Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Панел от 70-те в хубав квартал или по-нов панел в лош?

Публикувано от moti 
Панел от 70-те в хубав квартал или по-нов панел в лош?
06-06-2006 - 17:44:53
Здравейте! Искам да помоля за съвет. Предстои ми да купувам жилище, но имам следната дилема: дали да е в по-добро състояние и в по-лош квартал или в по-лошо състояние и в хубав квартал? Аз се бях ориентирала към южните квартали, където могат да се намерят 2ст. , немски панел на цена 35-38000 евро, но са 70-те години и от всякъде ме убеждават, че не е добре да се купува толкова стар апартамент.
За парите, с които разполагате можете да купите и двустаен ново строителство в строеж. Аз бих се замислил и над това. Един приятел скоро си купи двустаен 70 кв.м. в Люлин на метростанция Сливница за 32000 Е. Според мен новото строителство от проверена фирма е по-добър вариант от нов или стар панел, а цената е една и съща.
Здравей!

Няма да те убеждавам дали трябва да си вземаш ново строителство или не, защото не си питал.

Според мен, 10 години за една сграда надали са от огромно значение. Аз съм живял в панел 84 и панел 72 година. Последния беше сравнително добре поддържан, тръбите сменени, а покрива ремонтиран. Не съм имал сериозни оплаквания.

Покупката на жилище в София неизбежно води до куп компромиси, особено за бюджети като твоя. Аз лично бих търсил баланс между двете. Но една стара, но добре поддържана сграда не е толкова страшен избор!

Успех!
Re: Панел от 70-те в хубав квартал или по-нов панел в лош?
07-06-2006 - 10:10:30
здравей моти,
аз бих те посъветвала да заложиш повече на квартала. а апартамента, вътре винаги можеш да си го направиш хубав и приятен. докато мястото не можеш да промениш. също така, не знам какво ти е положението, но мисля, че купуването на готов апартамент е по-добре, отколкото да чакаш ново строителство. може да се забави, да възникнат куп проблеми, дори строителят да е добросъвестен. разбира, се това си е въпрос на личен избор.
родителите ми живеят в панелен блок от 75 г. и нямат оплаквания. а съседите са си направили супер ремонт и вътре е невероятно хубаво. почти всичкиапартаменти са санирани.
желая ти успех в търсенето!
Моето мнение е, че вече за добро или зло, е приключил периода, през който в едно и също жилище отрасваш, жениш се, гледаш деца и внуци. Живеем в динамично време, вече няма Закон за собствеността на гражданите, все повече чужденци ще прииждат и ще ни променят манталитета. Предполагам, че съвсем скоро средният период, през който живееш в едно жилище преди да го замениш с друго ще е не повече от 10 години.Затова, moti, когато си купуваш жилище си направи сметка за колко можеш да го продадеш след години. Аз досега не съм чул или прочел в България да е санирано панелно жилище -нямам предвид изолация, а истинско саниране.
35-38000 евро ? ne e li malko skupo za panel
Бих казала "точно обратното" . Старите панели са доста добре строени и нерядко имат по-малко течове в сревнение с набързо строени с кражби на материали по-нови сгради. Аз живея в нов панел (читав)м-у другото. Но не ми пречи да съм обективна smiling smiley тъй като не малко хора съм разпитвала и немалко апартаменти огледала.

А от саниране си имат нужда и 20 и 30 годишните блокове еднакво- тръби,абонатни станции, изолации, дограми, освежаване входове, смяна асансьор. Може част от тези да са сменени в 30-годишния блок, но дори и да не са, това не е чак толкова много пари, друг въпрос че "сертифицираните фирми" сигурно ще се опитат да пробутат "космически технологии" и цени за саниране за да може да се принудят стари собственици да продават.
Re: Панел от 70-те в хубав квартал или по-нов панел в лош?
10-06-2006 - 20:40:53
Аз си мисля, че основното при саниране на панелните блокове е проверката на металната сглобка на панелите, тоест изкъртване на бетона, проверка на сглобката, изливане на нов бетон. Може и да греша. smiling smiley
А ЕПК подлежат ли на такова саниране- имам предвид конструкцията а не отвън изолации и смени на ВИК инсталации?Или те са на друг принцип- защото видях ЕПК, със странични стени от панели- те имат ли заварки- съжалявам че съм лаик в това
Re: Панел от 70-те в хубав квартал или по-нов панел в лош?
12-06-2006 - 15:20:20
Петрова,

ЕПК са различен тип конструкция и нямат метални сглобки/заварки както панелите, защото са изливани на място. А панелите са изработвани в ДК (навремето), даже заедно с дограмата и стъклата май ги караха на място и ги сглобяваха - нещо като Лего, ама със заварки smiling smiley. Става въпрос за носещата конструкция на ЕПК, не за "пълнежа" - пълнежът може да е и от тухли, ама най-често е от гипсови стени.

Но все пак не знам някой някде да е изравял до заварка, за да проверява и евентуално да укрепва заварката - за панелите става въпрос.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход