Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос относно студио, ателие и апартамент

Публикувано от baligo 
Re: Въпрос относно студио, ателие и апартамент
25-11-2006 - 11:49:29
vpetrishky Написал:
-------------------------------------------------------
> Разликата между апартамент и ателие е в
> предназначението на обекта. Ателието се ползва за
> индивидуална творческа дейност. И двете могат да
> се ползват като жилище стига да отговарят на
> условията на чл.40 от ЗУТ. Независимо, че един
> обект се е ползвал като ателие, той може да се
> ползва като жилище при условията на ал.6 на чл.38
> от ЗУТ:
> " Не се изисква съгласието на собствениците в
> етажната собственост при възстановяване жилищното
> предназначение на вече преустроени самостоятелни
> помещения и обекти за нежилищни нужди, изградени в
> заварена жилищна сграда. "
> Условието е вашето ателие да отговаря на чл. 40 от
> ЗУТ
> Чл.40. (1) Всяко жилище трябва да има
> самостоятелен вход, най-малко едно жилищно
> помещение, кухня или кухненски бокс и
> баня-тоалетна, както и складово помещение, което
> може да бъде в жилището или извън него. Допустимо
> е помещенията да бъдат пространствено свързани с
> изключение на тоалетни и бани-тоалетни.
> (2) Санитарни помещения над жилищно помещение, над
> кухня или килер за хранителни продукти се допускат
> само в жилището, което обслужват.
>
>
>


Благодаря за изчерпателните ви отговори. Мисля, че няма да може да му се смени предназначението и да стане апартамент за живеене, поради липсата на складово помещение, височината, която е около 2.50м, а освен това мисля, че има и някакво изискване за изложението, предполагам, че има изисквания и за прозорците и дневната светлина...

Сега обаче си мисля, че този имот не отговаря на чл. 38 (1), за да е вписан като ателие!!! При втори прочит на чл. 38 и разсъждавайки върху вашия отговор, че "ателието се ползва за индивидуална творческа дейност", а не е "обект за стопански и обслужващи дейности", значи има нещо гнило в Дания. Имота е в подземен етаж, а е ателие, което не е допустимо от:

"Чл.38. (1) В надземните етажи на жилищна сграда освен жилища могат да се изграждат и ателиета и кабинети за индивидуална творческа дейност, а в първия етаж, в полуподземния етаж или в подземния етаж - гаражи, по изключение трафопостове, както и други обекти и съоръжения на техническата инфраструктура при съблюдаване на санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания и на нормите за безопасност.
(2) Обекти за стопански и обслужващи дейности в новоизграждаща се жилищна сграда се предвиждат в подземния, в полуподземния и в първия етаж, ако са осигурени самостоятелни входове към тях и са съобразени със санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания."

Нещо май не е уреден както трябва този имот?
Re: Въпрос относно студио, ателие и апартамент
25-11-2006 - 12:18:15
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Ами ако е в мазето се замисли дали на теб ти се
> живее там - все пак си е мазе. А как изглежда, има
> ли бани и какви входове има си зависи от проекта -
> разгледай го.
> Нали въпросът ти беше може ли чичо Здравко да
> пише донос д ообщината , че живееш в ателие? Може
> да пише каквото си иска - никой не може да му
> забрани да пишие донос , че разработваш
> термоядрено оръжеи от ново поколение. Обаче никой
> не може да ти забрани да прекарваш по 24 часа в
> това ателие. Могат да ти забраня да вдигаш шум над
> нормата, да разработваш въпросното оръжие и
> подобни


Да разгледал съм го и смятам, че отговаря на очакванията ми. Аз ще го купувам с цел отдаване под наем. Нямам планове да живея там, но не е в това проблема. Сега май се оказва, че чичо Здравко яко може да ме прее...цака smiling smiley Той явно ще излезе много неприятен човек smiling smiley

Значи след последните твои разработки по темата спрях да се притеснявам за това, че е ателие и може ли да се живее в него. Но сега изникна един по-сериозен проблем- поне доколкото аз мога да се ориентирам в законите и разпоредбите, според чл. 38 (1) и (2), този имот изобщо не може да е ателие! Нямам представа как е записан като ателие. Или аз нещо не чета както трябва или тука има нещо уредено не според законите. sad smiley

Взех сериозно да размислям дали все пак не съществува вероятността да похарча една добра сума и след това да нямам доходи от наем. Което за мен си е сериозен проблем, дори доста сериозен, имайки предвид, че чичо Здравко не спи, а гледа на кого да направи мръсно.
Re: Въпрос относно студио, ателие и апартамент
27-11-2006 - 09:43:55
Защо да не може да е ателие?
Re: Въпрос относно студио, ателие и апартамент
27-11-2006 - 10:18:51
Ами защото така казва този член 38 и ако го чета и разбирам правилно, то в подземния етаж може да са само обекти за стопански и обслужващи дейности, а ателиетата, които са за индивидуална творческа дейност, се предвиждат в надземните етажи:
"Чл.38. (1) В надземните етажи на жилищна сграда освен жилища могат да се изграждат и ателиета и кабинети за индивидуална творческа дейност, а в първия етаж, в полуподземния етаж или в подземния етаж - гаражи, по изключение трафопостове, както и други обекти и съоръжения на техническата инфраструктура при съблюдаване на санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания и на нормите за безопасност.
(2) Обекти за стопански и обслужващи дейности в новоизграждаща се жилищна сграда се предвиждат в подземния, в полуподземния и в първия етаж, ако са осигурени самостоятелни входове към тях и са съобразени със санитарно-хигиенните, противопожарните и другите технически изисквания."

Въпроса е при положение, че така или иначе този имот е ателие по НА вече и съществува ли някаква възможност след намесата на чичо Здравко и ДНСК (примерно), да загуби този си статут и да се превърне в складово помещение. Не съм наясно с тези процедури и май доста се заплете тази работа...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход