Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Апартамент или къща?

Публикувано от ida 
ida
Апартамент или къща?
18-08-2006 - 12:03:24
Здравейте! От известно време следя този форум, той е много богат и участниците са компетентни и с опит.
Бихме ли споделили вашите виждания относно това кое е по-добро или кое ще се окаже в бъдеще по-добра инвестиция - апартамент в централна градска част или къща извън града? Може би така е много общо казано, зависи от много неща, но все пак моля, споделете какво мислите по въпроса според вашия опит и вашите виждания за това как ще бъде в бъдеще. Благодаря!
Re: Апартамент или къща?
18-08-2006 - 13:39:05
avatar
къща много ясно

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-18 01:38 от Продавач.
Re: Апартамент или къща?
19-08-2006 - 10:29:13
Кое е по-добра инвестиция не знам, но определено апартамент в центъра е по- ниско рискова инвестиция.
За живеене аз лично съм за апартамент в центъра. Удобно и приятно като се изключи шума, но и той не е навсякъде. Излизам след вечеря от къщи и след 2 мин. съм в парка Заимов. Ако още ми се разхожда, след още 5 мин. съм в Докторската градина. Все по тихи и приятни улички, добра инфраструктура, въобще приятен "пейзаж".
Къща - само когато се пенсионирам. Сега като си помисля, всяка сутрин пътуване, разчет на времето и планиране кой кого ще води на училище, школи и уроци (и вземане после); само от мисълта ме заболява глава. И задължително ежедневно използване на кола - нещо което определено не обичам.
Re: Апартамент или къща?
19-08-2006 - 12:46:47
Не съм влизал отдавна във форума , но тази тема ми е интересна. Моят личен опит е от Варна и Ню Йорк, но съм убеден, че същото важи и за София. Nihonjin е прав, че покупката на апартамент в центъра е по-ниско рискова инвестиция, но и margin-ът е значително по-малък. Имам тухлен апартамент в широк център на Варна и за последните 8 години си е увеличил цената приблизително два пъти. Преди 8-9 години баща ми продаде апартамент в топ център на Варна /ул." 27 юли" / и построи семейна къща / около 1250 кв.м. РЗП в село Звездица / на около 7 мин. път с кола от центъра на Варна. За тези 8 години къщата си увеличи цената около 12 пъти. Подобни наблюдения имах и в щата Ню Йорк, Адирондак. Като че ли повишаването на цената при къщите, независимо от конструкцията им е относително по-голямо, отколкото при апартаментите. Все пак съм длъжен да отбележа, че за да живееш в къща, трябва да си работлив. Тоест за същите 24 часа на денонощие както при собственика на апартамент при равни други условия трябва да вършиш три пъти повече работа. Когато падне голям сняг в Ню Йорк собственикът на апартамент може да даде, ако реши бонус на портиера и да си гледа телевизия, докато собственикът на къща трябва да грабне лопатата, сам да осигури достъп до пътя, да почисти задължително пред къщата си , за да не се подхлъзне някои минувач, да нацепи дърва за камината и т.н. Дворът е грижа, отоплението е бреме, самата подръжка на къщата отнема повече време и повече средства. Къщата изисква повече работа, но и предлага по-голямо удовлетворение на собственика си и в частност на трите му големи лабрадора, които се чувстваха значително по-добре в къща с голям двор, отколкото в апартамент, пък бил той и на престижно място smiling smiley
Re: Апартамент или къща?
19-08-2006 - 14:14:33
Само човек който не е живял в къща може твърди че апартамента е добра инвестиция. Вчера минах през стария квартал - Младост и се замислих как изобщо съм могъл да живея там...
Re: Апартамент или къща?
19-08-2006 - 15:07:48
Здравко, има си уточнение - апартамент в Центъра.
За Младост и другите подобни никой не говори. М/у другото няма разлика дали живееш в Младост в София или в Младост в Габрово. И аз навремето (като студент) бях прекаран да живея 2 месеца в Младост 2 след 4 г. в Лозенец и 1 г. до Военна академия. Честно казано дойде ми нагорно.
Re: Апартамент или къща?
19-08-2006 - 19:39:06
По въпроса за инвестицията-къща в кварталите около София,трудно се отдава под наем и е много по-скъпо.Все пак апартамент може и за 100 000евро да купиш.
За живеене-никакъв спор няма,разбира се че къща.Няма съседи,който вдигат шум,цапат входа,паркират на твоето място,имаш голям двор ,и още безброй предимства.Ще се отнася до чистенето на снега....ами ако имаш къща за 300 000евро,нямаш ли 10 лева циганин да го изрине.....пари за хубава кола,която ще бъде удоволствие да шофираш и да ходиш бързо до центъра.
А по въпроса за престижа....ами в цял свят хората дори от средната класа живеят в къщи.За по заможните това е задължително.
Re: Апартамент или къща?
20-08-2006 - 14:04:07
ako kupuva6 za investiciq: do 3-ti etaj, w centralna 4ast, ako nqma6 tezi pari: parcel i si postroi ky6ta, no imai predvid , 4e cenite na imotite sa silno naduti i ako zakupi6 zemq ZA INVESTICIQ nad 60 eur/m2 i postroi6 ka6tq w/u neq za 450-550 eur/m2 invecticiqta ti 6te ti se warne bawno, a ako dawa6 imota pod naem - stoinostta mu kato investiciq trqbwa da otgovarq na shemata : stoinost imot = 120 naema.: parcel: 48 000eur (800 . 60eur/m2) + ka6ta : 120 m2 . 300 eur/m2 = naem ot 700 eur w pokraininite na sofiq. ne kupuwai na cena nad srednata, za6toto cenite sa neosnovatelno visoki i nqma kak da se zadarjat na pazara. v kvartali kato simeonovo i dragalevci, s obqvena sredna cena ot 140-180 eur, s kogoto i da e stawalo duma, nito edin 4owek ne si e kupil parcel prez 2006g za cena nad 90-120 eur/m2.
Proverqvai dobre dokumenti i ne zabravqi, 4e si imak konsultantski firmi , koito rabotqt tova. AGENCIITE NA SA KONSULTANTI. Ne si spestqvai taksi . I 100 lv. sa si 100 lv, za6to da gi metne6 v nqkoi "lulin 18"
Re: Апартамент или къща?
21-08-2006 - 11:30:35
avatar
Аз гласувам за къща с 2-те ръцеsmiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
ida
Re: Апартамент или къща?
21-08-2006 - 12:21:42
Благодаря много на всички, които дадоха мнението си. Постингите ви са доста детайлни и всеки дава своите причини за и против. Повечето са май за къща. Аз лично не съм убедена в нито едно от двете (и това е много лошо). Може би ще ги прочета още 5-6 пъти, за да ми дойде акъла в главата и да видя какво да правя. Ще се радвам и на още становища.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход