Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

БНБ първо потвърди а после отрече новината за 1.10 лева за 1 евро

Публикувано от natchobg 
Re: БНБ първо потвърди а после отрече новината за 1.10 лева за 1 евро
23-05-2008 - 18:41:06
а за БВП - основният принос за увеличаването на ГДП (БВП) е вноса (т.е. задлъжняването) и строителството.

сега и двете ще се свият. Има услуги ако има кой да ги консумира. на пенсионерите и циганите каквато и услуга да им предлагаш няма да ти се вържат.

писал си: 'Образование, здравеопазване, застраховане, юридически и счетоводни услуги, транспорт'.

това за производството и услугите е малко разтегливо.
застраховането например не е услуга а продукт. не ти масажират гърба а ти продават полица/застраховка. софтуера какво е, услуга ли?

иначе си прав че може да скочат и тези цени, т.е все по-малко парици ще му остават в джоба на хората за имоти и материалните благинки дето са толкова скъпи сега, т.е нормално е те да поевтинеят за сметка на услугите.


Re: БНБ първо потвърди а после отрече новината за 1.10 лева за 1 евро
23-05-2008 - 19:58:54
куку, братче аз се отказах да коментирам тия наивни приказки на Селяк, не знам как ти имаш нерви да издържаш на такива сбъркани мнения. тук във форума има трима-четирима неудържимо некомпетентни хора, които говорят приказките си като машинки.
до скоро само четях, после реших и аз да се включа във форума, но вече ми е ясно, че колкото и да им даваш цифри и мнения на специалисти тези хора все тяхната си знаят... sad smiley не можеш да обориш невежите.
Re: БНБ първо потвърди а после отрече новината за 1.10 лева за 1 евро
23-05-2008 - 20:43:52
Г-н 987, изобщо не искам да споря с теб по това дали застраховкота е продукт или не. Не е важно какво мисля аз или ти, а какво разбират статистиката и БНБ за услуги. Айде поразходи се до там (сайтовете им), прочети и пак се върни.

Относно цените също не споря с теб. Да прав си, за българите е ултраскъпо и плащат много повече отколкото в Европа. Но това се отнася САМО ЗА ОСНОВНИТЕ стоки и продукти. Другото не ни касае защото нямаме пари за него, но то заема над 60% от БВП. Там цените са отчайващо ниски и посоката ще е само една - нагоре при първа възможност.

За имотите си прав. Не искам и да ги коментирам, но само човек, който изобщо не е идвал в България или познанията му се изчерпват със София и курортите може да твърди, че в БГ няма инвестиции в производство. Естественно, че в София няма да видиш цехове. Лично аз познавам даже хора, които си изнесоха производството от там в провинцията (Перник). Иди и се поразходи до Пловдив, покрай целия град във всички посоки никнат халета като гъби. И те уверявам, не са складове, търговски площи или офиси.

Ще ти дам един пример. Отскоро следя един нов бизнес, чийто присъствие допреди 1 година в БГ беше 0, просто го нямаше. Това е бизнеса със замразени тестени изделия (готови закуски). В момента по ТВ програмите тече бясна реклама на 3 фирми. Всичко се произвежда в БГ: Белла България - в чисто нова фабрика в Ямбол, Вита Фуудс - чисто нова фабрика в Свиленград и Чипита в Казичене. В същото време в БГ се появи и вносител (на унгарските Фурнети), които от 2009 също ще се произвеждат в БГ. Това е за по-малко от една година и само в един бизнес.

Естественно ти няма как да знаеш това и ти е простено, защото едва ли си ходил в Свиленград, Ямбол или Казичене.

Поздрави
Re: БНБ първо потвърди а после отрече новината за 1.10 лева за 1 евро
23-05-2008 - 23:23:08
Селяк,защо тогава цяла Бългярия се изтърси в София,а не си стои в цитирания от тебе икономически рай,като Ямбол,Пловдив и т.н.Дадения от тебе пример за инвестиция в производство е меко казано несериозен и дори малко смешен.Дай пример за сериозна и мащабна инвестиция ,с висока принадена стойност на произвеждания продукт и не на последно място с експортна насоченост.
Re: БНБ първо потвърди а после отрече новината за 1.10 лева за 1 евро
24-05-2008 - 08:46:14
Селяк ма ти наистина не си много в час и аз започвам да се възмущавам - защо коментираш неща за които нямаш информация, например че бизнесът със замразени тестени изделия бил нула в БГ преди една година. Белла произвежда такива поне от 1997 година със сигурност. През 1998 лично съм им помагал (доста пари похарчиха за реклама и промоушън да стъпят на пазара в Русия), за съжаление не се получи защото в същото реме тук проходиха такива гиганти в този бизнес, срещу които беше бесмислено да се борят и се оттеглиха в Румъния където доколкото знам имат добри позиции и до ден днешен.Ако знаеш колко банички съм изял със сирене и какво ли не през тази 1998 г, агитацията беше нагледна печеш на МW и раздаваш на народа. eye popping smiley
Re: БНБ първо потвърди а после отрече новината за 1.10 лева за 1 евро
24-05-2008 - 09:26:18
kuku987 Написал:
-------------------------------------------------------
> селяк много си зле с анализите, заеми се с нещо от
> което разбираш.
>
> всичките страни дето ги даваш за пример имат
> работещи икономики. Никоя няма дефицит от рода на
> този на Бг във външната търговия.
>
> айде да отвържем лева и да видим какво ще стане -
> ще скочи ли или ще падне спрямо еврото. Ти как
> мислиш?
>
> Това с цените в Бг е манипулация. В Бг е
> ултарскъпо по всякакви стандарти. това че цените
> били по-ниски от европейските може да се роди само
> в нечии болен мозък.
>
> икономиката на Бг не е никаква част от икономиката
> на европа, може да стане като се въведе еврото и
> се усили централната власт на европейския съюз.
>
> Освен това всички тези данни са част от миналото.
> В което огромни парични ресурси се изтърсиха в
> неразработената източна европа. Сега тези пари се
> оттеглят.
>
> изкупиха източна европа и я зарибиха с кредити -
> оттам дойде цялото мнимо богатство. и инфлацията.
> В момента в Бг почти всички значими и ключови
> предприятия се държат от западняци. раздадоха
> кредитите. Сега се сещай какво предстои - да им
> работиш и да си плащаш за кредитите и фасоните
> който ни раздаваш сега. Докато в зитираните от
> тебе страни парите отидоха в производства, в Бг
> всичко отиде в имоти. така че се сещай какво
> предстои сега като спрат паричните потоци.
>


Шпрехен, шпрехен, шпрехен ама файда никаква. Тук до скоро дори разни наивници спореха дали в момента се печатат пари ли не. И колкото повече дискутираме толкова повече хората си мислят, че факта, че бг икономиката се крепи на увеличаването на задлъжнялостта е спорен. Мислят си че е дискусионно дали цените на имотите, ще се сринат, убедени са че не е много сигурно дали валутата ще се обезцени. Въобще дебати текат и кризата пак ще ни е изненадала, като януарки сняг столичен кмет.
Re: БНБ първо потвърди а после отрече новината за 1.10 лева за 1 евро
28-05-2008 - 15:29:37
Макроикономически тенденции и перспективи пред валутния борд в България

"разиграхме примерен краткосрочен сценарий за нестабилност на валутния борд и кратко скицирахме възможните му ефекти в дългосрочен план. Данните, събрани до момента, показват, че преди всичко подобна криза е изключително малко вероятна. Независимо от нарасналия дефицит по текущата сметка, чуждите инвестиции по финансовата сметка проявяват силна тенденция да го компенсират в отношение почти точно 1:1, като създават условия за балансиране на платежния баланс. Същевременно изследването показва, че дори и при най-лош сценарий ликвидността на валутния борд е напълно достатъчна, за да финансира дефицит по платежния баланс в рамките 33-39 на сто от БВП в продължение на 3 месеца, което е достатъчно да се осигури прехвърляне и на неликвидната част от валутния резерв в ликвиден вид. При тази ситуация считаме, че стабилността на валутния борд не е застрашена значимо и главният риск за икономиката идва по-скоро от ефектите, които такава малко вероятна криза би имала върху реалната икономика."
Re: БНБ първо потвърди а после отрече новината за 1.10 лева за 1 евро
28-05-2008 - 15:36:37
Да ама видя ли кога е писана тази статия, преди една година мой човек оттогава много вода изтече.
Re: БНБ първо потвърди а после отрече новината за 1.10 лева за 1 евро
28-05-2008 - 16:05:58
Ivel Написал:
-------------------------------------------------------
> Селяк ма ти наистина не си много в час и аз
> започвам да се възмущавам - защо коментираш неща
> за които нямаш информация, например че бизнесът
> със замразени тестени изделия бил нула в БГ преди
> една година. Белла произвежда такива поне от 1997
> година със сигурност. През 1998 лично съм им
> помагал (доста пари похарчиха за реклама и
> промоушън да стъпят на пазара в Русия), за
> съжаление не се получи защото в същото реме тук
> проходиха такива гиганти в този бизнес, срещу
> които беше бесмислено да се борят и се оттеглиха в
> Румъния където доколкото знам имат добри позиции и
> до ден днешен.Ако знаеш колко банички съм изял със
> сирене и какво ли не през тази 1998 г, агитацията
> беше нагледна печеш на МW и раздаваш на народа.

Не само Белла произвежда замразени тестени изделия. Има и други, напр. "Нанди" Даже са по-хубави от Белла и имат много по-голям асортимент; просто не правят реклама, не знам защо. Може би разчитат на по-доброто качество
За тях нямам идея откога са на пазара. Лично аз ги купувам от около 2 години.

Има си ниши, но колко време играчът е само един?
Re: БНБ първо потвърди а после отрече новината за 1.10 лева за 1 евро
28-05-2008 - 16:57:23
Ivel Написал:
-------------------------------------------------------
> Селяк ма ти наистина не си много в час и аз
> започвам да се възмущавам - защо коментираш неща
> за които нямаш информация, например че бизнесът
> със замразени тестени изделия бил нула в БГ преди
> една година. Белла произвежда такива поне от 1997
> година със сигурност. През 1998 лично съм им
> помагал (доста пари похарчиха за реклама и
> промоушън да стъпят на пазара в Русия), за
> съжаление не се получи защото в същото реме тук
> проходиха такива гиганти в този бизнес, срещу
> които беше бесмислено да се борят и се оттеглиха в
> Румъния където доколкото знам имат добри позиции и
> до ден днешен.Ако знаеш колко банички съм изял със
> сирене и какво ли не през тази 1998 г, агитацията
> беше нагледна печеш на МW и раздаваш на народа.


Грешно се изразих. Ставаше въпрос не за "замразени тестени изделия" изобщо, а за готовите замразени баници с пълнеж. Покрай замразените кори и бутер-тесто може би са произвеждали и този продукт през 98, но истинското налагане на продукта, започна след пускането на новата им фабрика в Ямбол, през 2006 г. където направиха специална линия точно за продуктите с пълнеж. Фабриката на Вита Фуудс в Свиленград е построена през 2007г., а Форнети ще пуснат своята фабрика през 2009.


Kara Написал:
-------------------------------------------------------
> Селяк,защо тогава цяла Бългярия се изтърси в
> София,а не си стои в цитирания от тебе
> икономически рай,като Ямбол,Пловдив и т.н.Дадения
> от тебе пример за инвестиция в производство е меко
> казано несериозен и дори малко смешен.Дай пример
> за сериозна и мащабна инвестиция ,с висока
> принадена стойност на произвеждания продукт и не
> на последно място с експортна насоченост.


Провинцията изобщо не е рай, напротив продължава да си е пълна мизерия, но примерът не е нито несериозен, нито смешен, защото през изминалите 2-3 години цялата, повтарям ЦЯЛАТА хранителна индустрия се обнови на 100%. Повярвай ми, общо за страната става въпрос за страшно много пари. Тук не искам да убеждавам никого, че това са инвестиции с висока принадена стойност - не са, но това бяха НЕОБХОДИМИ инвестиции, наложени от високите изисквания на ЕС за хранителната индустрия. Без тях, при изтичане на преходните периоди, всички фабрики просто щяха да бъдат затворени. Същото се отнася и за транспорта. И там бяха наляти маса пари за обновяване на автомобилния парк. И пак по необходимост - със стари камиони в Европа просто не може.





Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход