Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Прекомерното застрояване на курортите

Публикувано от Joan 
Прекомерното застрояване на курортите
19-09-2005 - 17:34:17
не било само наш проблем, както се оказва. Вчера в самолета от скука зачетох печатно издание на The Economist - е, нали това бил един от признаците за "светнат" индивид, както ни убеждават някои наши сънароднички, пребиваващи на острова. Чета си аз списанието (в скута на съседа по място, като в комедиите с Остин Пауерс smiling smiley и какво гледам - заглавие "Costa Del Concrete" - зачитам вътре - еми горе-долу същите писнаия, дето се спрягат за Слънчев бряг и прочие наши курорти обект на презастрояване. Забележете, колеги, статия не беше в минало време, а в сегашно!

Е, понеже кацнахме, не можах да дочета докрай, та рекох да изровя нещо от ел. версия, ама ниц! само това намерих, и то с абонамент:

[www.economist.com]

Идеята поне стана ясна - пак не сме открили ние топлата вода winking smiley
Re: Прекомерното застрояване на курортите
19-09-2005 - 22:45:45
Има една програма, казва се Google Earth (earth.google.com), с която можеш като от самолет да наблюдаваш много места от земята. Изкушен съм на тема туризъм. Та си направих труда с тази програма да си направя виртуално пътешествие по нашите конкуренти на темата туризъм. Гърция - има места където с километри има само плажна ивица и без застрояване (гора + плаж + море), Италия - много застроено, това което ми направи впечатление километри плажна ивица с чадъри. Испания - континенталната част има ниско строителство като нашите малки южни градчета а не като Сл.бряг например. Имаи много големи пространства които са без застрояване на бреговата линия, а имат чудесен плаж. На островите ниско строителство с много зеленина (явно са на по заможни люде). Адриатика - много зеленина и красота.

Такива чудеса каквито се творят в момента около Св.Влас, Сл.бряг поне на друго място не сам видял.
Re: Прекомерното застрояване на курортите
20-09-2005 - 08:26:15
Joan, защо не ни оставиш поне тази гордост - че ние единствени правим безобразно застрояване от алчностsmiling smiley
Да не говорим, че така всеки дето застроява безобразно има оправданието, че и на други места е така - значи е нормално. Не знам дали ти е направило впечатление, но в БЪлгария ссе приема, че щом нещо се прави в Европа значи е нормално и не подлежи на дискусияsmiling smiley
Иначе е ясно - там където е имало търсене е презастроено, природата е унищожена от алчност. НЕ случайно зелените имаха през последните години представители в бундестага - всеки може да си направи извод какво са направили германците с тяхната природа, че да им дойде идеята екологични партии да участват в управлението.
Re: Прекомерното застрояване на курортите
20-09-2005 - 10:30:55
Не мога да споря с компютърна програма smiling smiley - само не знам къде и как си "ходил" - в смисъл, тези държави имат много по-дълги брегови линии от нас, а и един куп острови, някои от които големи колкото наш окръг, може и повече.

Това, което цитирах, беше авторитетно международно издание, прието почти за библия от някои колеги-форумци. Имаше и снимка за онагледяване на статията - някакви пейзажи, наподобяващи Ню-Йорк - огромни небостъргачи до синьо море. Не съм ходила в Испания на курорт и не мога да говоря от свое име. В Гърция наистина дори и там, където има високи хотели, няма такава гъстота на застрояване, но пък гърците (както вече казах) имат много по-дълги брегови ивици. Може би затова са избягнали този проблем. Иначе зеленина там много рядко ще намериш-обикновено изкуствено засадена и поддържана - в скъпи ваканционни селища.

Аз лично съм ходила е Соренто - скъп италиански курорт - и бях доста разочарована - застрояване плътно, но малко високи сгради - аз бях в 10-ина етажен хотел, но беше изключение - а и имаше прекрасна цитрусова градина - но и това беше изключение. Сергии по улиците, повече обаче магазинчета, доста цигания - макар и по-малко от слънчев бряг например, но на цени пъти по-високи. Това обаче, което ме разочарова най-много, беше липсата на плажна ивица и пясък - панорамни гледки към неаполит. залив прекрасни, но скали и вулканична черна пепел по брега - хората си лежаха направо на скалите като гущери.
Re: Прекомерното застрояване на курортите
20-09-2005 - 10:36:55
Не гледам така на нещата - това, което цитирам, т.е. "така правят и другите", не може да бъде оправдание за застрояването. Това, което искам да кажа, е - светът (не само БГ) се движи от определени закони (и природни, и икономически) и ние изобщо не сме някакви уникати, както се опитват да ни убедят и колеги-форумци, и познати в ежедневието ни. За да противостоим на отрицателното (в някои случаи) влияние на ик. закони (алчността е част от него), трябва воля и ПАРИ - там, където е спретнато, с ниски къщички и зелено в Гърция, 10 дни струват към 800-1000 е на човек само нощувка със закуска. Не е като ол-инклузива на слънчев бряг, нали?
Re: Прекомерното застрояване на курортите
29-05-2007 - 13:59:25
не си мисли, че в Слънчев бряг е скъпо.
ол в хотелите на Милен Велчев на брат му между Несебър и Равда е 50лв./ден
и вътре има от пиле мляко както басейни, тенис, детски градини и други глезотии,
шведски маси, сладоледи и каквото се сетиш ВКЛЮЧЕНО В цената, а пък и е доста
изискано-така, че не е нужно да пълним ГУШИТЕ на комшиите гърци, които толкова ни мразят и ненавиждат, че чуят ли наша реч ни игнорират тотално.





































































































smoking smiley ->
Re: Прекомерното застрояване на курортите
29-05-2007 - 14:37:55
Те, братя Велчеви една любов изпитват към насsmiling smiley Гърците може и да те мразят ама аз предпочитам да ме мразят отколкото да ме любятsmiling smiley
Освен това ако ни мразят то е защото колкото и да сме близко не ни познават - познават основно нелегалните емигранти дето работят за по-малко пари от тях и им подбиват цените, а ние от друга страна познаваме основно гръцки измамници дето не виреят в Гърция, защото искат хем да им се работит евтино хем и да не плащатsmiling smiley И е съвсем нормално да мразим и ние и гърците нашите инвеститори, които се опитват да привлекат с ниски цени туристи та хем да им крадат туристите на тях, хем да ние да работим за жълти стотинки.
Да обощим за нашите инвеститори в хотели - унищожават нашата природа, придобиват парцели по втори даже и трети начин, довеждат до фалит изпълнители като не плащат договорените работи и доставки на материали, привличат туристи само с това, че плащат ниски заплати. Ами не виждам нищо , което да не ме накара това лято да се спусна до Гърция в някое село, където всяко изхарчено евро ще храни НОРМАЛНО семейство, изкарало парите с труд в семейния хотел и семейния ресторант , а не в джоба на разни органи на възприятието и техните господариsmiling smiley Ако им върви на гърците - вместо да сервират на Черно море нашите сънародници ще сервират на бяло и егейско за по-прилични доходи , защото до няколко години ще паднат ограниченията за работа в Гърция.
Re: Прекомерното застрояване на курортите
04-06-2007 - 03:47:29
Градчетата по западното крайбрежие на Италия са на каменист бряг именно защото е западна бреговата ивица, пясъка се събира по източните брегове. Бил съм там и ми хареса много , защото чарът се крие именно в тези отвесни скали където по невъзможен начин са накацали кокетни къщи , пътищата са тесни и се вият като спагети, като на всеки завой се откриват неповторими гледки. Това което видях там преди 10 години не може да се сравни с безобразния хаос залял иначе прекрасното БГ Черноморие. Надявам се част от тези хотели да фалират и да ги взривят та поне малко да се възвърне красотата на нашето крайбрежие.
Re: Прекомерното застрояване на курортите
04-06-2007 - 11:24:02
Една стара тема, пак отворена smiling smiley Няма лошо.

iliana,

точно това казах, че на Сл. бряг не е скъпо в сравнение с Кипър например (инах предвид там затворен комплекс с хубави къщички и зелелнина, изкуствено отглеждана). Обаче, аз като отида на море, не обичам да си стоя в затворения комплекс цял ден, пък и обичма да се храня на различни места - смисъл да "откривам" капанчета с вкусна риба или други деликатеси. Затова и ол-инклузива не ме привлича, където и да било.

icopop,

И аз казах същото - красиви гледки и панорамни виещи се шосета - да. Плюс Везувий, Помпей, Капри наблизо и исторически забележителности. И си струва да бъде видяно, но един път ми стига.

Това е подходящо за екскурзии, не за морска почивка - поне за мен. Аз обикновено търся хубав пясъчен плаж с широка ивица, плавно спускащо се дъно пак с пясък (не да те бодат камъни отдолу или да се налага да влизаш в морето по мостче), чиста и топла вода за къпане, ей такива неща. Е, въпрос на вкус, всеки си има предпочитания.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход