Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Относно РЗП?

Публикувано от Limonka 
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 19:10:40
r_stoma Написал:
-------------------------------------------------------
> Той строителят иска да спечели
> максимално и си защитава своя интерес. Не е длъжен
> да защитава техния.


Знаем и за такива,които гледат само собственият си интерес-май не са намерили софийски баламурници,затова строят в Перник. spinning smiley sticking its tongue out
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 20:36:30
Изкушавам се и аз да дам един пример.
Идва един "ивеститор" с желание да инвестира в парцела ми.
Става дума за 700 кв.м., ъглов, Кинт 1,3, плътност 40%, кота 10м.
Та този "инвеститор" умножи 700*1,3=910 кв.м. РЗП, като каза, че повече не можело.
Аз разделих тези 910 кв.м. на 4 етажа и му заявих, че ще се съглася да строи само върху 227,5 кв.м., което сами можете да си представите как ще легне върху 700 кв.м. парцел.
Повече не се е обаждал!
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 21:43:26
подобни теми са показателни каква е преобладаващата част от посетителите на форума smiling smiley
Всеки си гледа от собствената камбанария. Алчните собственици vs горките низвергнати инвеститори, брокери и т.н. Неотдавна водихме с 4овек една полемика с този лайтмотив smiling smiley, та затова неговите постове не ме учудват smiling smiley Помня и какво възмущение буди споменаването на проценти обезщетение от порядъка на 50% smiling smiley Както и да е...

На мен също ми е доста странно в качеството на каква Limonka се явява в случая, но не това е най-важното. Понеже съм съпричастен към проблема (определянето на приблизителната РЗП), бих искал да кажа, че не е невъзможно да се определи тази площ за парцел с подобна квадратура +/- 50-100 квадрата, без да се налага да се дават пари за архитект НА ДАДЕНИЯ ЕТАП :!: Достатъчно е само да се направят леки проучвания за допъустимите параметри за съответния район. След това се взема под внимание и потенциалните бонус-квадратни метри, извоювани с вързките и рушветите на дадения инвеститор (тук помня също реакцията на 4овек в моята тема smiling smiley), взема се и под внимание колко паркоместа могат да се 'наджипкат" отдолу (това наистина е важен крайъгълен камък при парцели с подобна големина, но добрата новина е, че вече се използват рампи, които спасяват до голяма степен положението) Така в крайна сметка може да се получи грубо какво може да се очаква
От друга страна, РЗП и процентът обезщетение са пряко свързани. Всеки един инвеститор, който проявява интерес към сделката, би си направил труда да направи необходимите проучвания и да даде предварителна оферта, защото без тях не би могло да се стигне до желаната по-късна фаза на преговорите. Аз лично, без дори да съм стъпвал в офис на инвеститор, получих две оферти от инвеститори, които по индиректен начин са научили за парцела.
Мисля, че за собствениците на парцела не би било проблем да научат необходимото, дори и без да дават пари за архитект. Обаче за 'посредник' , както е в случая...може да се наложи да се бръкне някой лев :ami:
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 22:47:20
Без да съм собственик на парцел за обезщетение, ще ти кажа само че не бих се доверил на локумите на потенциалния инвеститор, нито на някакви пенкилери като брокерите. Това значи да отида на преговори без никакви оръжия. Какви доводи бих имал и на какво бих държал в такъв случай? Подкрепям мнението че е смешно и аматьорско да се спестят малко пари при положение че си тръгнал да изкараш поне няколко стотин хиляди евро. Такива просто си просят да бъдат преметнати от някой сладкодумец.
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 23:02:22
И аз ще подкрепя последния пост. Наистина е наложително да се знае при обезщетение при самото офериране какво РЗП би могъл да предложи този инвеститор. Но не само той е кандидат за този парцел, нали ?! Т.е. той трябва да предложи такова РЗП, че да спечели офертата пред останалите кандидати. Оказва се, обаче, че това пресмятане е доста скъпо - архитектите искат мин. 1000 лв за тези сметки. Добре, но после ако друг архитект прави самия проект и каже, че колегата му е дал неудачно РЗП първоначално ?! Какво да прави инвеститора тогава?
В момента работя за начинаещ инвеститор, който разчита на една млада архитектка, която пък от своя страна /явно за да се презастрахова/ дава едни минимални ниски РЗП на евентуалните сгради, като смята едно такова РЗП за цели 2-3 седмици... Е, така този инвеститор никога няма да спечели офертата.
От друга страна, собствениците искат /и с основание/ това РЗП да е подадено от архитект, за да не стане после "Ама вие обещахте едно, а излиза друго..." Това пък е друга тема - претенциите на собствениците - да е еди си колко РЗП-то; общите части да не са повече от 10% ...
Споделете как се оправяте вие
:ami:
Re: Относно РЗП?
22-02-2008 - 10:04:41
Софийските тарикати правят точно обратното - търсят кого да излъжат, че може ад ес построи сграда 2000кв.м., когато действителността е 1500.
И за да могта да лъжат по-лесно не искат да знаят колко е в действителност за да са по-убедителниsmiling smiley
Re: Относно РЗП?
22-02-2008 - 10:15:55
4ovek,
Вероятно си прав, когато става дума за обезщетение, тъй като собственика ще бъде омаян, че ще получи повече квадратни метра, преди да подпише. Но когато става дума за определяне цена на парцел нещата май са обратни! Все пак, освен земята собственика се разделя и с въздуха над нея!
Re: Относно РЗП?
22-02-2008 - 10:17:00
Софийските тарикати търсят, но не намират, защото строителите вече са достатъчно печени да си имат екип и да си проверяват сметките.
Re: Относно РЗП?
22-02-2008 - 10:35:45
Ами трудно се справяме, ама не ползваем неопитни архитекти за проучване. Освен това поназнайваме нещо и ние и архитектите се стараят да не се изложатsmiling smiley
Един съвет - я докато работи вашата архитектка платете на някой 1000лв. И двамата да знаят , че се работи успоредно. Конкуренцията води до неочаквано добри резултатиsmiling smiley
Собствениците не могат да имат основание за нищо, защот оне плащат. А който плаща , той поръчва музиката.
Re: Относно РЗП?
22-02-2008 - 10:38:40
А бе намират. Все ще се намери някой, който да реши,че вместо да дава на тези печалбари пари сам ще си строиsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход