Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Що е то брокер?

Публикувано от dicho 
Re: Що е то брокер?
15-10-2010 - 23:47:43
Quote
kasak
...
Аз ще преглътна правописната грешка в обява, но няма да приема за коректно и професионално, ако ме заведат на оглед на последен етаж, при положение, че ясно съм казал, че не купувам имот на последен етаж (говоря за блок - многоетажна сграда, а не еднофамилна къща). Съгласен съм да дам за предварително договорен срок ексклузивни права за продажба, но бих прекратил всякакви взаимоотношения с брокер, който без изричното ми съгласие "даде" обявата за продавания от мен НИ на свои колеги.

Всичко останало е понятно и нормално. Само това в червеното не ми е ясно.
Защо да дадеш на някого ексклузивни права като му връзваш ръцете?
Re: Що е то брокер?
16-10-2010 - 07:27:02
Quote
goro
Quote
kasak
...
Аз ще преглътна правописната грешка в обява, но няма да приема за коректно и професионално, ако ме заведат на оглед на последен етаж, при положение, че ясно съм казал, че не купувам имот на последен етаж (говоря за блок - многоетажна сграда, а не еднофамилна къща). Съгласен съм да дам за предварително договорен срок ексклузивни права за продажба, но бих прекратил всякакви взаимоотношения с брокер, който без изричното ми съгласие "даде" обявата за продавания от мен НИ на свои колеги.

Всичко останало е понятно и нормално. Само това в червеното не ми е ясно.
Защо да дадеш на някого ексклузивни права като му връзваш ръцете?

Не мисля, че искането на "изричното ми съгласие" означава връзване на ръцете. Опитът ми показва, че в България (а и не само) ексклузивитетът много често води до импотентност и това се отнася не само за НИ, а за всички сфери на търговията.

kasak
==============================
Да ставам ли брокер на НИ или не!??
[monitori.start.bg]
[projektori.start.bg]
[blog.kasakov.com]
Re: Що е то брокер?
16-10-2010 - 11:50:58
Quote
kasak
Quote
goro
Quote
kasak
...
Аз ще преглътна правописната грешка в обява, но няма да приема за коректно и професионално, ако ме заведат на оглед на последен етаж, при положение, че ясно съм казал, че не купувам имот на последен етаж (говоря за блок - многоетажна сграда, а не еднофамилна къща). Съгласен съм да дам за предварително договорен срок ексклузивни права за продажба, но бих прекратил всякакви взаимоотношения с брокер, който без изричното ми съгласие "даде" обявата за продавания от мен НИ на свои колеги.

Всичко останало е понятно и нормално. Само това в червеното не ми е ясно.
Защо да дадеш на някого ексклузивни права като му връзваш ръцете?

Не мисля, че искането на "изричното ми съгласие" означава връзване на ръцете. Опитът ми показва, че в България (а и не само) ексклузивитетът много често води до импотентност и това се отнася не само за НИ, а за всички сфери на търговията.

Грешно съм те разбрал. Не мислех че акцентираш на "изричното ми съгласие".
Re: Що е то брокер?
19-10-2010 - 16:20:14
Quote
ASSETION
каквито клиентите, такива и посредниците. Нали не смяташ, че вие клиентите сте по - различни ?

........................

КЛИЕНТА Е КАТО НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА - НАЙ-НЕБЛАГОДАРНОТО И НАЙ ПРОТИВНОТО КОПЕЛЕ Е КЛИЕНТАsmiling smiley
ОБАЧЕ ТИ СИ ДЛЪЖЕН ДА СИ ДОБЪР С НЕГО И ДА МУ УГАЖДАШ АКО ИСКАШ ДА МУ ВЗЕМЕШ ПАРИЧКИТЕ!

Тук господин БИГ-БРОКЕРСКИ-БОС сте си паднали на оная работа с такива лесни клиенти и тези неуредени закони...
Твоята фирмица в чужбина за няколко месеца ще бъде сдъвкана и изплюта, а ти ще си докер някъде smiling smiley


Горенаписаното в болд-италик-ъндърлайн РАЗБИРА СЕ Е ВЯРНО, НО ЗА ТЕБ ASSETION smiling smiley
бИХ казал, че си супер гадно и простовато копеле ... НО не го казвам, за да не се обидиш ...*smiley_ahh*

Клиентите са като хората ... правило №1 ... има и гадни, но преобладават нормалните и
добронамерени хора, които след като им се свърши работата си заплащат за услугата, а
не се ослушват като пръднал заек в люцерна, или пък да гледат да прецакат някой брокер, за
да си направят густо и да си докажат колко са велики. Ама свят широк ... хора всякакви, ти определено си комлексиран,
дано не се забелязва при контакт на живо, щото в нет-а си личи от 100 км ...*angel*
Re: Що е то брокер?
19-10-2010 - 19:29:04
avatar
може и да съм такъв - не мога да преценя smiling smiley
на десет клиенти един ако е рядко лайно и ти разваля за седмица кефа...
клиентите като цяло не струват
мислите си че имате верни клиенти ?
хаха smiling smiley тя и жена ви не ви изневерява да знаете,
а дъщерите ви не знаят какво е френска любов до 20-тата си годишнина?
не знам как ви е кеф да живеете в заблуда - аз поне съм реалист smiling smiley
А брокерите въобще са страхотни хора за които е по-важно вие да сте доволни от сделката, отколкото те да изкарат някой лев.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: Що е то брокер?
20-10-2010 - 16:32:47
В преглед на печата, една статия на труд отново е поразпалила страстите.
Статия, която нищо чудно да е поръчана от големи агенции, стремящи се към запазване и уголемяване на техния дял от този пазар, чрез ограничаване на участниците.

В момента в който брокерството мине на лицензионен режим отварям офос в Бг. Ако колегите от гилдията успеят да прокарат и всички сделки да минават през агенциите под предлог осветляването им ще открия два! Така де - ако не печалбите - доходите ще са гарантирани!
Мечти!... Поне докато сме част от ЕО...


Допуснах, че статията горе ще разпали страстите. Това което не мога да проумея е, как уж умни момчета като Злостурчо, се хващат толкова лесно на такава въдица.

Поняго се питам, дотолкова ли се е извратил българина издигайки до божество свободния пазар и интересите, интересите, интересите!...
Посредника, забележете посредника - представлявал интереси...
Защото всеки имал за цел да продаде максимално скъпо и да купи максимално евтино!
Повтарящите неолайнярските глупости явно не са работили никога на свободния пазар друго, освен в качеството си на работници - изпълнители!

Ще разгледам един хипотетичен случай.
Да речем, че съм собственик на два съседни парцела. На единият съм си построил къща в която живея, а другия съм решил да го продам.
Според нашите приятели с големите интереси, като продавач ще се стремя да взема максимално възможната цена. Ако мога да го продам два пъти по скъпо от нормалното - ще го направя!
Купувача пък ще се стреми да даде най-ниската цена. Ако може да измами и даде два пъти по-малко ще е щастлив!
Глупости, глупости, глупости на неразвити пубери!
Да допуснем, че нещата стават по-този начин.
Ами, нали утре съсед ще ми е човека, когото де-факто съм измамил с двойна или половин цена!
Да повтарям ли поговорката за съседството или според празните глави това са дрънканици на стари баби?
Ако е така - мамете съседите си и живейте спокойно и щастливо!

Всъщност, истината е съвсем различна.
Повечето купувачи и продавачи обслужвани от агенциите са хора като всички останали. Купуват или продават имот 1-2 пъти в живота си за свои нужди. И се стремят не толкова да реализират печалба в една имотна сделка, а да купят или продадат на справедлива цена.
Всяка оценка в една или друга степен е относителна. И "справедливата цена" като оценка също. И все пак тя се движи в едни определени към времето и от състоянието на пазара граници. В договарянето на тази справедлива цена участва посредникът, като неутрална и познаваща пазара страна. Може някой днес да иска да си купи на 149е/м на жълтите павета. Но към момента такава цена би била извън границите на справедливата цена. И няма такива продажби. Утре може да е друго. Но утре!

Мислех си, че този дето защитавал нещо се нарича защитник. Може и адвокат. И търговски преставител. Но нито едно от трите не е посредникът.


***

В другия форум, моя приятел Додо2 е отворил темата "Брокерски практики"
Додо е умно момче. Говори умно за програмиране, математика, средни цени и медиани... И тъй като с удоволствие чета умни хора решавам да проверя, колко умно говори за брокерските практики. Все пак за да отвориш подобна тема, нещичко трябва да поназнайваш.
И знае Додо. Как да не знае. Два случая е имал - и в двата се опитали да му продадат имот с неясна собственост!...
Понеже аз пък действително имам доста дълъг стаж на строителния и имотния пазар (25 години), се чудя как пък за толкова кратко време на наш Додо му се случва 2 пъти подобно нещо!
Да. В печата се срещат измамни оферти. Да. Може измамна оферта дори да е подкрепена с изрядни документи. Да. Даже на мен ми се е случвало да се опитат да ми пробутат такава оферта. (Веднъж клиент ми носи документи за имот на първа линия, на невероятна цена с въпроса да го купува ли. Срещнах се даже с продавача и нотариуса на продавача. Всички документи бяха перфектни! Ама съм от стара коза яре и тъй като знам, че такива цени няма се изстрелвам на 100км. в съответната горска служба - нищо, че имота е на плажа. Па се оказва, че горската служба от 50 години се съди с дядото-продавач - не взимам отношение дали дядото или горската служба е права! Но явно на дядото му е писнало повече да се занимава и прехвърля топката срещу "невъзможна цена")

И все пак, за 25 години, на мен ми се е случвало само веднъж да стигна до проверка на подобна оферта.
Всеки професионалст, още като види една обява, която не отговаря на показателите на съответния район знае, че става въпрос или за печатна грешка (пр. цена от 10е. вместо 10 000) или за измамници. И двете неща се установяват с един телефон!
Как на наш Додо му се случи с две оферти два пъти да се опитат да го измамят, при това без да е толкова дълго на този пазар. Единствения отговор, който мога да си дам, е че наш Додо, чете и се обажда само на подобни с "невъзможна цена" оферти. Дотолкова са и познанията му върху "Брокерските практики"

Господа,
моля отворете една тема "Космонафтски практики"!
Обещавам да пиша във нея.
Разбирам от тези неща, поне толкова, колкото погромист от имотен пазар!
Re: Що е то брокер?
20-10-2010 - 20:46:28
avatar
Абе от това което е споделил Додо има полза и то доста голяма (човек трябва гледа много внимателно и на много места). *drink1*
Re: Що е то брокер?
20-10-2010 - 22:54:33
Да гледа, като всеки българин да гледа най-много да не настине и да не се мине. Додо е звъннал на най-евтините обяви и е получил каквото е търсел.
Re: Що е то брокер?
20-10-2010 - 23:50:21
Quote
Брокеръ
Абе от това което е споделил Додо има полза и то доста голяма (човек трябва гледа много внимателно и на много места). *drink1*

Не става въпрос за ползата от това което споделил. Още по-голяма щеше да е ако беше назовал и агенциите.

Става въпрос за това, че от два (а и 20 да бяха - при да речем само 2 000 продажби от агенции, а те са повече от 10сетки хиляди всяка година) частни случая той внушава "Брокерски практики", което няма нищо общо с действителността.
Може да става въпрос за "Измамни практики"
По логиката на Додо и точно със същите основания, бих могъл да ги кръстя "Продавачески практики", а ако продавачите са погромисти или лекари "Погромистки практики" или "Лекарски практики" или "Адвокатски практики"... И всички тези кръщавания ще са толкова далеч от истината, колкото и Додо. Това е логиката на "всички са маскари" и безотговорността... Додова, Станчова, Пендова ... няма значение....
Re: Що е то брокер?
21-10-2010 - 21:39:13
Е, аз да се похваля, купих си жилище, и попаднах на чудесна брокерка-много сериозна, коректна и възпитана жена. За съжаление, и в тази професия като във всяка друга, некадърниците са повече от можещите и знаещите и е истински късмет, ако попаднеш на точния човек. Радвам се, че на мен ми се случи и го пожелавам на всички вас-клиентите, а на брокерите тук, разбира се, пожелавам-точни и добронамерени клиенти.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход