Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отдаване под наем и профил на клиента

Публикувано от Yavor@ 
Отдаване под наем и профил на клиента
06-04-2011 - 21:03:14
Привет,

Търся компетентно мнение по въпроса със отдаване под наем. Имам няколко апартамента на едно място които бих желал да отдам по наем. Не съм склонен да бързам и бих искал да си подбера клиентите правилно за да намаля риска. Може ли някой да ми даде съвет за потенциални изисквания към наемателя, преди да се встъпи в договорни отношения? Например:

- Препоръки (2) от предишен наемодател
- Някакво доказателство за наличност на достатъчни твърди месечни доходи
- ...
- ...


Мерси
Re: Отдаване под наем и профил на клиента
06-04-2011 - 23:46:25
avatar
Човек, ти какво си решил всъщност да правиш - да отдаваш под наем или да ловиш паяци?

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Отдаване под наем и профил на клиента
07-04-2011 - 00:37:54
smiling smiley Е, по наем да давам. За паяците не знам.

Но съм в правото си да си избирам кой ще ми е наемател. Както е навсякаде по света. Не мисля, че дори е необходимо да обяснявам защо - неплатежоспособни, без работа, с огромни непогасяеми кредити - кой иска такива?

Та ако имаш отговор на това което попитах - супер. За паяците може да си говорим друг път smiling smiley
Re: Отдаване под наем и профил на клиента
07-04-2011 - 09:13:00
Абе то хубаво, ама е интересно колко е приложимо това в България. За препоръки просто не ми се мисли какво ще ти дадът (предполагам и нотариално заверено ще го искаш :}) Инак за доход може да искаш, но личното ми мнение е, че така точно най богатите и платежоспособни ще изгониш (все пак малко хора ще си покажат реалния доход, особенно ако са над средните заплати, защото гледат да не се набиват на очи), а и едва ли ще искат хазайна да им знае дохода и след някой месец да му каже "ей земаш маса суха пара, дай да ти дигна наема с еди колко си лева, няма да го усетиш".

Все пак ще е хубаво да споделиш в последствие какво си направил и как се е отразило върху наемателите.
Re: Отдаване под наем и профил на клиента
07-04-2011 - 17:13:22
Само и единствено лична среща. Говори, задавай повече въпроси, какво работят, от кога са там и т.н. гледай как се държат и ти отговарят, как са облечени. Ако човек е чист и спретнат това обикновено е показател за отношение към дом, кола, и т.н.
Аз имам познати в банка и съм правил проверка на отпуснати кредити и неизплатени такива, това също е от полза понякога.

Това с препоръките е рядкост. Аз бих издал на коректен наемател, но не съм сигурен че бих се доверил на такава. Представи си, че е издадена от братовчед му с който са расли от деца - ще се обадиш по телефона и ще чуеш всичко което ти се иска, ама дали ще е така в действителност?
Re: Отдаване под наем и профил на клиента
07-04-2011 - 20:28:23
avatar
Депозит задължително при намиране в размер на 1 месечен наем. Следи си партидните сметки дали имаш редовни постъпления по тях за комунални услуги. Абсолютна твърдост при сроковете за плащане. Ако шикалкави, веднага поемай постъпки към разваляне на договора. Щом до сега не си ги отдавал, значи не си много на зор. И аз имам празни помещения в момента и не бързам да ги отдавам преди да ги освежа.
Re: Отдаване под наем и профил на клиента
08-04-2011 - 05:39:27
Добри отговори, мерси. Знам каква ни е ситуацията в страната и че това с препоръките звучи малко странно. Все още не сме достигнали до това ниво но все отнякаде трябва да се почне. Ясно ми е, че дори и да се вземат много защитни мерки, пак няма сигурност, но тук става въпрос какво мога да направя за намаляването на риска.

А що се отнася до това че много хора няма да искат да си кажат/покажат доходите... така е. Единственото от което аз се интересувам е да може потенциалният наемател да може да си позволи наема а не да отделя 80% от дохода си за него. Жалко, че нямаме кредитна система като в някои други страни която може да се ползва от всички а не само от банките. Това би решило доста проблеми.
Re: Отдаване под наем и профил на клиента
08-04-2011 - 06:39:44
Абе как ще се ползва от всички, това къде, ти чуваш ли се какво говориш? Ако изкарваш 100 хиляди на месец, ще искаш ли всички пияндета в квартала да го знаят?? Щяло да му решава проблемите. Ами поискай наема за 10 години напред и си реши проблемите.
Re: Отдаване под наем и профил на клиента
09-04-2011 - 04:23:28
Да Боби, точно така. Ако се разходиш малко извън страната ни ще го видиш сам. При апликация за наем ти проверяват кредитното досие, т.е дали си плащаш задълженията, навреме ли, и т.н. Какво толкова те учудва? Ти ако си даваш апартамента по наем няма ли да те е грижа кои го наема и дали е завличал банки, фирми и т.н преди това?
Re: Отдаване под наем и профил на клиента
09-04-2011 - 11:49:40
avatar
Във всяко начинание си има известна доза риск, не знам да има такова с нулев.
Та нали, именно в тази връзка, за да се защити наемодателят от недобросъвестни наематели се оставя и първоначален депозит като застраховка, когато се сключва договор за наем, изясняващ отношенията между страните, с клаузи за компенсиране на щети?

Какво повече искаш от това?

Досиета, препоръки, извлечения от банкови сметки..., започни тогава и да искаш автобиография, недицинско свидетелство и такова за съдимост, както и мотивационно писмо от наемателя.:]

А после седни и чакай да ги получиш.
Бая паяци ще има да ловиш, дорде в имота ти влезе наемател тогава.

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход