Щатите да не би да го искаха. До преди 1 година и там банките и инвестиционните компании рапортуваха бодро някакви страхотни печалби, а акциите на Беър Стърн струваха 50 пъти повече. Големи финансисти и икономисти предупреждаваха още тогава, но никой не ги слушаше. Сега същите те са звезди на всеки световен международен икономически форум. И първите въпроси към тях са "какво ще се случи?" и "какво да правим?"

Въпросът е кое е по-добре, дали ако назрява такава криза и у нас, не трябва да изгърми някоя прекалила с адреналина /и ипотеките/ банка, което да подейства отрезвяващо и на конкуренцията, и на пазара, и на правителството, и на БНБ. Да се изпусне парата един вид.

Или да се правим на ни лук яли, ни лук мирисали, " в света има криза, ние сме бетон", "България е остров на спокойствието и растежа", "правителството и БНБ ще помагат на банките", "никоя банка няма да фалира щото ще я подкрепим" и накрая не една, а всички банки да изгърмят, като един безкрайно надут балон. Нещо, което не вярвам някой разумен човек да иска. Все едно да казваш на някой твой служител или контрагент "ти си работи както прецениш, каквото и да свършиш/несвършиш, аз ще ти плащам и сметка няма да ти искам".


Същото важи и за имотите в частност. Там нещата вече взеха да се случват с ваканционните имоти и дали пазарът ще затихне, спадне и после стабилизира на някакво по-ниско равнище или просто ще се срути, зависи единствено дали ще продължи строителната епопея и банкеро-брокерската ипотечна истерия. smoking smiley
Re: Краят на банковата идилия
26-05-2008 - 13:29:03
Асене,

цяла тема сме посветили тук на банковия корифей Костов, бивш Виденов министър и настоящ финансов Нострадамус.

.....че тя Сашка Васева е по-голям финансист от него, още с песента "Доларите в марки" smoking smiley
Re: Краят на банковата идилия
26-05-2008 - 13:44:59
да-същите управляващи и после-защо пак се повтарят събитията?ами защото българина е искал това да стане-липса му вече 1997 и за тва е гласувал за същите...

аре чао от мене.пожелавам ви приятно форумстване-и на добрите и на лошите
Re: Краят на банковата идилия
26-05-2008 - 22:43:14
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> DSKBank,
> вложиха много пари за собствен софтуер!


Проверих им сайта, даже и да нямат някои от таксите на другите банки, имат доста други .............. даже не съм подозирал, че могат да съществуват такива.

[www.dskbank.bg]


..........................
4.1.
Издаване на дубликат на изгубен документ по клиентска сметка в поделението издател
10.00 лв.
EUR 5.00
4.2.
Издаване на дубликат на изгубен документ по клиентска сметка, в поделение различно от поделението издател
12.00 лв.
EUR 6.00
4.3.
Закриване на клиентска сметка при изгубен документ без издаване на дубликат в поделението издател
6.00 лв.
EUR 3.00
4.4.
Закриване на клиентска сметка при изгубен документ без издаване на дубликат, в поделение различно от поделението издател
8.00 лв.
EUR 4.00..................

Не знам за какъв документ говорят тук. Педполагам договор за отваряне на сметка.

..............................
13.7.
Спестовна сметка с растяща доходност "Мотив"
2.00 лв.
EUR 2.00
13.8.
Безсрочна сметка „ДСК Стимул”
5.00 лв.
EUR 2.50
.....................

Плащаш за да си откриеш сметка.

..............................
Преиздаване на карта – при изгубване, кражба, забравен ПИН
3.00 лв
EUR 1.50
USD 2.00
5.00 лв
EUR 3.00
USD 3.00
11.00 лв
3.00 лв
3.00 лв
3.00 лв
15.00 лв
EUR 8.00
USD 10.00
3.00 лв
3.00 лв

................................


?????? Никога досега не съм плащал цент за подобни "услуги". Сменял съм си Дискавър карта безплатно за да имам картинка на нея каквато ми харесва. Имах по едно време около 3-4.



..........................................
ДЕБИТНИ КАРТИ Maestro, VISA Electron, DSK-ISIC, DSK-ITIC, ДСК Старт, ДСК Тийн, ДСК Макс, Master Space, VISA Space, Стокови карти DSK Shopping, Vitrual Master Card / Virtual Visa (издадени към Авторизационния център на Банка ДСК)
Maestro/VISA Electron
DSK-ISIC
DSK-ITIC
ДСК Старт
ДСК Тийн
ДСК Макс
Master Space/VISA Space
Стокови карти DSK Shopping
Virtual..............................
Теглене на пари в брой в България от АТМ на Банка ДСК1
0.15 лв.
EUR 0.08
USD 0.09
без такса
без такса
без такса
0.12 лв.
Без такса
0.10 лв.
0.10 лв.
0.15 лв.
EUR 0.08
USD 0.09
2 %, мин. 10.00 лв....


Парцалев, показал съм само някои от таксите. Може да имат по-малко от другите банки в БГ, но са далеч, далеч повече от тези в УСА.



" ............Забележка: Съгласно разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари лицата (клиенти на банката), извършващи операция или сделка на стойност над 30 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, съответно над 10 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, когато сметката, от която ще се извърши плащането, се захрани в брой, са длъжни да декларират произхода на тези средства. За целта банката е длъжна да изиска от тях попълването на ДЕКЛАРАЦИЯ (формуляр) по чл. 4, ал. 7 и по чл. 6, ал. 5, т. 3 ЗМИП (по образец) преди извършването на съответната операция или сделка, с изключение на посочените в закона случаи.........."
[www.postbank.bg]#


30хил. лева. сделка и попълване на декларации за произход. .... Това е обидно и подигравателно към клиента. Сякаш банките са бюра за разследване и следене.
Такова нещо не съм чувал да има в УСА.

Чужденците и Българскит имигранти почти със сигурност няма да си държат парите в БГ.
Дотук, картината за нивото на обслужване на банките в БГ сам я виждаш каква е.
Ако искаш да напредваш, трябва да видиш къде са най-добрите и с тях да се сравниш.
И после да работиш да достигнеш и задминеш конкуренцията. Такива са икономическите закони за оцеляване.

(Относно липсата на ограничения на пари в чужбина без разрешение от БНБ ще го проверя. ЕС ДЖИ Експрес банк със сигурност ми казаха, че имат ограничения на дневни преводи.)






.[www.beinsadouno.org]



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-05-26 23:03 от Uraa.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход