Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Колко е предполагаемия живот па ЕПК- като на панелите ли ?

Публикувано от Петрова 
Много често се дават определения от продължителност на живота на панелните блокове от 50 години Това според вас отнася ли се за ЕПК блоковете? Каква е предполагаемата продължителност на техния живот?
Re: Колко е предполагаемия живот па ЕПК- като на панелите ли ?
11-06-2006 - 21:27:23
Какви са тези глупости за живот на панелките 50 години? На какво се базират тези твърдения?
Наистина е глупост. Всичко зависи от това как се поддържа сградата. Ако има редовна поддръжка и се влагат по малко средства, но редовно, един такъв блок може да издържи 100 години без проблем. Естествено, това не се прави. Брат ми живее извън България в блок от 30-те години, който е перфектен. Но.... хората се грижат за имотите си и инфраструктурата си, а ние не много. Така че...
70 години
13-06-2006 - 08:05:13
avatar
По експертна оценка ЕПК-то има живот до 70г. след тази възраст става рисков за живеене, а панелите наистина след 50-тата година вече са трагедия. А примера с блока от 30-те извън България не е много уместен именно защото там се строи по друг начин и се подържа по друг начин. В България панелките не се подържат по никакъв начин. Изолация със стиропор не удължава по никакъв начин живота за панелните сглобки.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
някой
Re: 70 години
13-06-2006 - 08:11:06
Това исках да кажа - живота на сградата зависи от поддръжката. Ако експертната оценка се състои в това, колко е периода на разпад на една сграда ако я оставим на произвола на съдбата - съгласен съм с нея. Като че ли тя ще е актуална за България.
Забелязвам, че най-смелите предположения относно срока на живот на тези сгради "прескачат" до най-много 100 години в бъдещето.
Задавам си въпроса - защо да не е повече? Естествено при добра поддръжка.

Не съм ги виждал лично, но във времето съм получавал информация от различни и напълно независими източници (включително лично споделени с мене данни от очевидци), че в Англия (Обединеното Кралство) има ползващи се още къщи от ранното средновековие.
nacheff,
az sam zhiv ochevidets posetil krachma v sgrada ot predi 500 godini v tsial kvartal s takiva v Lyon. V kamaka dori sediaha izdalbanite bakalski smetki na srednovekovnia krachmar.No tozi kvartal e izkupen ot obshtinata v goliamata si chast ili ot inv. fondove i organizatsii (naprimer sdruzhenieto na advokatite ima tam kantori) i sgradite sa renovirani osnovno i angro. Kakto i Joan shte ti kazhe - diavolcheto e v sobstvenostta. Ti vizhdal li si 3ma bulgari na edno mnenie? A 300ta? Zatova dazhe mozhe bi panelen blok s po 2-3 apartamenta na etazh da se okazhe s po-dalag zhivot i po-lesna poddrazhka otkolkoto 15-20 etazhno EPK s po 8 apartamenta na etazh...

Sorry za lat, vremenen problem...
kote,
Благодаря за поддръжката ! За Франция наистина не знаех, но въобще не съм изненадан! Единствената серозна разлика е, че територията на Франция в историята си е била по-често сцена на разрушителни сблъсъци.

А иначе в Англия говорим дори за 800 годишни постройки. Признавам, че не исках да го напиша веднага. Да не взема да стресна някой форумец :-))))), че не ми се спори.
Re: Колко е предполагаемия живот па ЕПК- като на панелите ли ?
13-06-2006 - 12:01:01
Не знам кой и къде е давал тези експертни оценки, но първите панелни блокове в София са от края на 50-те години (в Западен парк има, мисля и в Свобода), т.е. сега навършват 50 години (или в близките 1-2 години).

Така че съвсем скоро ще можем да се убедим на практика дали тези оценки са верни smiling smiley
ann
Re: Колко е предполагаемия живот па ЕПК- като на панелите ли ?
13-06-2006 - 12:59:04
Начев,
моята е инфо е за 100г. минимум, при условие че няма екстремни простотии от рода събаряне на цели стени (при панела почти всяка стена, изкл. преградните на банята, се води носеща). Тогава и 2 годишна сграда може да си иде като стой та гледай, и такива случаи има не 1 в София вкл. в топ център на сграда издържала бомбардировките, но компрометирана сериозно пред 2 г. от вдъхновен собственик.

Никакви 50 г и никакви корозии на заварки нямат общо с реалното състояние на нещата, съм чувала smiling smiley
Това е от стр. инжинер работещ в надзорна фирма.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход