Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как да намерия имотът си???

Публикувано от ivanov26 
Как да намерия имотът си???
18-01-2009 - 15:14:50
Здравейте,

Попаднах в следният казос. Имам имот наследен от прабабами(която почина преди доста време), никой от роднините ми незнае каде се намира въпросният имот.
Единственото нещо, което знам за него, е че се намира в област Кюстендил с.Соволяно.

Наскоро се отбих до Кюстендил да проверя дали има начин да видя кадастъра за да мога да се ориентирам горе - долу каде точно се намира земята, но засъжаление достъпът до кадасърът ми беше отказан(НЕЗНАЙНО ЗАЩО). Доста време скитах по инстанциите в Кюстендил, безрезултатно. Оправданието да не ми дадът кадастъра беше, че първо земята трябвало да се тресира с колчета, за което трябвало да се обърна към фирма за трасиране. Въпросната фирма е само една в цял Кюстендил и работила 3 дни седмично.(няма как да се използва друга фирма трасиране защото само тази има лиценз от общината да трасира). Е аз се свързах с въпросната фирма, която ми каза, че без да знам каде точно се намира имотът ми няма как да го трасират.

Как мога да намерия моят имот?
Имат ли право да ми отказват достъп до кадасъра?
(Доколкото знам за София има направен електронен кадасър и всеки може да проверява в него).

Моля ви дайте ми предложения и съвети какво да направия?

Благодария ви предварително!!!
Re: Как да намерия имотът си???
18-01-2009 - 17:20:37
Хм, да малко е като Параграф 22. Не знам защо не ти показват кадастъра но пък и трябва да знаеш къде да гледаш...я виж с какви документи разполагаш и си хвани адвокат, задължително да е от Кюстендил, и да се е занимавал с имотни казуси при реституцията. Няма ли някаква стара скица или нещо, поне със сигурност трябва да има решение на поземлената комисия за реституирането на имота!?
Re: Как да намерия имотът си???
18-01-2009 - 17:37:08
А може би трябва да имаш удостоверение за наследници, в което да пише че си наследник на тоя имот и някаква стара скица,тогава да ти дадът достъп до кадастара и тая фирма,макар че всеки добър геодезист с номера на имота би могъл да ти го трасира, т.е. колчета.
Re: Как да намерия имотът си???
18-01-2009 - 17:57:30
Направо си е като Параграф 22, един затворен кръг.
Имам скица на имото и удостоверение за наследници, но без кадастър те са ми излишни eye popping smiley
Re: Как да намерия имотът си???
18-01-2009 - 18:06:17
Тцъ, не би трябвало да е така, вдигни им един скандал,кажи че искаш да подадеш документи за нова скица,да видим как ще реагират.
Re: Как да намерия имотът си???
18-01-2009 - 18:31:31
Доколкото знам в новите скици има GPS координати на мястото, самоче вупросните координати се вадат от геодезистите който незнаят, каде ти е имато освен, ако не им кажеш.

Аз даже се опитвах да открия съседите ми по земя в селото, но явно от доста време не живеят в селото.
Re: Как да намерия имотът си???
18-01-2009 - 18:37:45
Иванов , ако имота е земеделска земя , иди в поземлената комисия. Кадастъра са ползвали инфо от там . Провери да ли кадастралната карта е качена на електронен носител.
Дори вече да са си свършили работата , поземлените комисии са служба към общината.
Re: Как да намерия имотът си???
18-01-2009 - 19:09:11
До колкото знам ще се прави кадастър на Кюстендил, но без околните села. За кадастрална програма съм сигурен, че имат. Когато бях в поземляната кумисия видях че работиха на нещо подобно, но ми отказаха достъп до там *xxx*, спомням си, че имаше много линиики на монитура (нещо като граници на имоти).

Знаете ли дали имам право да видя кадастъра?
Имат ли правно основание да ми пречат?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-18 19:11 от ivanov26.
Re: Как да намерия имотът си???
18-01-2009 - 19:50:24
avatar
ivanov26 Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,
>
> Попаднах в следният казос. Имам имот наследен от
> прабабами(която почина преди доста време), никой
> от роднините ми незнае каде се намира въпросният
> имот.
> Единственото нещо, което знам за него, е че се
> намира в област Кюстендил с.Соволяно.
>
> Наскоро се отбих до Кюстендил да проверя дали има
> начин да видя кадастъра за да мога да се
> ориентирам горе - долу каде точно се намира
> земята, но засъжаление достъпът до кадасърът ми
> беше отказан(НЕЗНАЙНО ЗАЩО). Доста време скитах по
> инстанциите в Кюстендил, безрезултатно.
> Оправданието да не ми дадът кадастъра беше, че
> първо земята трябвало да се тресира с колчета, за
> което трябвало да се обърна към фирма за
> трасиране. Въпросната фирма е само една в цял
> Кюстендил и работила 3 дни седмично.(няма как да
> се използва друга фирма трасиране защото само тази
> има лиценз от общината да трасира). Е аз се
> свързах с въпросната фирма, която ми каза, че без
> да знам каде точно се намира имотът ми няма как да
> го трасират.
>
> Как мога да намерия моят имот?
> Имат ли право да ми отказват достъп до кадасъра?
> (Доколкото знам за София има направен електронен
> кадасър и всеки може да проверява в него).
>
> Моля ви дайте ми предложения и съвети какво да
> направия?
>
> Благодария ви предварително!!!

Имаш ли решение за признаване на собственост?
Имаш ли решение за възстановяване на собственост, придружено със скица на имота и въвод във владение?
Ако, да, то отиди в поземлената комисия, покажи им ги и на тяхната карта на землището те ще ги намерят по номера на масива и на имота ти, записани в документите ти. От там ще ти дадат и координатите на имота ти.
С тези координати ще отидеш в поддържащата фирма, която да го трасира.
Ако не сте си търсили имота, а само имаш документ за собственост на прабаба ти, значи че земята попада в графата "неидентифициран имот в реални граници".
Тогава само поддържащата фирма може да те спаси, но трябва да си платиш добре. За да те нанесе в местността, в която се намира имота- там, където е останало свободно място.
Ако не си оправиш собствеността, след 10г. става общинска.........

Re: Как да намерия имотът си???
18-01-2009 - 20:36:03
Ако някой се е настанил вече в твойта земя?

КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИ СОБСТВЕНИК
НА ЗЕМЕДЕЛСКА ЗЕМЯ, АКО В НЕГОВИЯ ИМОТ СЕ Е САМОНАСТАНИЛ ДРУГ
Не са малко случаите по селата, когато се навлиза в чужда земя с цел частично или пълно завладяване на имота или ползване на благата му. Познати са и други закононарушения като прокарване на мек път за влизане в имотите или унищожаване на знаците (бетонни, железни или дървени колчета) с цел да се разширят парцелите за сметка на съседите.
Как може Собственикът да си потърси правата без да занимава съдебната институция?
Ощетеният Собственик внася при кмета на общината жалба, придружена от ксерокопие на скицата на имота,
решението на Поземлената комисия и Протокола за въвод. При подаване на тези документи непременно се изисква входящ номер на жалбата.
До един месец от датата на подаване кметът трябва да реши дали жалбоподавателят има право и да издаде заповед до самонастанилия се да освободи имота. Ако провинилият се (ответникът) изпълни заповедта, той няма да плати глоба. В случай, че откаже да напусне нивата, кметът е длъжен да потърси съдействие от РДВР. Ако пак не успее, ощетеният Собственик може да се обърне към Междуведомствената комисия за защита на земеделските земи. Тя е последната инстанция, която решава чие е правото. Нея може да потърси и ответникът, ако смята, че парцелът е законно негов и кметът е издал неправилна заповед.
В състава на комисията влизат представители на областната управа, на РС "Поземлена реформа", на Поземлената комисия, на служба ТСУ, на Националната полиция, а при някои случаи участва и прокурор. Когато Комисията вземе решение, то се изпраща в Регионалната областна служба, която издава наказателно постановление за виновния. Глобите са от 2000 до 10 000 лв. При особено тежки случаи, когато виновният не отстъпва чуждия имот, се налагат допълнителни санкции от 500 до 2000 лв.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход