Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

visokite ceni

Публикувано от todd_saven 
naceff
Re: visokite ceni
16-02-2006 - 18:29:31
Помня,Помня, че това може ли да се забрави !!!!
Имаше едно предложение, един отказ и едно особено мнение ! И гробовно мълчание !
Ратифиционни документи така и не бяха разменени !
Сега мимикрирах в знак на протест smiling smiley , че на мястото на сървера ми не се появява Модератор ! И аз не искам да се вижда, ама пита ли ме някой!
Така че, за да елеминираме моралните проблеми пък и недоразуменията, нека да приемеме, че този колега не е оня колега :} и всичко се подрежда идеално smiling smiley
naceff
Re: visokite ceni
16-02-2006 - 19:04:17
4ovek,
Nali si mi prijatel, ta ne se sardja, che me podnasjash za profelionalnite pisanija :-)))
Sorry za latin, ama na tozi komp imam samo njakakva fonetichna, detgo mi sakrastava jivota.
Tava na nisto ne prilicha, az si misleh, che sam se zakonspiriral dalboko, a bjah razkrit s 2 hoda.
Re: visokite ceni
17-02-2006 - 01:37:44
Nadoidoha "kolegite" i temata se oporochi...

Aide da si doidem na dumata, a? Iskam da spodelia neshto za panelkite. Zashto im se pee "razpni go" i "osanna" prez godina. Zashtoto shefovete na golemite agentsii imat ime (tezhest v mnenieto) i tribuna - pitat gi ot renomirani izdania za menie i te go davat na drago sartse. Za mnenie ne sadiat nikogo, vseki si "predpolaga" kakvoto si iska. I te davat takova mnienie, kakvoto im e izgodno. Kogato novoto stroitelstvo prohozhdashe i horata oshte se strahuvaha im triabvashe edno "pobutvane" i togava panelite stanaha pred srutvane. No posle v agentsiite se napalni s oferti za paneli, ama koi da kupuva? Ade, rodi se termina "nemski panel", obiasniavaha podrobno kolko sa gavkavi pri zemetresenie i saotvetno ustoichivi na golemi amplitudi...Koi prodal-prodal, dobre, ama sega predlaganeto na novo se uvelichi, doverieto (i tsenite) porasnaha, rabotata s novo e lesna - razmahvash kartinka pred klienta, buchvash prast na kartata - ei tuka shte go bade i gotovo! I sega panelite pak sa pred srutvane.
4ovek, znam che ti si edin naroden 4ovek, zastapnik za onepravdanite panelki i kvartali (Liulin, Obelia, Levski...), no ako govorim seriozno - tsenata na milite i rodni (v moia sluchai) paneli shte varvi nadolu i s razvitieto na tehnologiite na stroitelstvo shte iska vse poveche investitsia v remont za da stane "na nivo". Vizhdala sam blokove v Norvegia, sanirani i oblepeni sas spetsialni plochi - izglezhdat kukla - edni krasivi tsvetni pana, strahotni parametri na termo, shumo, pozharo i kakvata si shtesh izolatsia, no struva...I se pravi na tselia blok? E kak go vizhdash u nas? Tuk tam ima vhodove, koito sanirat zaedno, sinhronizirat tsveta i t.n., no tuk-tam i ne za tsial blok. Bulgarina e osobenno zhivotno, s osobenno mnenie po vsichki vaprosi. Sarbiat go ratsete komshiata kato sanira s 4 cm i boiadisa v zeleno toi da turi 7 cm izolatsia i da e v rozovo. Ako mozhe dogramata da e v sinio - oshte po-dobre.
Lichno az mislia, che v prestizhnite raioni panelite imat shans, zashtoto shte e opravdano skapoto im vazstanoviavane, no v Liulin i Nadezhda ne vizhdam nadezhda...4ovek da me proshtava.
naceff
Re: visokite ceni
17-02-2006 - 10:53:49
Не влизам в полемика !

И все пак от уводните ти думи излиза, че има някаква групичка форумци, именувани с известно раздразнение като "колегите", които в условия на рецидив опорочават темите. :-))

На мене ми звучи нелюбезно.
Re: visokite ceni
17-02-2006 - 11:52:31
Kote,

Някак неудобно се чувствам да те наричам Колежке Kote, Маце също някак не ми се вързва, е, разни хора, разни разбирания за псевдоними :}

Съжалявам, ако "напливът" от колеги ти разваля душевния комфорт......

Колегата Naceff има сериозен принос точно към настоящата тема "високите цени" в предишни дискусии под друг псевдоним. И това беше причината за моя въпрос за "идентичността". Защото вече го е казал своето мнение за цените изобщо, и тези на панелите в частност. По друг псевдоним. Явно не му се повтаря едно и също...

И понеже сме дискутирали многократно факторите за движението на цените, и понеже са много и разнопосочни, затова и бих се присъединила към Имотко, който с няколко думи формулира същността и на моето мнение "Който знае или уцели как ще се движат цените, ще стане милионер, ако вече не е" :}

Специално за панелите - има фактори, които да не позволят цените им да паднат в абсолютно изражение. Или по-скоро Тинки е напълно прав - няма начин панел да се продава за 200 е/кв, а ново на същото място новов "на зелено" - за 600 е/кв. В условията на механичен прираст на София и големите градове (където преобладават панелите) и неизбежна (тук съм съгласна с Колегата smiling smiley имигрантска вълна този жилщен фонд си има своето място. Естествено - за хора с по-скромни възможности или пък за потенциални рентиери.

По повод разходите за саниране - не знам защо толкова се спекулира с това - от саниране и поддръжка се нуждаят всички сгради, не само панелните. И ако в продължение на 40-50 години никой не си е направил труда да ремонтира и поддържа (особено ако има течове), и една стара красива тухлена сграда в центъра на София може да рухне. Или тоталния й ремонт сега да струва колкото пазарната й стойност. Да не говорим, в колко чисто нови сгради (по на 2-3 години) има течове от улуците, паднала мазилка или петна по нея, течове в инсталациите, напукване на мазилката на стените и какво ли не още.... Просто въпрос на качество на изпълнението.

И накрая - проблемът с организацията на поддръжката (не само за панелите) е в раздробената собственост и в липсата на ясни и спазвани от всички правила за това кой и как трябва да финансира това. В ЕС държавите има много строежи от типа на нашите панели и ЕПК-та, но в много от случаите това са "социални жилища", на общините, живеещите в тях са на т.нар. нормиран наем (определен от общината), а поддръжката им е за сметка на общината. И организацията при един собственик е значително по-лесна.

В тези държави също има ясни правила, че всеки собственик (когато е раздробена собствеността) е длъжен да поддържа собствеността си и да финансира такива мерки. Няма "не мога, нямам пари, зле съм!" Има солени глоби и в краен случай могат да те извадят от собствеността ти и да я продадат на търг, нищо че си собственик! Естествено, парите от продажбата ще ти ги дадат smiling smiley

Мисля, че неминуемо и при нас ще се стигне до подобна организация. Пък и не виждам кой и с какъв ресурс ще успее да подмени този огромен жилищен фонд с нов - говоря за панелите. Даже Германия за тия 16 години с нейния ресурс не е успяла да се справи с този проблем в източните провинции, макар да хвърли милиарди евро в начинанието.
Re: visokite ceni
17-02-2006 - 12:04:25
Naceff,

то това му беше и целта - да е нелюбезно. Повече към мене, ама к'во да се прави, аз съм свикнала :}

Да вземем да си посипем главата с пепел, че и двамата сме отявлени рецидивисти-опорочители на теми :}
Re: visokite ceni
17-02-2006 - 12:27:10
Ne iskah da prozvuchi tolkova neliubezno, izviniavam se. Prosto ne biva foruma da se prevrashta v chat, ima si mesta za tova. Pod "kolegite" imah predvid brokerite, vednaga da utochnia - niamam nishto protiv tiah, no tiahnata pozitsia e malko profesionalno izkrivena ( i tova ne go kazvam kato kritika - vsiaka profesia si ima riskovete).
Joan, prava si che panelite niama da izcheznat, no ti sama kazvash che sa "problem" v drugi darzhavi. I az mislia che edin sobstvenik e edinstvenia izhod. Ne mislia che bi moglo da e obshtinata u nas, po-skoro ako tsenite im padnat dostatachno golemi firmi da gi izkupiat po tseli blokove i da gi davat pod naem. Az zhiveia v takav stopanisvan ot firma kompleks ot vazstanoveni blokove - super e, ama naistina triabva mnogo goliama korporatsia da se zahvane s tova, a u nas za sega niama...

P.S. Joan, na nikove li shte se obizhdame?
Re: visokite ceni
17-02-2006 - 13:03:51
Kote,

Не исках да прозвучи ТОЛКОВА нелюбезно коментара към ника ти, извинявам се :}

Аз имам малко по-други разбирания за "чат" и "форум" - мисля, че не е сериозно да очаквате (имам предвид живеещите в чужбина българи с малко свободен ресурс) инвестиционни съвети от място като този форум. Просто едно решение за влагане на пари е сериозно нещо и предполага отговорност от този, който дава съвета. А ние тук сме анонимни, че даже и си сменяме никовете (като някои Колеги smiling smiley).

И ако някои знае наистина как ще се движат цените, няма да го каже тука - подозирам, че ще иска много пари за такава информация :}

За "колегите" - ами не знам как оцени, че сме брокери ние, дето се наричаме "колеги". Понеже се "познаваме" виртуално доста отдавана, с над 90 % вероятност за naceff мога да твърдя, че не е брокер, за себе си - със 100 % вероятност smiling smiley. Тинки и 4ovek, и те не са брокери, доколкото на мен ми е известно. От цялата дискусия тук само Имотко може в някаква степен (според мен) да бъде причислен към тази категория. Затова не виждам изобщо как могат мненията ни да бъдат "професионално изкривени". А че могат да бъдат изкривени, е ясно, все пак това е форум за лични мнения :}

За панелите - аз изрично подчертах, че "проблем" са всички сгради, не само панелите - няма нищо вечно на този свят. И собсвеността е не само право, а и задължение. Това е бедата у нас - че все още не е осъзнато това от огромното болшинство собственици - пак повтарям, не сатва въпрос само за панели. И че няма и ефективни методи за принуда над тези неосъзнати собственици. Това е проблемът, а не дали е панел, ЕПК или тухла. И не съм казала, че един собственик е единствения изход - казах, че е по-лесно, когато е един.

Не мисля, че цените на панелите ще паднат дотам, че да стане възможно те да бъдат изкупени от големи фирми. Не знам къде живееш ти, но тази схема е възможна, когато собственик на сградата е била общината/държавата, и тя, за да се оттърве от поддръжка, продава на частен предприемач. При нас този момент вече е изпуснат.

При наличието на 200 отделни собсвеника в една ЕПК сграда не виждам ефективен начин да ги накараш ВСИЧКИ да продадат на дадена фирма в определен момент. Още повече, ако цените са нищожни (което не ми се вярва да стане). Защото неслучайно г-н Хърсев (мисля) беше нарекъл нашите собственици на жилища "лалугери" smiling smiley. Ако цената им стане 200 е/кв, по-скоро ще го оставят да се разруши, отколкото да го дадат "без пари".

Даже си мисля, че на сегашните цени е по-вероятно повечето да са съгласни да продадат на голяма фирма - защото все пак могат с получените пари за вземат нещо ново например. Ако се намери фирма, готова да инвестира в накова начинание, разбира се. Ако с получените пари не могат да вземат поне съизмеримо (е, по-малко все пак) жилище в София, никой няма да иска да продаде.
Анонимен потребител
Re:
17-02-2006 - 13:16:25
дали ще може да включиш на кирилица, че доста е трудно с тази латиница
Re: visokite ceni
17-02-2006 - 13:27:05
Dobre, ne sam bila prava za brokerite, prosto sam si izvadila greshni izvodi zaradi "kolega" obrashtenieto i otdavnashnoto "poznanstvo". Ne znam zashto Joan, no za teb biah sigurna che si broker, mislia che niakade imashe tema za brokerite...abe mozhe i da barkam. Kakto i a e, vzeh si belezhka.
A che tova e forum i tuk chovek niama da nameri otgovora na zhiteiskite si vaprosi - to e iasno, no horata mogat da si razmeniat vazgledi i idei, nali? I chovek prochete tova-onova, zamisli se za neshta, za koito ne se e seshtal i taka...A koito znae neshto naistina "tsenno" niama da go kazhe tuk, nai-malkoto niama da mu poviarvat.
Za starite sgradi e viarno, makar da ima stari sgradi v tsentara, koito se predpolaga da se revovirat ot obshtinata - arhitekturni pametnitsi. V Lyon ima tsial kvartal s kashti na po 500 godini - izkupeni sa ot obshtinata i sa renovirani, ima i chastni sobstvenitsi, edin ot prestizhnite i skapi kvartali, makar da e imalo i idei da se srine. Za panelite (mnogo si prava EPK ne sa izkliuchenie) zemiata sashto e problem, da ne go izpuskame tozi moment. Horata sa sobstvenitsi samo na kupa ot paneli, no ne i na zemiata i dokato gi ima i tiah - imat sobstvenost. A skapotiata v saniraneto im ne e v izolatsiata (toav, koeto se pravi sega), nito v trabite. Triabva da se izdalbaiat, pochistiat i nanovo zavariat vrazkite na panelite - tova ne e praveno u nas.
Ima i drug moment, nego go ima navsiakde po sveta. Priemat nov zakon za protivopozharnata bezopastnost - i hop, okazva se che sgradi stroeni ot--do ne otgovaria, i e skapo da se privedat v norma. Kakvo stava togava?
V novite blokcheta ,koito se stroiat s naselvaneto horata se razbirat da sabirat opredelena suma za tekushti remonti, pravi se t.nar. obsht fond. Tova v starite zhilishta go naima...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход