Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Възможно ли е продажната цена на имот да бъде под актуалната му данъчна оценка?

Публикувано от CHBG 
Възможно ли е продажната цена на имот да бъде под актуалната му данъчна оценка?
31-01-2007 - 17:29:21
Възможно ли е продажната цена на имот да бъде под актуалната му данъчна оценка?

Задавам този въпрос, тъй като адвокат, на който гласувах доверие и възложих да ме представлява при продажба на мой имот, ме убеждава да го продам на цена с около 2 000 евро под актуализиранта му данъчна оценка, излагайки различни аргументи: недовършеност на помещението по предназначение, липса на техническа документация, липса на необходимата височина поради обостоятелството, че проектът е правен преди 10 години. Може ли действително пазарната цена да е по-ниска от данъчната оценка и ако да, мога ли да оспорвам пред общината нереално високата данъчна оценка?
Re: Възможно ли е продажната цена на имот да бъде под актуалната му данъчна оценка?
31-01-2007 - 17:33:55
Всички данъци се дължат върху по-високото от двете данъчната оценка или реалната цена. Т.е. никой не ти пречи да продаваш и под данъчна оценка, стига да си платиш дължимите данъциsmiling smiley
Re: Възможно ли е продажната цена на имот да бъде под актуалната му данъчна оценка?
31-01-2007 - 18:05:28
vie siguren li ste, che toi ne/ advokatat/ ne kupuva imotat vi chrez podstaveno lize za sebe si ?

az bih se pritesnila malko :g:
Re: Възможно ли е продажната цена на имот да бъде под актуалната му данъчна оценка?
31-01-2007 - 20:10:38
Или не взима хонорар от купувача, например. Даркхорс е напълно права, трябва да потърсите независимо мнение от напълно страничен човек. Защо не се обърнете към агенция за недвижими имоти, срещу хонорар да в дада тяхната оценка!
Re: Възможно ли е продажната цена на имот да бъде под актуалната му данъчна оценка?
31-01-2007 - 22:19:56
мисля че няма възможност заради данък смет(който е процент от данъчната оценка),адвоката може и да има право че някои неща могат да се протестират пред администрацията ,но познавайки добре бюрокрацията шансовете клонят към 0,001%
Re: Възможно ли е продажната цена на имот да бъде под актуалната му данъчна оценка?
01-02-2007 - 17:57:48
Напълно е възможно реалната цена на даден имот да е по-ниска от данъчната му оценка. Все пак оценките се изчисляват само по това, какво сте написали в декларацията си и никой данъчен служител не идва на място да види за какво точно става въпрос. Тази разлика се получава често при имоти в окаяно състояние, но на `топ` място... при които само заради местоположението се повишават някакви там коефициенти за определяне на оценката.
Въпреки това - замислете се наистина, защо този адвокат Ви убеждава силно аргументирано да продавате на по-ниска цена smiling smiley Другите писали в темата, а Ви дали няколко насоки за размисъл winking smiley
Re: Възможно ли е продажната цена на имот да бъде под актуалната му данъчна оценка?
02-02-2007 - 14:10:34
Благодаря ти за отговора, Milamila.
Там е работата, че имотът не е в окаяно състояние, а просто не е довършен и това е отразено в данъчната ми декларация. Иначе сградата е нова, в експлоатация е от 1998 г. Аз просто си задавам въпроса може ли липсата на техническа документация у собственика, т.е. аз, може да бъде аргумент за цена по-ниска от данъчната оценка. Та нима всички собственици на недвижими имоти, строени преди 6-7 години, разполагат с техническата им документация и могат да я представят при смяната на собствеността им? Въпросите ми може би звучат наивно, но аз отдавна съм се изселил от България и просто нямам представа за реалностите там. Ето защо се опасявам да не стана жертва на хора, които уж са се клели да служат на Темида.

Re: Възможно ли е продажната цена на имот да бъде под актуалната му данъчна оценка?
02-02-2007 - 19:00:00
Е ти от юрист ли очакваш морал? Човек, който се е посветил на правото не знае какво е добро и зло, а само за какво могат да те осъдят и за какво неsmiling smiley
Присъединявам се към хората да смениш тактиката. Пусни обява, че продаваш имота сам, дай си емайл за връзка и като намериш купувач си намери кой да те предствалява.
Re: Възможно ли е продажната цена на имот да бъде под актуалната му данъчна оценка?
03-02-2007 - 18:40:25
Зависи от ситуацията.. ако например сте надстроили един етаж на къщата си, липсата на официална документация за строежа директно ви сваля цената, защото все едно не сте построили нищо smiling smiley
Във Вашия случай е най-добре да се свържете с неутрален консултант по имоти, който да Ви даде реална оценка на имота според неговото местоположение, състояние и други параметри. Ако тя се различава съществено от цената, за която Ви убеждава адвоката - направете си сам изводите smiling smiley
Re: Възможно ли е продажната цена на имот да бъде под актуалната му данъчна оценка?
03-02-2007 - 18:52:31
хм.. сега погледнах и в раздела за цените, където също е пусната темата... ако под `незавършено състояние` имате предвид, че магазина Ви е на замазка например, но сградата е завършена, има разрешение за ползване и обекта е със съответния статут, не виждам причина реалната Ви цена да е по-ниска от данъчната оценка. След като имате нотариален акт за имота си, не е задължително (макар да е твърде желателно smiling smiley ) да пазите конструктивни чертежи и друга техническа документация.
Клара правилно е дала съвет да се обърнете поне към 2-3 агенции да Ви оценят имота!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход