Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва

Публикувано от dodo2 
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 10:18:53
dodo2 Написал:
> А аз като питах когото се сетя, повече от половината си мислят, че просто се отказват от
> ипотеката и губят само това, което са платили до момента... много американски филми са гледали.

Не знам как е в американските филми, но във френските си е като в българските sad smiley

bender Написал:
> Е и банките и брокерите въртяха номера - айде бързо, айде нотариуса си тръгва,
> айде строителя има работа. Не даваха договорите да се изнасят неподписани.

При това банката ви връчва предложението за заема със всичките условия, за да го прочетете и осмислите, и НЯМАТЕ ПРАВО да подпишете (приемете) предложението по-рано от 10 (десет) дни от връчването му.
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 10:24:49
Quote

Добре, а ти предварително ли го прочете или го откри впоследствие? Защото аз не мога да повярвам, че човек с трезво мислене ще приеме такъв риск (все пак всеки със собствен бизнес може да фалира или всеки, който работи - да загуби работата си) и тогава вместо на нула (както е нормално) става на минус много...

А тези, които не са си чели договора, а ще се изненадат неприятно някой ден, просто съдбата им ще е трагична...

Да! До последната буква! Между другото като цяло договора беше потресаващ(всъщност всички са такива), но аз го теглех с идеята да го върна в рамките на 1-2 години, в условията на растящ пазар, както и стана. Всъщност тези клаузи от договора честно не ме притесняваха толкова, при условие че от другата страна е банката. Имаше обаче една клауза според която банкта има право да цедира дълга ми към трето лице...много се борих и в моя случай успях! Предоговорих тази клауза да има право само при изрично мое съгласие. Не исках да изпадна в хипотетична ситуация при която банката ми е цедирала дълга към някаква мутренска структура и понеже имота ми между времено е толкова поскъпнал, че надхърля двойно стойността на кредита мутрите да ми изискат предсрочно погасяване, с цел да го прилапат и да го продадат на по-висока цена. Това беше нещото, което предоговорих с банката!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-15 11:19 от hrabar.
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 10:27:29
avatar
Ами тук някой беше обяснявал, как от банката не му давали да изнася договора и трябвало да си води адвоката там на място да чете договора...

А френските и българските филми се различават по един нюанс - съмнявам се във Франция някой с доход 300 евро да тегли кредит, така че вноските му да са по 250 евро на месец smiling smiley И като му вдигнат вноската с 15 евро и да изпада в депресия, че няма да може да си вземе и пералня на изплащане и ще пере на ръка...


barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> dodo2 Написал:
> > А аз като питах когото се сетя, повече от
> половината си мислят, че просто се отказват от
> > ипотеката и губят само това, което са платили
> до момента... много американски филми са гледали.
>
>
> Не знам как е в американските филми, но във
> френските си е като в българските
>
> bender Написал:
> > Е и банките и брокерите въртяха номера - айде
> бързо, айде нотариуса си тръгва,
> > айде строителя има работа. Не даваха
> договорите да се изнасят неподписани.
>
> При това банката ви връчва предложението за заема
> със всичките условия, за да го прочетете и
> осмислите, и НЯМАТЕ ПРАВО да подпишете (приемете)
> предложението по-рано от 10 (десет) дни от
> връчването му.


Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 10:31:19
bender Написал:
-------------------------------------------------------
> hrabar
>
> Не съм съвсем сигурен, но май имаше закон в който
> пишеше, че не може да се иска запор на доход по
> нисък от..... май 350 лева някъде. Тоест интересно
> е какво става ако имуществото на длъжника не
> покрие заема, а той почне да работи в сивата
> икономика или за заплата по-малка от тия 350 лв,
> или емигрира и мие чинии на черно в ЕС, или си
> стои безработен в кризата.
> Как ще го търсят? Как ще го натискат да връща? Ако
> има някой юрист да каже какви са мерките.

И върху това съм мислил! Болшинството от кредитополучателите са с отпуснати кредити на база реален доход, а не осигурителен. И какво става в случая в който си сменяш работата...например напускаш работа защото са ти отрязали заплатата наполовина, и ти отиваш на нова работа където взимаш по-малко пари но пък те осигуряват на цялата сума...това е промяна в условията за отпускане на кредита и формално може да стане причина да се изиска предсрочно погасяване...от тук можеш да направиш връзка със ситуацияата при цедиране на дълга ти към трето лице, може кредита да стане изискуем по формални причини, за които дори не си допускал, че е било възможно!





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-15 10:33 от hrabar.
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 10:52:00
avatar
Това понеже са проценти, е хубаво да се напише и с числа:

ако някой тегли кредит 100,000 за 30 години лихва 6.5% ще има месечна вноска 632.

Обзалагам се, че огромен брой хора не знаят, че плащат предимно лихви - за първата година реално от заема 100,000 са изплатени само 1118 лева, остават 98,900.

Ако се продаде за 45000, остават 43900.

Да предположим, че стане инфекцията на първата година, тогава с наказателната лихва лицето запова да дължи (за 29 години върху 43,900) по 437, като освен това имотът му е отнет!


hrabar Написал:
-------------------------------------------------------
> чл.5(1) Главницата по кредита се олихвява с лихвен
> процент в размер на 6,5% годишно (бел.авт. а
> сещате ли се за тези времена с тези хубави лихви)
> .
> .
> чл.6(1) При забава на плащането на месечните
> анюитетни вноски по кредита от страна на
> кредитопулчателя, банката олихвява просрочените
> суми от главницата с накзателна лихва в размер на
> 5 пункта на договорения в чл.5(1) лихвен процент.
> (бел.авт. Тука вече лихвата става 11,5%)
> (2) При друго неизпълнение на клазузите от
> настоящият договор от страна на кредитополучателя,
> включително при предсрочна изискуемост на целия
> дълг, банката има право да начислява неустойка в
> размер на договореният по реда на чл.5(1) лихвен
> процент(бел.авт. в лсучая 6,5%) и наказателна
> надбавка в размер на 5 пункта.
>
>
>
>


Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 10:59:06
Между другото като добавка по темата КУЛТОВИЯТ член от моят(бивш) договор с банката:

чл.8(6) Ако поради изменение на ОБСТОЯТЕЛСТВАТА, стойността на обезпечението спадне и банката счете, че то е недостатъчно, длъжникът следва при покана да намали задължението си до обезпеченият размер или да предостави допълнително обезпечение.

И така...плащате си най-редовно и съвестно вноските, нямате нито едно непогасено задължение към банката...ама сте купили по 1200 Евро/м2, пък то станало 600...следва предсрочно погасяване на главницата в размер на 600 Евро/м2!
Вероятността междувременно дългат ви да е цедиран към трето лице е огромна, а повярвайте ми това са крайно безскрупулни организации! Това ще бъде вълната, която ще помете много хора!
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 11:00:01
dodo2 Написал:
> А френските и българските филми се различават по
> един нюанс - съмнявам се във Франция някой с доход
> 300 евро да тегли кредит, така че вноските му да
> са по 250 евро на месец

Много важен нюанс smiling smiley
Клиентът НЯМА ПРАВО да лъже за доходите и дълговете си,
а банката НЯМА ПРАВО да отпусне заем
с месечно изплащане по-голямо от 1/3 (33%) от наличният месечен доход.
Заемите са предимно с фиксирана лихва ЗА ЦЕЛИЯ ПЕРИОД НА ЗАЕМА,
а тези с променлива лихва - С ОГРАНИЧЕНО НАРАСТВАНЕ на лихвата (с отределена горна граница).
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 11:04:43
hrabar

Цитирай моля те - задълженията на банката. Онова култовото - банката се задължява да информира длъжника за всички промени по договора......

А модератора е добре да сложи темата във важни. Все по важна ще става - за съжаление....
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 11:15:05
avatar
Вероятно си нямате, както в нашата криминална държава, кредити за лица без доказване на доход - отнасяло се за такива, които официално получават и се осигуряват на по-малко отколкото реално. А тези са първите, които биват уволнявани при по-голяма криза, освен това и лихвата им е по-висока.
Re: Анкета: Ако не мога да плащам вноските по кредита, какво следва
15-12-2008 - 11:18:33
bender Написал:
-------------------------------------------------------
> hrabar
>
> Цитирай моля те - задълженията на банката. Онова
> култовото - банката се задължява да информира
> длъжника за всички промени по договора......
>
> А модератора е добре да сложи темата във важни.
> Все по важна ще става - за съжаление....

Ахахахаха, извинявам се ама наистина малко смешно ми стана...вярно няма го написано в прав текст поне не и в моя договор, но общо взето, това е сентенцията от всички членове "Банката се задължава да инфоирмира...кредитополучателят има право и ще бъде информиран...за промени по договора". Не знам може би някой юрист може да се изкаже по-компетентно но подписвайки този договор напрактика се съгласяваш на всякакви възможни бъдещи промени ЕДНОСТРАННО от страна на банката.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход