Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?

Публикувано от Ivo.NovDom 
Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
19-06-2009 - 13:34:58
Единственото нещо, от което се интересува българина при покупка на жилище е КВАДРАТУРАТА! (не е от значение височината - било 2,30 м. (ГЪЛЪБАРНИК) 2,60 или 2,80 - все тая. Няма значение направена ли е банята или не, въпреки че една баня струва минимум 5 бона; няма значение дали дограмата е гаражно изработена или е от висок клас... няма значение дали има окабеляване за СОТ, ТВ, интернет, телефонни розетки или не. Няма значение, че с прокарването на инсталациите, заради къртенето, ще се генерират щети за още хиляди лева...) ВАЖНА Е КВАДРАТУРАТА!
Затова строителите практично предлагат САМО ГОЛА КВАДРАТУРА И НИЩО ПОВЕЧЕ! Защо ли да се хвърлят пари на вятъра като е "криза" и купувачите вадят точно пари само за КВАДРАТУРАТА.
След като КВАДРАТУРАТА е толкова важен параметър, защо всички нехаят за нея или поне не си правят труда да я проверяват.
Виждал съм какви ли не похвати и начини за "МЕРЕНЕ":
- разперетост на ръцете (приравнява се към някакви си сантиметри и почва едно разперванееее...)
- малко по-бавния и също толкова неточен начин е с педите на ръцете
- не толкова комичен, но също така неточен метод е с крачките (може да "ИЗМЕРВАТЕ", но привидно само да се разхождате, ха ха ха ха ......)
След като се приключи с "ИЗМЕРВАНЕТО", което със сигурност е далеч от истината, се преминава към бурен спор относно цената, хвърчат нот. актове, късат се таблици с площообразуване и т.н.

След като сделката зависи от КВАДРАТУРАТА и цената се калкулира на тази база, има два начина да не попадаме в неловко положение:
1. рулетка (5м.)

В железариите се продават за по лев, два. (трудно се ползва, особено ако сме с дълги нокти и токчета и трябва докато измерваме от т.А до т.Б да прекрачваме разни торби цимент, греди и т.н.)



2. ДЖОБЕН, БЕЗКОНТАКТЕН ЛАЗАРЕН ДАЛЕКОМЕР

Купих си такава машинка през 2006 година, с две натискания на бутона измерва разстоянията и ги умножава – мери дължина, квадратура и обем. С общата квадратура на апартамент се справям за около минута – максимум две.


Ето първия линк къде да си го купите, след търсетне в гугъл: ЦЪК
Честно казано, не мисля че ми е помогнала да направя сделка, но ми е приятно когато знам че ми е в джоба, а клиента видимо започне да се заяжда по отношение на обявената КВАДРАТУРА защото не му излизат педите или крачките. Като видим ефект от ползването и е, че успокоява страстите, елиминира възможността да се бори цената по глупав начин, също така не позволява грозни сцени.
Ако човек си купува жилище, много е важно да направим така, че да не се чувства прецакан, КВАДРАТУРАТА трябва да е измерена и да е ТОЧНО като в нот. Акт.
Все пак купувача ще прекарва дълъг период от живота си там ;-)





Редактиран 7 път(и).Последна редакция на 2009-06-19 14:13 от Ivo.NovDom.
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
19-06-2009 - 21:41:57
avatar
Иво, вече съм сигурен че си рибар.
Само те ги разправят такива весели.
И коя квадратура ще измериш вътре в апартамента, че и да отговаря на нотариалния акт.
От тапет до тапет.
Недей така.
Психологическите трикове може да заблудят някой който хал лабер си няма.
Площоразделяне което е заверено и подписано от човек с лиценз е единствения верен начин.
И е част от сделката.
За да има виновен ако нещо е криво.
Иначе кой какво е казал при разходката няма никакво значение.
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
19-06-2009 - 21:59:40
Иво, и на мен си ми забавен, ама тая квадратура, дето казваш чи си я мерил вътре, от стена до стена, нали не очакваш да е тая, дето я пише в нотариалния акт?

И аз имам такова апаратче, малко е по-старичко, защото с него отдавна меря площи, но по друг повод.
Та мойто не мери и дебелината на зидовете, които по закон влизат в площта на апартамента, нито половината дебелина на зида с комшията, която също влиза.

Твоя явно е от по-новите?
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
19-06-2009 - 22:36:13
Ае тя цялата тема е за кофата,мен ако питате..ама..може пък да се появи нещо полезно в нея...

Брокерите...започнете най-после да предлагате елементарни 3D модели на апартаментите дето предлагате.Или поне на най-атрактивните.Нещо елементарно...като си го пусне клиента,да е наясно още от началото дали ще може да си вкара дивана през вратата или ще трябва да си поръча нов,20 см по-тесен.По тоя метод...с ултразвуковата ролетка...ама после нанасяте цифрите на чертежа. clap:
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
20-06-2009 - 08:59:21
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------

> Та мойто не мери и дебелината на зидовете, които
> по закон влизат в площта на апартамента, нито
> половината дебелина на зида с комшията, която също
> влиза.
>
> Твоя явно е от по-новите?

Оптимистико, започваш да мислиш, това е добре! Отговора е простичък.
В повечето случаи едно жилище представлява проста геометрична фигура - най-често правоъгълник. Това доста опростява задачата (подобни задачки решавах със сина ми който е 5 клас *book* ) Без да се занимавам с отделните стаи, измервам двете външни дължини, лесно мога да добавя дебелината на зида 0,25 м. към измерените размери и да получа резултат близък до чистата площ с пренебрежимо малка грешка. Предварително ти казвам че се справям добре и с по-начупени форми.
(дебелината на стените може да е повече от 0,25 м - може да се измери там където има прозорци smiling smiley )

Salvador правилно подсказа и друг повод колегите ми да имат такава джаджа в джоба си - при питане "дивана ми е 3,25 дали ще се побере в онзи ъгъл? или Ще има ли място и за гардероб в спалнята?"
С лазерна ролетка ще дадете веднага точен отговор, вместо загрижено да се почва с броене на ПЕДИ...най-малкото обикновенна ролетка, от лев, би свършила работа.









Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-06-21 09:45 от Ivo.NovDom.
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
20-06-2009 - 09:07:15
OwnerBG - ти направо навлезе в дълбоките води с таблиците за площообрацуване...
ще ти дам примерче за една и съща сграда на която три пъти и правиха таблицата, накрая я оставиха с грешната, защото заради 10-ина квадрата трябваше да се преправят маса нот. актове на вече продадени апартаменти с "грешно" посочени идеални части.....също така това променяше и обещетенията които трябваше да получат собствениците - с две думи пълно мазало...
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
20-06-2009 - 09:39:32
avatar
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> OwnerBG - ти направо навлезе в дълбоките води с
> таблиците за площообрацуване...
> ще ти дам примерче за една и съща сграда на която
> три пъти и правиха таблицата, накрая я оставиха с
> грешната, защото заради 10-ина квадрата трябваше
> да се преправят маса нот. актове на вече продадени
> апартаменти с "грешно" посочени идеални
> части.....също така това променяше и обещетенията
> които трябваше да получат собствениците - с две
> думи пълно мазало...
>


Дълбоки са водите защото са много некадърниците.
Я да видим ако се наложи изготвилия таблицата да плаща неустойки.

Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
20-06-2009 - 09:49:41
avatar
Хрумна ми интересен казус.
Възможно ли е напълно идентични апартаменти в една сграда с еднаква строителна квадратура да имат разлика по площоразделяне.

Отговора е да но защо ли.
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
20-06-2009 - 16:33:41
avatar
А възможно ли е сумата от идеалните части на дворното място записана в нотариалните актове да не е 100%? Защото аз имам такова съмнение за еднин мой апартамент.. В агенцията по вписвания за един от всички апартаменти в сградата няма посочен %.
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
20-06-2009 - 16:38:52
avatar
dodo2 Написал:
-------------------------------------------------------
> А възможно ли е сумата от идеалните части на
> дворното място записана в нотариалните актове да
> не е 100%? Защото аз имам такова съмнение за еднин
> мой апартамент.. В агенцията по вписвания за един
> от всички апартаменти в сградата няма посочен %.


В акта се вписва изчисленото по площоразделяне.
Ако няма площоразделяне направете си и направете поправка на акта.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход