Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как да разберем дали една сграда ще има А16 в бъдеще

Публикувано от novo 
Как да разберем дали една сграда ще има А16 в бъдеще
19-09-2010 - 00:38:05
Здравейте!

Според вас какви може да са причините една сграда да няма акт 16. Извинявам се за глупавия въпрос, но не съм много наясно. Започнах да се светвам напоследък, че и някои боркери не са наясно, а ще си купувам жилище и това ме вълнува.

Причините, за които аз се сещам са:

* недостатъчен финансов ресурс на инвеститроа да завърши сградата
* нежелание на инвеститора да завърши сградата и да я оформи документално
* сградата не отговаря на изискванията за приемане

Искам само да се обоснова защо задавам подобен въпрос. От огледите, на които съм ходил, всички брокери и строители ми казват "ще има акт 16 до еди колко си време". Това, което искам да знам е какви са причините за липсата на този документ и КАКВИ СА ИНДИКАЦИИТЕ, по които може да се съди ще бъде ли издаден скоро или не.

Предварително благодаря. Надявам се тази тема да бъде полезна и за много други хора
Re: Как да разберем дали една сграда ще има А16 в бъдеще
19-09-2010 - 01:21:02
Най-вече първият и третият вариант. Имам приятелка, която си купи много евтино жилище без Акт 16, но не от строител, в сградата вече беше живяно десетина година и явно собственикът много е държал да се отърве от апартамент с толкова неизвестни. Въпреки, че от доста години кооперацията е населена, стъбищата са на цимент, с някакви пригодени перила, на които ако се облегнеш като нищо ще полетиш между етажите. Стените на входа са на шпакловка и замазка, а стените на самия апартамент са толкова криви, че не ми е ясно що за инвеститор и що за майстори са строили всичко. Не смея и да мисля, как са ляти основите и с какви материали се е работило, вътре всико е напукано, мазилката пада. Приятелката ми твърди, че тази сграда никога няма да получи Акт 16. Да се купува без разрешение за ползване си е риск. Гледам обяви за жилища, на които пише-Акт 16 до март 2010, сега кой месец сме?!
Re: Как да разберем дали една сграда ще има А16 в бъдеще
19-09-2010 - 10:36:36
Да така е. Аз не съм фен на идеята да се купува жилище на акт 15, просто защото е по-евтино. Рисково е.

Работата е там, че си харесах един апартамент страшно много, но е на акт 15. По какво можем да съдим дали сградата ще вземе а16. Може би по "историята на инвеститора" или де да знам..smiling smiley
Re: Как да разберем дали една сграда ще има А16 в бъдеще
19-09-2010 - 12:15:37
Акт 16 е последният етап от строежа на една сграда.Докато има непродадени апартаменти,няма да има акт 16..просто защото някой трябва да плаща данъците за тях.Кривината на стените...принципно има отношение,защото там има нормаиви...но това никой не го гледа на практика-цялата процедура е само по документи.
Re: Как да разберем дали една сграда ще има А16 в бъдеще
19-09-2010 - 13:50:14
Добре, но сградата, в която живее моята приятелка е населена от десет години, няма свободен апартамент. Тя самата е там от 3-4 г, втори собственик на апартамента . Аз също съм живяла в моето жилище около година без акт 16, но сградата е малка и сме само двама собственици, аз и инвеститора. Бяха подадени всички необходими документи, но разрешението се бавеше, е, в крайна сметка, стана по онзи начин, по който не е редно да става, но се видя, че иначе може и да не доживеем разрешение за ползване. Ако трябва да бъда честна, уплаши ми се окото да гледам как придвижването на всички, абсолютно всички документи стана по втория начин, но живеем в България все пак.
Анонимен потребител
Re: Как да разберем дали една сграда ще има А16 в бъдеще
19-09-2010 - 15:00:06
Виж откога е Акт 15 и оттам си прави сметка дали изобщо някога ще има Акт 16.

Примерно ако Акт 15 е отпреди 2 години - забрави за Акт 16.
Re: Как да разберем дали една сграда ще има А16 в бъдеще
19-09-2010 - 15:01:24
Пак пълните форума с глупости. Ако по строителството на една сграда всичко е наред, акт 16 /всъщност разрешение за ползване или удостоверение за въвеждане в експлоатация/ се получава лесно от подаване на документи до получаване на разрешението минават не повече от 2 м. без никакви рушвети. Тук е мястото да кажем, че ЧЕЗ са за убиване. Само те могат да забавят приемането с 6-12 месеца.
Да се живее в сграда без акт 16 може временно, да се купи имот в сграда, която не е приета от години, е пълна глупост, която е оправдана само ако съвсем нямаш пари.
Да се купи имот на акт 14 или акт 15 не е страшно, ако строежът върви по график, даже това е обичайна практика. За данъците също е пълна глупост, те са малки и не оправдават да не се въвежда сградата в експлоатация, само за да се пести от данъци.
Re: Как да разберем дали една сграда ще има А16 в бъдеще
19-09-2010 - 15:06:07
novo - причините имат значение но не толкова голямо.Просто в момента избягвай офертите без акт 16.Просто в тази криза има опасност да купиш апартамент и да неможеш да живееш в него , доста дълго време.Независимо дали , сграда неотговаря на изискванията или строителя няма пари да я довърши.Ще ти дам и пример.
Преди 5-6 месеца , търсехме на приятел апартамент.Попаднахме на готова сграда , пред акт 16 , за който инвеститоро се кълнеше че до месец - два ще го има.Магазините в сградата бяха негови и той бързаше да ги пусне в действие , за да може да вади пари от тях.Не му стигаха пари за тази процедура и продаваше един от апартаментите , които беше запазил за себе си.Отказа се , не само поради липсата на акт 16 , но и по друга.Тази седмица , минавах от там и реших да проверя какво става.Сградата беше все още със строителните заграждения , пазача , и неовършените неща.

Така , че бягай далеч от тези оферти.Според мен.
Re: Как да разберем дали една сграда ще има А16 в бъдеще
19-09-2010 - 15:09:46
Imotko съжалявам , че пак с теб ще се захапя.Но колко сгради в момента вървят по график.

И тук е мястото да се извиня и аз за " идиот ".Не ми е работата да присъствам по форуми , за да ръся обиди.Но когато след мой пост е написана " глупост " , без да е аргументирана - побеснявам.Извинявай.
Re: Как да разберем дали една сграда ще има А16 в бъдеще
19-09-2010 - 15:21:18
Quote
novo
ще си купувам жилище и това ме вълнува.

Здравейте!
Щом ще купувате жилище, ето Ви един безплатен съвет от мен: не си и помисляйте да купите дом без акт 16. Каквото и да Ви обясняват брокери, строители и прочее експерти - в момента подобна покупка е почти сигурен фал.....
В този смисъл темата за акт 16 е безпредметна и не трябва да Ви вълнува!
Лек денsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход