Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

продажба на дарен имот

Публикувано от zaiyyo 
продажба на дарен имот
30-03-2011 - 13:42:57
Здравейте. Имам следният въпрос: Майка ми притежава имущетво получено чрез дарение с право на ползване до края на живота им - от баба ми и дядо ми. Това имущество може ли да бъде продадено? Дядо ми почина преди 1,5г., баба ми е жива. Каква претенция може да има тя към това имущесво? С какво може да попречи на продажбата?Може ли да иска част от сумата след продажба? Ако може да има каквато и да е претенция какво може да се направи от наша страна за да и попречим?

Другата тема която също ме интересува е: имаме апартамент за продажба без наторален акт- документа който е представен е "Договор за разпределение използуването на съсобствен недвижив имот". В договора пише че: " При продажба на съсобствената част от имота на трето лице даденото съгласие за продажба по чл.33 се отнася и за използване на имота. При спор между страните се прилагат разпоредбите на чл.323с" тоест може да се продаде имота със съгласие на съсобственика- трябва ли да се пише нещо за съгласие? и с този договор може ли да се продаде апартамента или трябва да се извади наторален акт.?

Благодаря предварително за вашето съдействие.
Re: продажба на дарен имот
30-03-2011 - 14:30:51
Quote
zaiyyo
Каква претенция може да има тя към това имущесво? С какво може да попречи на продажбата?Може ли да иска част от сумата след продажба? Ако може да има каквато и да е претенция какво може да се направи от наша страна за да и попречим?

От въпроса Ви разбирам, че преди време родителите на майка Ви са й дарили къщата, в която живеят и след смъртта на дядо Ви искате да продадете въпросната къща. Така ли е?
Re: продажба на дарен имот
30-03-2011 - 17:55:47
avatar
Quote
zaiyyo
Здравейте. Имам следният въпрос: Майка ми притежава имущетво получено чрез дарение с право на ползване до края на живота им - от баба ми и дядо ми. Това имущество може ли да бъде продадено? Дядо ми почина преди 1,5г., баба ми е жива. Каква претенция може да има тя към това имущесво? С какво може да попречи на продажбата?Може ли да иска част от сумата след продажба? Ако може да има каквато и да е претенция какво може да се направи от наша страна за да и попречим?

Другата тема която също ме интересува е: имаме апартамент за продажба без наторален акт- документа който е представен е "Договор за разпределение използуването на съсобствен недвижив имот". В договора пише че: " При продажба на съсобствената част от имота на трето лице даденото съгласие за продажба по чл.33 се отнася и за използване на имота. При спор между страните се прилагат разпоредбите на чл.323с" тоест може да се продаде имота със съгласие на съсобственика- трябва ли да се пише нещо за съгласие? и с този договор може ли да се продаде апартамента или трябва да се извади наторален акт.?

Благодаря предварително за вашето съдействие.

Можете да продадете къщата, но само с бабата. Ако се съгласи някой да я купи, де!
И ако не ви е срам..........
Апартаментът, който искате да продавате, може и да няма нужда от н. а., ако всички останали документи, доказващи вашето и това, на съсобствениците ви, право на собственост, са изрядни.
Само че, много е трудно да се гадае без точни данни.
Да разбирам ли, че имате съгласие от съсобствениците да продавате на трето лице?
Значи ли това, че всъщност имота, в който сте вие, може да се ползва самостоятелно?
bah
Re: продажба на дарен имот
30-03-2011 - 18:45:26
avatar
Quote
камелия
Quote
zaiyyo
Майка ми притежава имущетво получено чрез дарение с право на ползване до края на живота им - от баба ми и дядо ми. Това имущество може ли да бъде продадено? Дядо ми почина преди 1,5г., баба ми е жива. Каква претенция може да има тя към това имущесво? С какво може да попречи на продажбата?Може ли да иска част от сумата след продажба? Ако може да има каквато и да е претенция какво може да се направи от наша страна за да и попречим?

Можете да продадете къщата, но само с бабата. Ако се съгласи някой да я купи, де!
И ако не ви е срам..........

"Само с бабата", ако бабата се подпише, инак нанайци.
Re: продажба на дарен имот
30-03-2011 - 23:18:26
Quote
zaiyyo
Здравейте. Имам следният въпрос: Майка ми притежава имущетво получено чрез дарение с право на ползване до края на живота им - от баба ми и дядо ми. Това имущество може ли да бъде продадено? Дядо ми почина преди 1,5г., баба ми е жива. Каква претенция може да има тя към това имущесво? С какво може да попречи на продажбата?Може ли да иска част от сумата след продажба? Ако може да има каквато и да е претенция какво може да се направи от наша страна за да и попречим?

Другата тема която също ме интересува е: имаме апартамент за продажба без наторален акт- документа който е представен е "Договор за разпределение използуването на съсобствен недвижив имот". В договора пише че: " При продажба на съсобствената част от имота на трето лице даденото съгласие за продажба по чл.33 се отнася и за използване на имота. При спор между страните се прилагат разпоредбите на чл.323с" тоест може да се продаде имота със съгласие на съсобственика- трябва ли да се пише нещо за съгласие? и с този договор може ли да се продаде апартамента или трябва да се извади наторален акт.?

Благодаря предварително за вашето съдействие.

Бабата да казва още колко смята да ви се пречка, ако е много, килърите вземат тънко напоследък.
По втория въпрос - при нотариус. Дано нотариуса да е по-грамотен от вас.
Re: продажба на дарен имот
31-03-2011 - 07:52:32
Ей, повдига ми се от такива хора!
Бабата и дядото работили цял живот, построили/купили имот, после най-вероятно с цел "детето" да не плаща данък наследство след смъртта им му го даряват, и то детето няма търпение да изчака да си получи наследството, ами ще изхвърли бабата на улицата, само и само да си осребри дареното "имущество".

Не забравяйте, че за зрелостта на едно общество се съди по отношението му към към инвалидите и възрастните хора.

@Имотко, последната ти "шега" не е особено уместна.
bah
Re: продажба на дарен имот
31-03-2011 - 11:25:34
avatar
Quote
Dimitar.
Ей, повдига ми се от такива хора!

+1
Първо - моралната страна
Второ - законовата
Re: продажба на дарен имот
31-03-2011 - 13:21:12
Нека Ви разясня Г-н Димитър. Не става въпрос за къща, а за малко помещение в което не живее бабата, на която сме осигурили топъл и уютен дом и не е изоставена. И моля когато не знаете за какво точно става въпрос да не правите такива коментари.Грозно е и със сигурност не Ви подхождат.
Re: продажба на дарен имот
31-03-2011 - 13:33:51
avatar
Quote
zaiyyo
Нека Ви разясня Г-н Димитър. Не става въпрос за къща, а за малко помещение в което не живее бабата, на която сме осигурили топъл и уютен дом и не е изоставена. И моля когато не знаете за какво точно става въпрос да не правите такива коментари.Грозно е и със сигурност не Ви подхождат.

Чакай, сега!
Ти не писа, че иде реч за " малко помещение", а че тя е дарила с право да ползва до края на живота си.
"Малко помещение" не е жилище, така че няма как да го обитава..............
Като задаваш въпрос, изясни нещата, не да гадаем.
Що се отнася до реакциите ни- ами, ти сам си написал, че хем искате да нарушите договора, хем искате да й попречите да получи някакъв дял от продажната цена, хем да парирате всяка нейна претенция.
bah
Re: продажба на дарен имот
31-03-2011 - 14:02:17
avatar
Quote
zaiyyo
Майка ми притежава имущетво получено чрез дарение с право на ползване до края на живота им - от баба ми и дядо ми.
Това имущество може ли да бъде продадено?
Дядо ми почина преди 1,5г., баба ми е жива.
Каква претенция може да има тя към това имущесво?
С какво може да попречи на продажбата?
Може ли да иска част от сумата след продажба?
Ако може да има каквато и да е претенция какво може да се направи от наша страна за да и попречим?

От всичките Ви въпроси лъха едно благородство.
Вижда се, че сте извисен човек, материалното не Ви блазни.
Баба Ви трябва да е горда с наследниците си!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-03-31 14:21 от bah.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход