Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Оценка на имот

Публикувано от suevian 
Stefan
Re: Оценка на имот
31-05-2006 - 15:05:21
За Банката този апартамент има две стойности - реалната (по оценка) която тя залага задбалансово - обезпечението и по актива - равностойността на дадения кредит, което се явява за нея вземане, тоест парите които ти отпускат. Общо правило е второто да не е много повече от 80 % от първото, с оглед Банката да си хеджира риска докато изплатиш лихвата. След като тя си прибере принаденото (лихвата) вече всяка твоя вноска по главницата й е дюшеш и намалява риска й от пазарна обезценка от реалната цена, схващаш ли?
Пример - апартамент за 120000, отпускат ти за 20 год 100000, имаш да връщаш 150000. Първите 6,5 години връщаш лихвите плюс такси, дебитни карти, комисионни и всички там екстри. Банката залага средно претегления риск да спреш да плащаш след половината период на кредита, тоест тя ще си е събрала цената на услугата (лихвата), плюс още 40 месеца главница (около 26% от парите които ти е отпуснала) и за да си върне остатъка от главницата продава апартамента на първия явил се да го купи като всяка стотинка над 74000 лв й е екстра профит.
Не е лошо да имаш банка, а....???
И после защо все забравяли закона за заложните къщи....
Така че, за мен няма логика банката да натиска оценителя за ниска оценка, дори напротив, с тая конкуренция си счупват краката да дават кредити, нали така си връзват бизнеса за поколение напред....
Re: Оценка на имот
31-05-2006 - 15:19:14
Хубаво е да знаеш, че пазара често се манипулира чрез обявите в интернет. Така че по-добре проври дали няма да имаш съседи от малцинствата хем да ги търпиш, хем да се изплащаш кредита.
Re: Оценка на имот
31-05-2006 - 16:24:29
Стефане, недей така, че някой може да си помилсли, че банките са виновни за високите цени на жилищатаsmiling smiley
Stefan
Re: Оценка на имот
31-05-2006 - 17:44:45
E, то ще стигнем до яйцето и кокошката, както в повечето неща, така и тук.
Не, виновни няма, ако има изобщо и може да се нарече вина един естествен процес на изравняване на едни цени в една държава - БГ с цените на държавите в Европа - в условията на една отворена икономика, това беше задължително да стане.
Но мисля никой не би оспорил, че цените тръгнаха нагоре след като банките пуснаха кредита, а те пуснаха кредита след положителните рейтинги по времето на предпоследното правителство и преоценката на рисковия профил на страната, подобрявянето на икономическата среда и икономическата активност, съчетано, според мен с геометрично нарастващите възможности за взимане на пари под масата от кои ли не по ведомствата, като всичко това намираше реализация в имотите. Отделно и емигрантските пари, които стигат милиард годишно през сметки, колко са иначе дявол знае...
Но предлагам да не влизаме отново в 15-странични мнения за причината за ръста на цените на НИ, мисля, няма смисъл.
Исках да кажа, че ако и да не са виновници, банките са основни проводници - в това всъщност лошо няма, това е и ролята им, да опосредстват размяната, а не като в средновековието - три вида плащане - в кеш, в брой и на ръка.
Не че и сега ако питаш търговеца как предпочита, тои няма да каже горното, но вече всички са длъжни да имат ако не да ползват(въпрос на време е) сметки в банките. Но е показателно колко магазини на Витоша приемат плащане с карта - много малко... Дори Саламандър иска да теглиш пари от банкомата до тях. А при добро желание операцията по поставяне е безплатна, но не щат, да не са луди.
Re: Оценка на имот
31-05-2006 - 17:54:09
Quote

А при добро желание операцията по поставяне е безплатна, но не щат, да не са луди

по-скоро ще са луди ако се съгласят да имат POS терминал с тези цени на транзакции дето Борика ги въведе

клиентите също трябва да са луди да плащат с дебитна карта, щото при всяко плащане олекваш с 20 стотинки за комисионна на Борика. Верно 20 стотинки са нищо, ама сметни си ако правиш по 100 плащания на месец (колкото ми се струва е нормално)

Виж ако имаш карта дето е освободена от комисионни (т.е. банката ти ги плаща вместо теб) тогава е ок да искаш да плащаш така, щото само търговеца ще е набутан smiling smiley
krediten
Re: Оценка на имот
31-05-2006 - 20:01:28
Пример - апартамент за 120000, отпускат ти за 20 год 100000, имаш да връщаш 150000.

Kude gi davat tez kredite, da zema edin smiling smiley za 20 godini samo 50% oskupiavane? winking smiley
Re: Оценка на имот
24-01-2011 - 00:18:20
Ето ти експертите според мен , оцениха ми имота на добра сума а и за максимално малко пари. За това ето контакт с Експертен оценител на имоти и линк към цена на оценка на имот . Успех
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход