Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?

Публикувано от viko 
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
13-02-2007 - 10:19:02
StefanB,

Не е съвсем ясно с мансардата - основното е не дали е стая за живеене, а дали има сантиарен възел - WC и баня. Иначе лесно и с малки разходи всеки таван може да стане на стая за живеене, ама ако ти се доходи до тоалетна...., бягаш долу в апартамента си smiling smiley

А мезоне може да стане ако тавана е над жилището и се избие плочата да се свържат с вътрешна стълба. Което е възможно в повечето случаи, но е трудоемко и иска сериозно преустройство на апартамента.
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
13-02-2007 - 10:36:58
Еличка,

Ако таванът има санитарен възел, нищо не пречи да го разделите реално (нотариално) от апартамента си и да го обявите за продажба отделно - винаги ще му вземете повече пари, отколкото като част от апартамента.

Ако обаче няма (не коментирам, че може да се иска съгласието на живеещите под него да се изведат комуникации до него и да се направи - те в 99 на сто от случаите не са съгласни), тогава си е таван - става да се усамоти човек след скандал с половинката и толкова smiling smiley По-ценен е, ако е над жилището ви, заради възможността да се приобщи към него чрез преустройство.

Така или иначе, мен самата като купувач брокери са ме омайвали с тезата "ама има таван, направен на стая, то си е още една стая" - е, не е! Не може да се обособи нотариално като жилище, не може да се даде под наем, не може да се ползва един ден от детето да си живее там само. Не е жилище. И най-важното - за да отида да си измия ръцете, трябва да мина 3 етажа по общото стълбище да си ползвам санитарния възел в основния апартамент. Все пак е някакъв плюс, де. Но за мен като купувач е с малък приоритет.
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
13-02-2007 - 10:40:42
При положение че тавана е само 9 кв. м., едва ли има смисъл да се прави стълба. Колко място ще остане...
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
13-02-2007 - 10:47:51
И това е така, Боби, но имайки предвид в много нови жилища какви са спалните smiling smiley - по 7-8 кв., може да се "изсмуче" място колкото за едно легло и един шкаф за бельо.

Така или иначе, старите жилища в центъра като правило имат и тавани, и мазета (явно това е било нещо като стандарт в строителството тогава), така че това не е някаква уникалност за мен като купувач. Пак казвам, важното е дали има изведени канал (битов и фекален) и вода, това вече, макар и само 8 кв., го прави ценен като отделно жилище.
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
13-02-2007 - 11:08:28
Една подробност за този таван на Еличка - зависи как е проектирана сградата. В повечето случаи таванският етаж е само от сервизни помещения - тавани (може има има сушилни за дрехи и общи тавани също) и няма изведени до него канал и вода изобщо - те свършват на последния жилищен етаж. Но има случаи, когато има изведен един общ санитарен възел на всички тавани - т.е. само един на таванския етаж, и тогава отделните тавани нямат свой, но могат да ползват общия. И могат да се обитават и дават под наем при тези условия - с общ санитарен възел на етажа - естествено, при по-ниска цена. Но задължително трябва да има достъп до един поне санитарен възел.
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
13-02-2007 - 11:26:24
Да, Joan, абсолютно си права за санитарния възел, аз приех, че е оформен такъв, евин вид, от само себе си, чом е обособен и пригоден за стая... Но няма невъзможни неща, не може да няма шахта на канализацията, която да излиза на покрива и въпросът е дали е наблизо и ще ли е проблем да се ползва за включване към нея. Виж с водата е въпрос на добра воля на съсед за да се изгради възел с водомер и да се отчита отделно, тогава става супер.
Хеле пък ако има възможност и за самостоятелен вход от таванската площадка...
Но това са само предположения и то оптимистични...
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
13-02-2007 - 11:50:04
StefanB,

Може да се изненадаш за колко хора санитарният възел в "таван за живеене" не е задължителен smiling smiley Поне моят опит при търсене на имот беше такъв. 3 жилища гледах с тавани, направени на стаи с прозорци (едната беше даже без никакви скосявания), но без санитарен възел. И ми ги рекламираха като голямо предимство на апартамента - като "самостоятелни стаи за живеене" - "можете да си живеете, да си давате под наем...". Аз питам "ами тоалетна и баня?", "е, няма....", "ама можете да искате от съседа отдолу", или "ама защо ви е, нали в апартамента има....".

Затова и отбелязах тази "подробност".
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
13-02-2007 - 12:16:50
Тинки Уинки Написал:
-------------------------------------------------------
> Чакай малко сега - тези 5% идеални части от
> стълбищата ли са или от земята?


Пише от мястото. Мястото е почти 600 кв.м. - 300 застроени и 300 двор.

Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
13-02-2007 - 15:11:14
изтрих се де



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-02-15 12:58 от Еличка.
Re: Право на строеж и собственост върху земя - каква е разликата?
14-02-2007 - 14:33:06
И аз smiling smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2007-02-15 17:57 от viko.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход