Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Относно РЗП?

Публикувано от Limonka 
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 11:29:03
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Няма да се уморя да повтарям - плаща се на
> архитект за да направи идеен проект и се разбира
> колко е РЗП.
> Или кандидатсваш във УАСГ, учиш , завършваш,
> почваш да работиш в архитектурно бюро и през 2018
> ще знаеш как се изчислява РЗП.
> А бе то напаст плъзнала в сторителството в
> България - изпълнители на строителни услуги се
> гордеят, че не са с със строително образование,
> посредници си мислят, че с прочетени две изречения
> ще могат да определят РЗП на парцел...


Пак се изсили,както обикновено!Или искаш да ни кажеш,че преди да купиш даден парцел,първо плащаш на архитект да ти изготви идеен проект ,за да се увериш,какво максимално РЗП ще получиш,и чак тогава решаваш, дали да го купиш или не?Тук коментираме ориентировъчно РЗП,което търпи +,-.
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 12:11:19
avatar
Limonka Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте,
>
> Може ли някой да ми помогне и да ми обясни как
> точно се изчислява РЗП?Посреднича за парцел,
> 150кв., ъглов, като разрешеното застрояване е
> 134кв., мази+партер+3ет.+мансарда, плътност 50%.


Браво Лимонка, ей така се прави комисионна от няколко хиляди евро, с пускане на тема във форума на имоти.нет. Съвсем правилно се възмущава коминчето, ей такива като тебе създават лошата репутация на брокерите...

Иначе тоя, дето ти е възложил тая работа или не знае какво е интернет или не е чувал за имоти.нет, иначе веднага щеше да ти бие дузпата....
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 12:56:07
r_stoma Написал:
-------------------------------------------------------
> edna, не си права, че за углови УПИ няма
> ограничения за показателите. Последното изменение
> по въпроса е (Доп. - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в
> сила от 27.07.2007 г.) "Плътността и
> интензивността на застрояване не се ограничават в
> ъгловите урегулирани поземлени имоти със свързано
> основно застрояване на двете странични
> регулационни линии."
> Така че ако не си на два калкана си спазваш
> показателите за зоната
>
>

Ами да, така се оказа, аз досега се чудех, за всички тея врътки с калканите още на градоустройство.
Мерси за пояснението.
Всъщност се оказва, че при свободно застрояване в ъглов парцел важат всички показатели, така ли?


Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 15:16:50
Естестевно, че плащам на архитект. Аз да не съм идиот, който да спести някой лев при проект за стотици хиляди евро.
И сега забележи - при положение, че самият аз съм доста запознат със законите, отстоянията и архитектурни изисквания при жилищни сгради си плащам.
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 15:19:53
И колок плюс -минус търпи ако не е тайна. Айде ми кажи подпокривните етажи как се изчисляват, как се разбира колко апартамента заради паркоместата може да се направят, а как разбераме какво ще остане от партера като треснем проходи и рампи?
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 15:45:44
edna , да това значи. Но подкрепям Човек - който ще купува или обещетява имот, тоест прави инвестиция за стотици хиляди евро, е смешно да си спести малко пари за проучване. Може да не е направо идеен проект, а обемно-пространствено проучване. Така ще знае РЗП, подходи, подземни нива ( може да се наложат две например) Несериозно е да се мери с линийка от една скица М 1: 1000 и да се смята РЗП.
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 16:13:49
Е да идейния проект предполага изследването на няколко варианта , а задачата е да се направи възможен вариант, нищо , че не е оптимален.
Интересон нещо - в една друга дискусия се чудеха дали 1500 евро отгоре за проекта на къщата не са много, тук други са на мнение, че парцел се купува като сирене от в бакалияsmiling smiley
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 17:27:29
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Естестевно, че плащам на архитект. Аз да не съм
> идиот, който да спести някой лев при проект за
> стотици хиляди евро.
> И сега забележи - при положение, че самият аз съм
> доста запознат със законите, отстоянията и
> архитектурни изисквания при жилищни сгради си
> плащам.
>

Незнам дали си идиот,но не смятай другите за такива!Ще те чака някой да си направиш идейния проект,преди да си ангажирал парцела,а и ще платиш за изработването му, преди да си сключил дори предварителен договор???Не говори дивотии.И преди да вземеш думата,прочети началото на дискусията.Това е препоръка.
winking smiley
Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 17:33:12
r_stoma Написал:
-------------------------------------------------------
> edna , да това значи. Но подкрепям Човек - който
> ще купува или обещетява имот, тоест прави
> инвестиция за стотици хиляди евро, е смешно да си
> спести малко пари за проучване. Може да не е
> направо идеен проект, а обемно-пространствено
> проучване. Така ще знае РЗП, подходи, подземни
> нива ( може да се наложат две например) Несериозно
> е да се мери с линийка от една скица М 1: 1000 и
> да се смята РЗП.

То и аз го подкрепям, но знаеш как е. Инвеститорът, който купува или обезщетява си има утвърден в повечето случаи екип от проектанти, който му дава ориентировъчно РЗП.

Въпросът е продавачът да отиде еднократно при архитект, който да изчисли РЗП-то му. След това той с тези скици може да ходи при 50 строителя.

Аз ще ти дам пример, съвсем наскоро мой колега какво направи. Изчисли РЗП-то на една сграда 1300м2 за негов инвеститор, с който работи 10 години. Махна сутерена като квадратура, приблизително 215м2, махна и още 100м2 и инвеститорът му отиде при продавача да се договаря за обезщетение.

На всичкото отгоре собственика си избра партерния етаж + някой от типовите (като обезщетение ). Но партера е 230 светло. Естествено тънката му мисъл е била да отдава впоследствие гаражите като офиси. Ще ги ги отдава, но това нямам как да стане.

Та аз съм също от бранша и са ми ясни някои схеми.
Просто тея които стават милионери от обезщетения или чрез продажба, да ходят да си поръчват обемно-пространственото проучване, да дават 10% от архитектурната стойност на бъдещия проект и така. Хич не ги и жаля аз.
Както обичам да казвам, аз като си купя апартамент, никой не ме пуска да си живея по 2 месеца във всеки, за да си избера къде ще ми е най-добре. Е, точно така е и с нас. Не може, дай ся да видим к'во ще стане, пък после бецален.


Re: Относно РЗП?
21-02-2008 - 17:48:21
Прав си edna. Обемните проучвания са наистина нещо доста евтино, като се вземе предвид колко може да ги "мине" някой собствениците. Но щом се циганят - толкова. Той строителят иска да спечели максимално и си защитава своя интерес. Не е длъжен да защитава техния.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход