Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?

Публикувано от Ivo.NovDom 
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
25-06-2009 - 12:32:44
За мене ли говорите? smiling smiley




Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
25-06-2009 - 12:37:09
avatar
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> За мене ли говорите?

За заядливец не ставаш.

А дали смяташ площоразделяне.
Ти кажи.


*angel*
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
25-06-2009 - 12:49:59
Смятам, смятам...

Т.е. смятах, смятах....после брокерска работа много, та не ми оставаше време, ама сега работа не отказвам, ако има за смятане - смятам.

Ама не ми е много ясен въпросът на Иво

Общите части на всеки от обектите в сградата се смятат спрямо РЗП на същата сграда, докато ид.ч от правото на строеж или от дворното място могат да са различни от ОЧ на сградата.

Например ако суперфициантът учреди право на строеж с 25 процента обезщетение, но прехвърли 50 процента от собствеността върху земята, тогава върху неговите обекти ще си разпределят 50 процента от собствеността върху земята, а всичките други обекти (на инвеститора)ще си разделят останалите 50 процента.

В парцела може да има три сгради, в съседния две, и тогава ид.ч. от земята на еднакви апартаменти в сгради в различните парцели ще са различни.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-25 12:50 от optimistko.
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
25-06-2009 - 12:58:18
avatar
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> Смятам, смятам...
>
> Т.е. смятах, смятах....после брокерска работа
> много, та не ми оставаше време, ама сега работа не
> отказвам, ако има за смятане - смятам.
>
> Ама не ми е много ясен въпросът на Иво
>
> Общите части на всеки от обектите в сградата се
> смятат спрямо РЗП на същата сграда, докато ид.ч
> от правото на строеж или от дворното място могат
> да са различни от ОЧ на сградата.
>
> Например ако суперфициантът учреди право на строеж
> с 25 процента обезщетение, но прехвърли 50
> процента от собствеността върху земята, тогава
> върху неговите обекти ще си разпределят 50
> процента от собствеността върху земята, а всичките
> други обекти (на инвеститора)ще си разделят
> останалите 50 процента.
>
> В парцела може да има три сгради, в съседния две,
> и тогава ид.ч. от земята на еднакви апартаменти в
> сгради в различните парцели ще са различни.

Много ще е крив такъв договор.
Масовото е да си запази частта от земята отговаряща на обезщетението и да прехвърли остатъка на другите купили или придобили по друг начин.



Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
25-06-2009 - 13:06:16
Крив, прав, ама факт. Имаше вероятност да стане практика, естествено, само за някой и друг по-специфичен имот, например заради паркоместа, ама ей на, строителството замря...

Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
25-06-2009 - 14:25:22
При учредяване право на строеж, (при дострояване е почти същото, но все пак е различно защото има нещо към което ще се достроява или пристроява) се описва какво ще се строи къде, как , колко е общата квадратура...
1.) съгласно арх. проект архитектите подават като инфо колко е общата квадратура и колко са общите части
2.) Ако сградата е една, делът в общите части ще съвпадне с делът в Правото на строеж или собствеността на земята.
3.) Запомнете, прави се оценка на помещенията за да се определи стойностното съотношение между общата цена на строежа в мястото и цената на жилището, като се отчита Цялата квадратура.
4.) при дострояване, пристрояване - пак се учредява право на строеж,(писах го и по-нагоре) става със нотариален договор между Собственика на земята (ако собствениците са много - със всичките) и този който ще надстроява, като се иска писменото съгласие, нотариално заверено от собствениците на ЕС (етажната собственост) които имат жилища с право на строеж. Преизчисляват се ОЧ съобразно състоянието към завършването на надстрояването, за да може Строителя да ползва ОЧ от долните етажи, редно е да си плати на останалите това което се му се получи. Посочва се и кой таван ще владее и кое мазе. Ясно е че този който ще строи, трябва да предложи определена изгода на останалите за да се съгласят...
Да вметна, при сградите от тошково време, които са само с право на строеж, не е необходимо да се иска разрешение от собствениците на ЕС, за да се достроява.
5.) С това юридическите ми познания приключват.
Въпроса ми е може ли в различните сгради построени в един имот собствениците да владеят различен % ОЧ и друга стойност от Правото на строеж или от Собствеността на земята

самото разпределяне се прави отново от ОЦЕНИТЕЛ, който очакваме да се включи с мнение в темата.

Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
25-06-2009 - 14:31:42
Оптимистико, земята не я включвай за сега в това дето питам.
А за правото на строеж, то си върви с построеното помещение, и е точна дробна цифра. В определени случай, какъвто посочих тази цифра е различна от делът в ОЧ за определена сграда или секция - как точно се прави това? По ясно не мога да попитам!
Не става въпрос за различни парцили а за един Общ парцел!

Ако не здраве да е и без тази яснота се оправям добре. Лека от мен
*beer*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-25 14:33 от Ivo.NovDom.
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
25-06-2009 - 14:52:09
Брей, много приятна и полезна приказка !
Значи, може и така!

Джентълмени, за мене беше удоволствие да разговаряме.
Сега ще "отстъпя" малко в страни и ще слушам с интерес.
Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
25-06-2009 - 16:46:39
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------
> > Да вметна, при сградите от тошково време, които са
> само с право на строеж, не е необходимо да се иска
> разрешение от собствениците на ЕС, за да се
> достроява.
>


Тук драги мой си в голяма грешка

Иска се съгласие не само от собствениците на земята, а и от носителя на ограничени вещни права, който, предполагам всички знаем кой е?
.


> Въпроса ми е може ли в различните сгради построени
> в един имот собствениците да владеят различен % ОЧ
> и друга стойност от Правото на строеж или от
> Собствеността на земята
>
> самото разпределяне се прави отново от ОЦЕНИТЕЛ,
> който очакваме да се включи с мнение в темата.
>
>
Ivo.NovDom Написал:
-------------------------------------------------------


> Въпроса ми е може ли в различните сгради построени
> в един имот собствениците да владеят различен % ОЧ
> и друга стойност от Правото на строеж или от
> Собствеността на земята
>

Доколкото разбирам питането ти, не само могат, те задължително владеят различни общи части, защото:

ОЧ на всеки собственик на апартамент в сграда 1 са функция от РЗП на сграда 1.
ОЧ на всеки собственик на апартамент в сграда 2 са функция от РЗП на сграда 2.

Ид.части от правото на строеж могат да са съответни, разпределени пропорционално по обектите в двете сгради, но могат и да не са - например, ако в парцела има трафопост, правото му на строеж е на ЧЕЗ.

Ид.ч. от собствеността върху земята също могат да са различни, както съм посочил по-напред и пример.

Ако пак нещо не съм разбрал питането, ако не те мързи, го формулирай по точки или напиши точно кое не ти е ясно, с общи усилия, можем да стигнем до отговора.




Re: Верни ли са квадратурите на жилищата? Как да го проверим?
25-06-2009 - 17:21:48
avatar
Иво, дай някакви цифри защото и аз нещо не мога да разбера.Ако е реална ситуация то може би има и реални предложения от собствениците или този който ще строи.

Имам един случай при който собствениците са си запазили цялата земя но са обезщетени в сградата.Сега ще строят на свободното място без да питат някой от собствениците на право на строеж.Изкарах им и разрешението за строеж.
Само съгласие от съседите за строеж на имотна граница заверихме.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход