Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Здравейте,

Тъй като съм пред сключване на договор за вземане под наем на апартамент (аз съм наемателя smiling smiley ) искам да знам откъде мога да видя стандартен договор между наемодател и наемател и да ме посъветвате за какво най-много трябва да внимавам и какви са най-разпространените измами. Благодаря много предварително!!!
Галя здравей,
Има различни източници на т.н. типови договори. Един от най-разпространените е сборникът на издателство "Сиела". Вече е старичък, но върши работа за навлизане в тематиката, поне заостря внимание по нещата, които са задължителни.
Не съм сигурен дали се предлага в момента, но от нета лесно ще намериш координатите на Сиела и можеш да ги питаш, какво предлагат в момента.

Ако отидеш на коя да е сергия, където предлагат правна литература - примерно в района на Съдебната палата е пълно, ще намериш различни източници по тези проблеми.

Дори когато става дума за наем, т.е. един не особено сложен договор, за предпочитане е да се отрази спецификата на отношенията - можеш да си сигурна, че винаги има такива. Просто животът е по-богат от всички човешки опити да го вкарат в някакви общи рамки.

Прочети какво ще ти предложат като проект НАЕМОДАТЕЛИТЕ и питай за конкретни неща. Трудно е да се излагат виждания и съображения общо (и във форум).

Измами ?
От твоя гледна точка следва да се убедиш, какво е качеството на този, който е застанал срещу тебе за скл. на договор - дали е собственик, дали представлява собственика или е упълномощен. Важно е !
Трябва да е недвусмислено ясно, че има право да ти отдаде под наем.

Уточнете механизмите за индексиране на цената. Това е особено важно, ако възнамеряваш да наемеш за по-дълго време.

Задължително се разберете относно правото за преотдаване под наем.

Искай отделен документ за всяка сума, която плащаш или предоставяш като гаранция.

Засечете показанията на всички измервателни уреди.

Опишете досадно подробно състоянието.

Вземете недвусмислено решение по плащането на портиерски, такса смет.

Разберете са за способите за прекратяване.

Успех !
Здрасти p_nachev,

Мерси за бързия отговор!!! Много силно ме интересува въпроса с документите за платена сума по наема. В смисъл какви квитанции могат да ми издават наемодателите.... при положение че са физически лица тези квитанции не трябва ли да са заверени и подпечатани.... и от кой ??? Ако една квитанция не е подпечатана за мен лично има силата на един бял лист хартия на който е написана сума и е подписан от получателя на сумата. Дали в действителност нещата са така обаче. Предполагам че въпроса ми звучи доста глупаво но досега съм получавала такива документи само от фирми и те си изглеждат точно така smiling smiley Как обаче са нещата с физическите лица.... confused smiley Дано се намери някой да ми отговори, ще съм много благодарна smiling smiley
Галя,
Има една приказка, че няма глупави въпроси, има глупави отговори.
Та, излиза, че аз съм в по-неблагоприятно положение. smiling smiley)

Липсата на печат на един документ не значи нищо. По инерция си мислим, че той има значение, но практически това не е така. Светът започва да го изхвърля като "идентифициращ и доказващ" атрибут. Поне в стопанския оборот това е категорично така. Американците вече не си правят труда дори да подписват фактурите си, да не говорим за печат - всичко се генерира електронно, с минимално човешко участие.

Всеки може да си направи печат от сканиран отпечатък.

За тебе е важно да получиш документ, дори по-добре да е написан на ръка, на който да се вижда ясно, кой е получил парите, колко пари, за каква цел и какъв период и основанието - договор от ........ и подпис.

Дали Наемодател е отишъл да си завери кочана с квитанциите в данъчното - това не е твой проблем, а негов. Ако дайде един момент, в който физическите лица ще имат право да доказват данъчно разходи, тогава би си заслужавало да се тревожиш. Няма да се случи скоро.

Съвсем друга работа е, ако ти като наемател си някаква фирма и искаш да получиш годни за осчетоводяване на разходи документи. В такъв случай би било препоръчително да накараш наемодател да си завери кочана с квитанциите.
Re: Къде мога да видя стандартен договор за взимане под наем на апартамент?
27-10-2005 - 12:39:44
avatar
Галя
поискай точно както ти казва p_nachev всичко до най-малката подробност.
Понякога да наемеш апартамент е по-сложно от колкото да си купишsmiling smiley
Поискай бележките за платените ток, вода, парно и телефон за последните три месеца за да не останеш неприятно изненадана. В договора, който обезателно трябва да подпишете включи клауза в, която собственикът няма право да те кара да напуснеш без двумесечно (поне) предизвсетие.
Защото луди има всякакви: "Ами дъщерята ще се жени и трябва да ги махам наемателите, че няма къде да живеят с нейния за това ще ви помоля другата седмица да си съберете багажа." - това е по истински случай.
За да не ви се случва и на вас внимавайте.
В Германия договорите за наем са по 7-8 страници...тук ако ги имаме си е екстра, а ако са подробни и са по-дълги от 3 страници това дори може да мине в графата: "Абе какви са тия толкова условия я по-добре някъде другаде да си търся тия ме съмняват!"
smiling smiley



Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-17 17:33 от Продавач.
Анонимен потребител
google
27-10-2005 - 15:47:19
пиши
договор за наем
и ще се учудиш колко много знае Google spinning smiley sticking its tongue out

тука има права и задължения:
[www.gelesoft.com]

тука има приемо предавателен протокол:
[www.triada.bg]

ей тука май най са се постарали
[www.aristo.org]
[www.aristo.org]

zdravei!Ako naema6 apartamenta 4rez posrednik (toes broker)-tova e negovo zadaljenie da izgotvi sa6tiqt.Koftito e v pove4eto slu4ai 4e naemodatelq e podgotvil svoi klayzi ot dogovora, koito trqbva da 4ete6 mnogo vnimatelno.Iziskai plateni smetki ot posledniq mesez.Ako si mnogo zatrudnen pi6i mi,6te ti pomogna
Здравейте
можете ли да ми изпратите на пощата примерен договор за наем на магазин.

Благодаря
Търся да видя договор за аренда моля ви ако някой знае къде да ми помогне. Предварително благодаря!!!
Здравей,

Договори свързани с имоти можеш да намериш в сайта imoti.com
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход